Włochy: Premier podał się do dymisji

Premier Włoch Giuseppe Conte, źródło: European Council

Premier Włoch Giuseppe Conte, źródło: European Council

W następstwie rozpadu koalicji rządowej premier Włoch Giuseppe Conte podał się do dymisji. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się przedterminowe wybory, czy uda się zgromadzić w parlamencie większość dla nowego rządu.

 

Dziś (20 sierpnia) o godz. 15 miało odbyć się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu Giuseppe Conte, tworzonego przez Ligę Matteo Salviniego i Ruch 5 Gwiazd (M5S) Luigiego di Maio. Wniosek o w tej sprawie złożył 9 sierpnia Salvini, twierdząc, że napięcia w koalicji stały się tak poważne, że uniemożliwiają efektywną pracę rządu. Przewodniczący Ligi domagał się dymisji Contego i rozpisania przedterminowych wyborów.

Po kilku godzinach dyskusji we włoskim parlamencie, Conte postanowił uprzedzić ruch Salviniego i sam podał się do dymisji.

„Czas mojego rządu dobiegł dziś końca. Decyzja Salviniego [o zerwaniu koalicji] niesie za sobą poważne konsekwencje dla całego państwa”, stwierdził premier.

Włochy: Salvini chce przedterminowych wyborów

Rządząca Włochami koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Ligi się sypie. Wicepremier (i jednocześnie lider Ligi) Matteo Salvini wezwał na wiecu w Pescarze w środkowych Włoszech do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Koalicja jego partii z Ruchem Pięciu Gwiazd rozpada. M5S chce …

Geneza kryzysu politycznego we Włoszech

W koalicji rządzącej we Włoszech iskrzyło już od dawna. Ostatnie sporne tematy to m.in. ostra polityka migracyjna, jaką prowadził Salvini (który kieruje MSW), spór o to, czy poprzeć w Parlamencie Europejskim Ursulę von der Leyen na nową szefową KE (M5S był za, Liga była przeciw) czy konstrukcja budżetu.

Ostatnia kłótnia dotyczy realizacji włosko-francuskiej inwestycji kolejowej. Szybka kolej (TAV) ma połączyć włoski Turyn z francuskim Lyonem. Trasa ma mieć długość 270 km, a jej częścią zaś jest długi na 57,5 km tunel po Alpami. Inwestycja jest jednak bardzo kosztowna (ponad 25 mld euro, z czego 8 mld to tylko cena tunelu) i wiele osób we Włoszech uważa ją za niepotrzebną. Według M5S należy kosztowną budowę porzucić. Liga (wspierana przez opozycję) chce natomiast trasę kolejową dokończyć. W tej sprawie obie koalicyjne partie głosowały przeciwko sobie.

Włochy: Czy nowa koalicja zablokuje przedterminowe wybory?

Były premier Włoch Matteo Renzi ostrzegł wczoraj przed dalszymi działaniami Matteo Salviniego, który wycofując się z rządu koalicyjnego pogrążył kraj w chaosie. Renzi wyszedł z propozycją utworzenia tymczasowego rządu, aby zapobiec przedterminowym wyborom, które postuluje Liga.
 

 

Tuż po propozycji ministra spraw …

Co dalej?

Upadek rządu nie musi oznaczać, że Włosi pójdą do urn. Decyzja spoczywa teraz w rękach prezydenta Sergio Mattarelli, który może powierzyć misję formowania rządu siłom, które będą potrafiły zebrać większość w parlamencie.

Coraz poważniej mówi się o możliwej koalicji M5S z Partią Demokratyczną, która rządziła Włochami do 2018 r., a obecnie po chwilowej zapaści wyrosła na drugą siłę w kraju. W Izbie Deputowanych obie partie mają wystarczającą liczbę głosów, aby uzyskać większość. Jeżeli udałoby się im dojść do porozumienia, oznaczałoby to, że Salvini musiałby pożegnać się z rządem.

Liga domaga się rozpisania nowych wyborów. Jako partii prowadzącej w sondażach (38 proc. przy ok. 17 proc. M5S), zależy jej na całkowitej zmianie układu zarówno w Izbie, jak i w Senacie. Dążenia te Salvini wyraził dwa tygodnie temu na wiecu w Pescarze, gdzie mówił, że choć rząd zrobił wiele dobrego, to „potrzebne są teraz nowe wybory. Pytam Włochów, czy chcą dać mi pełnię uprawnień, by zrobić to, co należy. Czy kandyduję na premiera? To jest pewne!”.

Wniosek Ligi popierają również prawicowe partie Forza Italia Silvio Berlusconiego oraz Bracia Włoscy Giorgii Meloni.

Jeżeli nie uda się sformować nowej koalicji albo prezydent nie powoła rządu technicznego, który pełniłby mandat do końca obecnej kadencji, rozpisane zostaną przedterminowe wybory. Włoskie media spekulowały, że mogłyby się one odbyć 6 lub 13 października.