Włoski rząd zapowiada obniżenie deficytu w projekcie budżetu na 2019 rok

Premier Włoch Giuseppe Conte i Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker [HOSLET/EPA]

Podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem szef włoskiego rządu Giuseppe Conte zadeklarował, że deficyt zapisany w projekcie budżetu na przyszły rok zostanie obniżony z 2,4 procent PKB do 2,04 procent. To kolejna faza negocjacji budżetowych Rzymu z Brukselą.

 

Pod koniec listopada Komisja Europejska negatywnie oceniła już wcześniej raz zrewidowany projekt włoskiego budżetu na 2019 rok. Wskazała tym samym, że Rzym nie spełnia unijnych kryteriów długu i otworzyła drogę do objęcia go procedurą nadmiernego deficytu.

KE zamraża unijne dotacje dla przedsiębiorstw związanych z premierem Czech

Komisja Europejska zdecydowała o zawieszeniu dotacji dla przedsiębiorstw związanych z premierem Czech Andrejem Babiszem. Chodzi o potencjalny konflikt interesów i nieuprawnione czerpanie dochodów ze spółek, którmi Babisz zarządzał przed objęciem urzędu.
 
Decyzja KE jest wynikiem nagromadzenia niejasności wokół wielkiego czeskiego holdingu …

„Ufamy, że zawieziemy do domu pozytywne rozwiązanie. Nasza propozycja pozwala nam stwierdzić, że nie zdradzimy zaufania Włochów i uszanujemy powzięte zobowiązania” – powiedział włoski premier po rozmowie z Junckerem w Brukseli. Zapewnił, że deficyt zostanie obniżony, a „wzrost gospodarczy będzie wyższy od naszych oczekiwań”.

Uciec od procedury nadmiernego deficytu

„Pracuję nad tym, by uniknąć procedury nadmiernego deficytu” – dodał Giuseppe Conte. Rozmowy z Junckerem określił jako „spokojny i konstruktywny dialog”.

Rząd koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd tłumaczy potrzebę podniesienia deficytu – który na ten rok jest zapisany na poziomie 1,8 proc. PKB – koniecznością realizacji podpisanego przez oba ugrupowania programu rządowego. Przewiduje on sztandarową wyborczą obietnicę Ruchu Pięciu Gwiazd, czyli wprowadzenie dochodu podstawowego dla osób najbiedniejszych i poszukujących pracy.

Orbán zacieśnia więzi z Macronem. Umowy nuklearne i na śmigłowce dla wojska

Węgry kupią od francuskich firm śmigłowce bojowe oraz wyposażenie do elektrowni atomowej budowanej przez Rosję – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.
 
Węgierski rząd premiera Viktora Orbána i francuski prezydenta Emmanuela Macrona zdecydowały się zacieśnić relacje gospodarcze.
Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó …

Rząd w Rzymie, który nadal pracuje nad projektem przyszłorocznego budżetu, poszukuje dodatkowych środków. Zapowiada, że istnieje możliwość uzyskania ich np. ze sprzedaży niektórych nieruchomości należących do państwa.