Wybory do PE: Dziś głosują Czesi i Irlandczycy

Premier Czech Andrej Babisz, źródło: Pixabay, fot. vjkombajn

Premier Czech Andrej Babisz, źródło: Pixabay, fot. vjkombajn

Dziś do urn w wyborach do Parlamentu Europejskiego pójdą Czesi oraz Irlandczycy. Jak przedstawiają się szanse poszczególnych partii w tych państwach i kto jest faworytem wyborów?

 

Czeskie sondaże

Według sondaży w Czechach największą popularnością (ponad 25 proc. poparcia) cieszy się  prawicowa partia ANO obecnego premiera Andreja Babiša. Na drugim miejscu znajdują się  konserwatywna Obywatelska Partia Demokratyczna oraz centrowa Czeska Partia Piratów z wynikiem 14 proc. każda.

Ostatnie tygodnie w Cechach upłynęły pod znakiem protestów przeciwko czeskiemu premierowi. Babiš został oskarżony o defraudację unijnych dotacji i wykorzystywanie pełnionej funkcji do obrony własnych interesów.

Protesty nie zaszkodziły premierowi jednak w znalezieniu się na szczycie poparcia w  sondażu przedstawionym przez agencję Median. Zdaniem analityków wynika to z nieprzejednanego stanowiska premiera w kwestii przystąpienia Czech do strefy euro. Babiš bowiem taką możliwość wielokrotnie odrzucał.

Holandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory do PE

W czwartkowym głosowaniu wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii wygrała socjaldemokratyczna Partia Pracy (PVDA) – wynika z wstępnych sondaży powyborczych, które przekazał korespondent telewizji ORF z Brukseli.

Dylematy Irlandczyków

Irlandzka kampania wyborcza została w znacznym stopniu zdominowana przez kwestię Brexitu. Pojawienie się granicy między Wielką Brytanią a Irlandią jest kontrowersyjnym tematem. Utrudniałaby ona bowiem to wiele dotychczasowych rozwiązań handlowych, ale też pokojowych, a ponadto jej ochrona wymagałaby zwiększonej kontroli.

Na horyzoncie zaczyna się również pojawiać temat referendum dotyczącego zjednoczenia Irlandii Północnej z Republiką Irlandii w przypadku twardego brexitu. Do tej inicjatywy wezwała obywateli przewodnicząca partii Sien Finn. Irlandia Północna sprzeciwiła się jednak temu pomysłowi, tak samo jak ewentualnemu opuszczeniu struktur unijnych.

Według sondaży największymi faworytami są centroprawicowe Fine Gael (33,8 proc.) oraz Fianna Fáil (21 proc.) dalej znajdują się Niezależni Kandydaci z wynikiem 18 proc. oraz lewicowa Sinn Fein – 16 proc., zaś ostatnią partią, która ma szansę na zdobycie mandatów są Zieloni (4 proc.).

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego

Proces wyłaniania europosłów na kolejną kadencję potrwa do niedzieli. Każdy z krajów z krajów członkowskich miał prawo wyznaczyć datę głosowania między 23 a 26 maja. Dziś pierwsi do urn poszli Holendrzy i Brytyjczycy.
 

Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o 7:30. …