Włochy: Sąd Kasacyjny nakazał konfiskatę majątku Ligi

Matteo Salvini, lider Ligi, źródło Flickr

Matteo Salvini, lider Ligi źródło: Flickr/© European Union 2017 - European Parliament

Najwyższy włoski sąd nakazał skonfiskowanie majątku współrządzącej krajem prawicowej Ligi „gdziekolwiek by się on znajdował”. Chodzi zarówno o wszelkie konta bankowe, aktywa finansowe, jak i depozyty bankowe. W sumie chodzi aż o 49 mln euro przyznane temu ugrupowaniu w ramach finansowania budżetowego. U podstaw tej sytuacji leży wyrok skazujący poprzednie kierownictwo partii za oszustwa finansowe.

 

Chodzi o realizację wyroku, jaki zapadł w lipcu 2017 r. i dotyczy lat 2008-2010, kiedy to ówczesny lider Ligi Północnej Umberto Bossi miał wspólnie ze swoim synem Renzo Bossim oraz partyjnym skarbnikiem Francesco Belsito wyprowadzić z partyjnych kont kilkaset tysięcy euro. Ten ostatni usłyszał wyrok trzech lat więzienia za defraudację aż 0,5 mln euro. Bossi senior miał natomiast nielegalnie wydać ok. 200 tys. euro (za co dostał wyrok 2 lat i 3 miesięcy więzienia), zaś Bossi junior – 140 tys. (w jego przypadku wyrok wyniósł 1,5 roku więzienia) Pieniądze te miały pochodzić z budżetowych dotacji, dlatego sąd nakazał zwrot wszystkich państwowych środków, jakie Liga otrzymała między rokiem 2008 a 2010. To w sumie 49 mln euro.

Jak dotąd udało się odzyskać tylko ok. 1,5 mln euro. Dlatego właśnie Sąd Kasacyjny nakazał szukanie brakującej kwoty „gdziekolwiek to będzie możliwe”. Skazani byli szefowie Ligi mieli ochoczo wydawać partyjne pieniądze na zapewnienie sobie luksusowego oraz hulaszczego życia (np. poprzez zakup diamentowej biżuterii). Renzo Bossi miał także opłacać w ten sposób mandaty drogowe oraz za 77 tys. euro kupić sobie w Albanii dyplom ukończenia wyższych studiów. Wszyscy trzej politycy zaprzeczają oskarżeniom i zapowiadają odwołanie się od wyroku skazującego. Gdyby został on odrzucony w kolejnej sądowej instancji, Liga nie będzie musiała zwracać budżetowych subwencji. Sąd Kasacyjny chce jednak zabezpieczyć wszystkie zasądzone kwoty, na wypadek gdyby partyjni eks-liderzy znów przegrali sprawę.

Włochy: Salvini planuje spisać Romów i wydalić tych, którzy są w kraju nielegalnie

Lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini pełni obecnie funkcje wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych. Spis Romów we Włoszech planuje zacząć jak najszybciej. Organizacje obywatelskie protestują jednak, argumentując, że sporządzanie spisów ludności pod względem przynależności etnicznej jest niezgodne z włoskim prawem.
 
Matteo …

Salvini: Nie mamy takich pieniędzy

W wyniku orzeczenia Sądu Kasacyjnego włoska Gwardia Finansowa może zająć wszystkie fundusze, jakimi dysponuje Liga. Lider tego ugrupowania i jednocześnie obecny minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini (kieruje partią dopiero od 2012 r.) przekonuje, że nie uda się zebrać 49 mln euro. „Tej kwoty po prostu nie ma. Mogę co najwyżej zrobić zbiórkę. To jest ewidentnie proces polityczny dotyczący wydarzeń sprzed 10 lat i pieniędzy, których ja nigdy nie widziałem. Sędziowie próbują nas zdelegalizować. Ale oni mogą mi zabrać co chcą, bo ja jestem spokojny” – mówił Salvini. I niekoniecznie chodzi tylko o abstrakcyjne poczucie bezpieczeństwa, ale także o pewne działania jakie Liga wdrożyła, na wypadek gdyby doszło do takiej właśnie sytuacji. Każde euro wpłacone na konto partii może teraz zostać zamrożone. Dlatego wokół Ligi powstały w ostatnich miesiącach różne fundacje i stowarzyszenia, których konta nie mogą zostać w tej sprawie zablokowane przez sąd.

Politycy Ligi przekonują, że cała sprawa to polityczna intryga. Jeden z deputowanych tej partii Giulio Centemero przekonywał, że to na pewno polityczna rozgrywka. „Być może skuteczność działań rządu Ligi komuś przeszkadza, ale to na pewno nas nie powstrzyma” – zapewnił. Eksperci spodziewają się jednak, że działalność partii będzie teraz znacząco utrudniona. Sąd podejrzewa, że duża część zdefraudowanych środków mogła trafić na zagraniczne konta, by utrudnić pracę śledczym. JNatomiast sami skazani na tyle efektywnie przekonują, że nie dopuścili się żadnych nielegalnych działań, że wciąż zajmują się bieżącą działalności polityczną. Umberto Bossi jest obecnie jednym z senatorów.

Włochy: 30 tys. ludzi na antyfaszystowskiej manifestacji

Tysiące demonstrantów zebrały się w mieście Macerata w środkowej części kraju. Manifestację zorganizowano w ponad tydzień po tym jak związany z antyimigrancką Ligą Północną mężczyzna ostrzelał z samochodu grupę imigrantów z Afryki raniąc przy tym sześć osób. Jedna z poszkodowanych …