Włochy: Premier grozi dymisją z powodu sporów w koalicji

Premier Włoch Giuseppe Conte, CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Premier Włoch Giuseppe Conte, CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Szef włoskiego rządu Giuseppe Conte grozi dymisją z powodu narastających sporów w koalicji, którą tworzą prawicowa Liga oraz Ruch Pięciu Gwiazd (M5S). Ostatnio zarzewiem politycznego konfliktu były alianse, jakie na europejskiej scenie zawierał wicepremier i lider Ligi Matteo Salvini.

 

Giuseppe Conte został włoskim premierem niemal dokładnie rok temu – 1 czerwca 2018 r. Ponieważ dwie tworzące rząd partie nie mogły się porozumieć co do tego, która z nich ma desygnować kandydata na premiera, uzgodniono, że zostanie nim właśnie Conte – bezpartyjny prawnik. Liderzy koalicyjnych ugrupowań zostali zaś wicepremierami.

Coraz więcej sporów w koalicji

Koalicją szybko zaczęły jednak wstrząsać wewnętrzne spory, które dotyczyły zarówno spraw gospodarczych (które ma swojej gestii M5S), jak i migracyjnych (Liga). Ostatnio spór dotyczył prawicowego i eurosceptycznego frontu, jaki budował na forum UE przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Matteo Salvini. Liderowi M5S nie podobała się m.in. współpraca z krytykowaną za przypadki wybielania okresu nazistowskiego Alternatywą dla Niemiec (AfD). Luigi di Maio dawał temu mocno wyraz w wypowiedziach prasowych.

Na poniedziałkowej (3 czerwca) konferencji prasowej w Rzymie premier Conte odniósł się do nasilających się kłótni między swoimi zastępcami. Stwierdził, że „naiwnością było przekonanie, że po wyborach do PE spory ustaną”. Dzięki wyrazistej kampanii eurowybory wygrała we Włoszech Liga, która zdobyła 28 mandatów. M5S wypadło natomiast dwa razy gorzej i będzie mieć 14 europosłów.

Conte zastrzegł, że nie chce się włączać w międzypartyjne kłótnie i chce być traktowany jak apolityczny fachowiec. „W sercu mam po prostu jak najlepszy interes Włoch” – powiedział. Dodał jednak, że jego pozostanie na stanowisku szefa rządu będzie mieć sens jedynie wtedy, jeśli „rozpisany na 5 lat, a więc na pełną kadencję, plan rządu będzie realizowany”.

Włochy: Kryzys w Ruchu 5 Gwiazd. Di Maio pozostaje na stanowisku

Antyestablishmentowy Ruch 5 Gwiazd przechodzi największy kryzys w historii. Ugrupowanie, które jeszcze rok temu zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, obecnie jest trzecią siła we włoskiej polityce. Lider ugrupowania po nieudanych wyborach do Parlamentu Europejskiego postanowił zwrócić się do członków partii o …

Włochy czeka batalia z KE o kształt krajowego budżetu

Włoski premier zapowiedział, że chce rozwiązać konflikt, jaki Włochy toczą z Komisją Europejską. Chodzi o kształt budżetu państwa na bieżący rok. Zgodnie z zasadami strefy euro Rzym musi projekt budżetu przesłać do akceptacji do Brukseli. Rząd włoski chce jednak m.in. mocno zwiększyć deficyt i wprowadzić 15-procentowy podatek liniowy zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych. Brukseli się to nie podoba, ponieważ obawia się ponownej utraty przez Włochy płynności, co grozi powtórzeniem się sytuacji z okresu globalnego kryzysu finansowego.

Ponieważ Rzym nie chce ustąpić, KE w środę (5 czerwca) zdecyduje czy rozpocznie wobec Włoch karną procedurę, która może się skończyć nałożeniem wysokich kar finansowych. „Nowa ustawa budżetowa musi postawić nasze krajowe finanse na nogi, ponieważ unijne zasady nie zmienią się dopóki nie udowodnimy, że powinny się zmienić” – powiedział Conte.

Premier chciałby jednak rozwiązać sprawę poprzez negocjacje z Brukselą, w czym przeszkadzają mu ostre wypowiedzi di Maio i Salviniego. „To od włoskich sił politycznych zależy czy chcą kontynuacji funkcjonowania tego rządu. Proszę jedynie, aby zdecydowano się szybko, ponieważ kraj nie może na to czekać” – powiedział Conte, nie podając jednak żadnego terminy do jakiego czeka na przekonanie go, aby nie składał dymisji.

Włochy: Liga zyskuje, Ruch Pięciu Gwiazd traci

Zmiana układu sił na włoskiej scenie politycznej. Liga podwoiła wynik z zeszłego roku do 33,6 proc. podczas gdy poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd zmniejszyło się do nieco ponad 16 proc. Dobrym rezultatem może za to pochwalić się Partia Demokratyczna.
 
Sukces Ligi
„Ludzie …