Włochy: Prokuratura zajmuje się już domniemanym finansowaniem Ligi przez Rosję

źródło: Flickr/ssalonso (CC BY-NC-SA 2.0)

Włoscy prokuratory wszczęli śledztwo w sprawie możliwego uzyskiwania przez współrządzącą krajem prawicową partię Liga nielegalnego zagranicznego finansowania. Amerykański portal śledczy BuzzFeed opisał bowiem nagranie, na którym bliski doradca wicepremiera Salviniego omawia szczegóły pewnej podejrzanej transakcji z Rosjanami bliskimi Kremlowi Rosjanami.

 

O podejrzanej transakcji paliwowej między włoskim państwowym koncernem ENI a rosyjskimi dostawcami oleju napędowego pisał już w lutym włoski tygodnik „L’Espresso”. BuzzFeed natomiast dotarł do nagrania, jakie zrobiono w październiku ubiegłego roku w moskiewskim hotelu Metropol.

Śledztwo trwa od lutego

Nie wiadomo kto zarejestrował przebieg spotkania, w którym brało udział 3 Rosjan i 3 Włochów. Wśród włoskich uczestników rozmów był bliski doradca wicepremiera Włoch i jednocześnie lidera Ligi Matteo Salviniego – Gianluca Savoini. Na spotkaniu omawiano szczegóły transakcji, przy okazji której ok. 65 mln euro miało trafić na konta podmiotów powiązanych z włoskim prawicowym ugrupowaniem. Nie jest jednak jasne czy ostatecznie doszło do realizacji transakcji.

Włoscy śledczy, którzy są już w posiadaniu nagrania, zdecydowali o wszczęciu dochodzenia w tej sprawie. Przesłuchano już pierwsze osoby, taśma miała trafić do prokuratury jeszcze zanim napisał o niej BuzzFeed. Agencja prasowa Ansa informuje bowiem, że śledztwo trwa już od lutego, czyli od pierwszych publikacji „L’Espresso”. Celem dochodzenia jest m.in. sprawdzenie czy doszło do międzynarodowej korupcji.

Salvini zaprzecza, że Rosja finansowała jego partię

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowego ugrupowania Liga odrzucił oskarżenia o to, że jego partia otrzymała finansowanie z Rosji. Amerykański portal BuzzFeed napisał bowiem o nagraniu z ubiegłorocznego spotkania w Moskwie, na którym wysłannicy Salviniego uzgadniali z Rosjanami szczegóły przekazania …

Politycy Ligi zaprzeczają, że dostali pieniądze z Rosji

Tymczasem medialnym doniesienia zarówno włoskiego tygodnika, jak i amerykańskiego portalu zaprzeczyli już wszyscy najważniejsi politycy Ligi z Matteo Salvinim na czele. „Mogę powtórzyć, że ani USA, ani Rosji, ani Chin, Brazylii czy Grenlandii nigdy nie poprosiliśmy o pieniądze i nie dostaliśmy ani jednego lira od nikogo” – mówił. Zapowiedział też, że pozwie BuzzFeed za sugestie, że jego partia brała pieniądze od Rosjan.

Odciął się również od ewentualnego spotkania, jakie miał odbyć w Moskwie Savoini. Oświadczył, że wraz z nim do Rosji poleciała spora włoska delegacja biznesowa, której członkowie mieli również spotkania zorganizowane we własnym zakresie. „Były wtedy ze mną w tamtych dniach dziesiątki przedsiębiorców, ufam wszystkim, dopóki nie zostanie udowodnione im coś złego. Nie wiem, z kim ludzie rozmawiają i po co. Ja odpowiadam za to, co robię i za moją partię. Czy Liga dostała pieniądze? Nie! Nie poprosiliśmy nawet o jednego lira i nic nie dostaliśmy” – oświadczył włoski wicepremier.

Również Savoini zaprzeczył, aby w Moskwie doszło do jakichś nielegalnych ustaleń z Rosjanami. Tekst BuzzFeeda nazwał zaś „zastawianiem pułapki na Salviniego” oraz „mistyfikacją, oszustwem, fałszem i łajdactwem”. „W tych cytatach nie rozpoznaję nawet swojego sposobu mówienia” – powiedział. Również zagroził złożeniem pozwu.

Włochy: Czy Rosja sfinansuje Lidze kampanię wyborczą do PE?

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zdementował doniesienia o tym, że kierowane przez niego prawicowe ugrupowanie – Liga – było finansowane przez władze Rosji. Ukryta przy pomocy transakcji paliwowej dotacja miała być wykorzystana podczas kampanii wyborczej do PE.
 

O …