Włochy mają nowy rząd. Wicepremierów tym razem nie będzie

Premier Włoch Giuseppe Conte, źródło: European Council

Premier Włoch Giuseppe Conte, źródło: European Council

Po miesiącu kryzysu politycznego w Rzymie powstał nowy rząd. Po tym, jak szeregowi członkowie antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) dali w internetowym głosowaniu zielone światło dla koalicji z centrolewicową Partią Demokratyczną (PD), udało się wreszcie uzgodnić skład gabinetu, który zatwierdził już włoski prezydent.

 

Na czele koalicyjnego rządu M5S-PD stanął dotychczasowy premier Giuseppe Conte. Jego gabinet, choć stworzony przez inne ugrupowania, otrzymał już od włoskich dziennikarzy nazwę „Conte Bis”.

Do zmiany rządu doszło po tym, jak poprzednią koalicję – tworzoną przez M5S i prawicową Ligę – zerwał przewodniczący drugiej z tych partii Matteo Salvini. Salvini, który w rządzie był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych, chciał wymusić w ten sposób więcej władzy. M5S nie uległo jednak presji, zgodziło się na rozwiązanie gabinetu, a zamiast na powrót negocjować z Ligą, rozpoczęło rozmowy z PD.

Po trwających tydzień intensywnych negocjacjach obie partie doszły do porozumienia, a prezydent Sergio Mattarella szybko nowy rząd zatwierdził. Jego zaprzysiężenie odbędzie się dziś (5 września) o godzinie 10:00. Głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się zaś w parlamencie w najbliższych dniach.

Włochy: Ostatnia przeszkoda usunięta przed nowym rządem

Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd zagłosowali wczoraj za utworzeniem koalicji rządowej z centrolewicową Partią Demokratyczną. Dziś do prezydenta Sergio Mattarelli uda się kandydat na premiera Giuseppe Conte, aby poinformować o gotowości do sformowania nowego rządu.
 

 

W kilkanaście miesięcy od koalicji ze skrajną …

Skład nowego rządu

Jeszcze wczoraj (4 września) Conte udał się do Pałacu Prezydenckiego i przedstawił głowie państwa propozycję składu swojego gabinetu. Zdecydowana większość zaproponowanych ministrów to nowe osoby, które nie zasiadały w poprzednim rządzie, który urzędował od czerwca 2018 r.

W rządzie pozostał lider M5S Luigi di Maio, który dotąd był wicepremierem i ministrem gospodarki i pracy. Teraz di Maio obejmie funkcję ministra spraw zagranicznych. Ministrem sprawiedliwości pozostanie także Alfredo Bonafede. Resortem ochrony środowiska dalej kierował będzie też Sergio Costa. Pojawiło się jednak wiele nowych nazwisk.

Ministrem spraw wewnętrznych została mianowana byłą prefekt Mediolanu Luciana Lamorgese. To doświadczona urzędniczka, która pracowała w MSW m.in. w latach 2015-2016, gdy do Włoch napływało najwięcej uchodźców i migrantów. Z kolei resortem obrony pokieruje polityk PD Lorenzo Guerini, a resortem kultury były szef tego resortu z czasów z czasów rządów PD – Dario Franceschini.

Inne ministerstwa, jakie obejmą osoby desygnowane przez PD to nowy minister ds. europejskich Enzo Amendola, nowy minister finansów Roberto Gualtieri czy nowa minister rolnictwa Teresa Bellanova. W sumie w rządzie będzie 21 ministrów (7 resortów obejmą kobiety). 10 członków rządu desygnował M5S, a 9 – PD. Jeden minister – szef resortu zdrowia Roberto Speranza – pochodzi z małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi, które współpracuje z PD.

21. członek rządu – premier Conte – formalnie jest bezpartyjny, ale najbliżej mu do M5S. W gabinecie nie będzie żadnego wicepremiera. Konflikty między di Maio a Salvinim (obaj byli wicepremierami) rozsadziły poprzednią koalicję

Po zaprezentowaniu prezydentowi składu swojego rządu, Conte powiedział: „Silni programem, który skierowany jest w przyszłość, poświęcimy naszą najlepszą energię, nasze kompetencje i naszą pasję, by uczynić Włochy lepszymi w interesie wszystkich obywateli.” Z wypowiedzi „nowego-starego” premiera wynikało też, że jego gabinet będzie zarówno kontynuował dotychczasową politykę (zapewne m.in. w kwestii gospodarki), jak i wprowadzał zmiany (być może złagodzona zostanie polityka migracyjna, którą dotąd kreował Salvini).

Włochy też chcą tekę ds. rolnych w nowej KE?

Trwają zakulisowe rozmowy na temat obsadzenia stanowisk w nowej Komisji Europejskiej. Podział tek na razie objęty jest tajemnicą, z której wyłamała się Polska, informując, że stara się o stanowisko komisarza ds. rolnych. Teraz okazuje się, że o tę samą tekę …