Włochy: Napięcia w koalicji wokół europejskich sojuszy Salviniego

Matteo Salvini, © European Union 2015 - European Parliament

Matteo Salvini, © European Union 2015 - European Parliament

Współtworząca włoską koalicję rządową prawicowa Liga pod wodzą wicepremiera Matteo Salviniego organizuje dziś w Mediolanie wielkie spotkanie prawicowych partii europejskich. Biorą w nim udział ugrupowania m.in. z Danii i Finlandii. Ale obawy u koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd budzi zaproszenie do stolicy Lombardii polityków Alternatywy dla Niemiec.

 

Matteo Salviniemu marzy się stworzenie przed wyborami UE szerokiego europejskiego frontu, który miałby w założeniu „zmienić Europę”. Włoskiemu wicepremierowi i jednocześnie liderowi Ligi nie udało się jednak ściągnąć do Mediolanu przedstawicieli partii rządzących na Węgrzech i w Polsce – FIDESZ-u i PiS-u. Zjawią się natomiast wysłannicy takich ugrupowań jak Duńska Partia Ludowa, Finowie (dawniej Prawdziwi Finowie) czy Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Ale planowane pojawienie się w Mediolanie przedstawicieli tego ostatniego ugrupowania budzi we Włoszech kontrowersje. Drugi włoski wicepremier (i jednocześnie lider Ruchu Pięciu Gwiazd) Luigi di Maio stwierdził: „Martwi mnie ten skrajnie prawicowy zwrot na poziomie europejskim z udziałem sił politycznych, które wejdą w skład grupy sojuszników Ligi; w niektórych przypadkach wręcz negują one Holokaust” – powiedział, nawiązując do wypowiedzi polityków AfD.

Di Maio dwukrotnie oświadczył, że martwi go potencjalny sojusz między jego koalicyjnym partnerem (Ligą), a partią, z którą w Bundestagu nie chce współpracować nikt. AfD nie ma na przykład żadnego przedstawiciela w prezydium niemieckiego parlamentu. Pozostałe ugrupowania postanowiły zablokować AfD, którego liderom zdarzały się wypowiedzi, w których usprawiedliwiali Wehrmacht czy wychodzenie z sali obrad, gdy przyjmowano uchwały upamiętniające ofiary Holokaustu.

Salvini zwołuje eurosceptyków do Mediolanu

W najbliższy poniedziałek w Mediolanie odbędzie się spotkanie prawicowej Ligi i jej europejskich sojuszników z wielu państw Unii Europejskiej – poinformowała wczoraj włoska gazeta “La Stampa”.

Salvini: Niektórzy wszędzie widzą faszystów

Swoje obawy wyrażał publicznie nie tylko di Maio, ale reprezentujący to samo ugrupowanie minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede. „Jestem poważnie zaniepokojony wzrostem znaczenia skrajnej prawicy w Europie. Wystarczy przypomnieć sobie historię, aby zrozumieć, że to nie jest droga, którą należy podążać” – stwierdził.

Ale Salvini zbagatelizował wypowiedzi liderów partii, z którą tworzy koalicję rządową. Oświadczył, że powinni oni skupić się na współpracy z nim na poziomie rządu. „Ja odpowiadam pracą, faktami. Są ludzie, którzy szukają wszędzie faszystów, komunistów, nazistów, Marsjan, mieszkańców Wenus. Ministrowie są opłacani za to, żeby pracować.” – powiedział Salvini.

Jak stwierdził lider Ligi, „nie interesują go dywagacje na temat historii, ale działania na rzecz przyszłości.” „Nie wróci więcej ani faszyzm, ani komunizm, ani nazizm. Na szczęście. Ale są inne współczesne problemy” – stwierdził Salvini.

Orban nie pojedzie do Mediolanu na spotkanie europejskiej prawicy

Węgierski dziennik „Nepszava” poinformował, że premier Węgier i jednocześnie lider rządzącej partii Fidesz nie pojedzie w przyszłym tygodniu do Mediolanu, aby wziąć udział w organizowanym przez włoskiego wicepremiera i lidera prawicowej Ligi Matteo Salviniego wielkim spotkaniu partii, które miałyby zacząć …