Włoch na czele Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej

Generał Claudio Graziano (na pierwszym planie), źródło Wikipedia

Generał Claudio Graziano (na pierwszym planie), źródło Wikipedia

Na stanowisko szefa najważniejszej unijnej instytucji obronnej wybrano wysokiego rangą włoskiego generała Claudio Graziano. Funkcję obejmie dokładnie za rok, kiedy na emeryturę odejdzie obecny szef Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (EUMC).

 

EUMC wspiera unijnych przywódców we wszystkich kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i obronności. Powszechnie przewiduje się, że rola tego komitetu będzie w najbliższej przyszłości rosła wraz z zacieśnianiem się wspólnej polityki obronnej UE. Już dziś instytucja ta ma bardzo ważny głos w kwestii wydatków na cele wojskowe.

W listopadzie 2018 r. w stan spoczynku przechodzi obecny szef EUMC grecki generał Mikhail Kostarakos. Ponieważ zachowanie możliwie dużej ciągłości prac Komitetu jest dla Brukseli bardzo ważne, starała się ona zakończyć wszelkie spory a proces wyboru następcy zakończyć jak najszybciej. Ostatecznie państwa członkowskie wybrały czterogwiazdowego włoskiego generała Claudio Graziano, który pełnił dotąd funkcję Szefa Sztabu armii włoskiej. Pokonał on w wyborach m.in. irlandzkiego wice-admirała Marka Melleta oraz kandydatów z Niemiec i Francji.

Generał Graziano całe swoje wojskowe życie związał ze służbą w piechocie. Zaczynał jako żołnierz oddziałów alpejskich. Jest specjalistą w dziedzinie walk w obszarach górskich. Nie zawsze był więc oficerem sztabowym. Dowodził m.in. jedną z wielonarodowych brygad NATO w Afganistanie czy siłami ONZ w Libanie. We wrześniu był też włoskim kandydatem do pokierowania Komitetem Wojskowym NATO. Przegrał wówczas walkę o to stanowisko z brytyjskim marszałkiem sił powietrznych Stuartem Peachem.

Szwecja przywróciła obowiązkową służbę wojskową

Dziś Szwecja przywróciła powszechny obowiązek wojskowy. „Jeśli chcemy mieć znakomicie wyszkolone jednostki, nasz system obronny musi być uzupełniony przez obowiązkową służbę wojskową” – komentuje szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Dzisiaj szwedzki rząd przywrócił powszechny obowiązek wojskowy. Obowiązek służby został ostatecznie zniesiony …

Na francusko-niemieckim sporze korzystają Włochy

Nowy szef EUMC będzie od początku swojego urzędowania musiał mierzyć się z kwestią podnoszenia przez państwa członkowskie UE wydatków na obronność. Chodzi o to, aby przeznaczały one na wydatki związane z bezpieczeństwem przynajmniej 2 proc. swojego PKB. Tego typu zobowiązania w ramach NATO podjęły już te państwa unijne, które wchodzą w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ale kraje takie jak Cypr, Malta, Szwecja, Irlandia, Finlandia i Austria, choć należą do UE, nie wchodzą jednocześnie w skład NATO.

Pełniąc funkcję szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej gen. Graziano będzie bardzo blisko współpracował z inną pochodzącą z Włoch osobą. Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini, która była kiedyś szefową włoskiej dyplomacji, także odpowiada w KE m.in. za sprawy obronności.

Włoska prasa podejrzewa jednak, że podczas głosowania przeprowadzonego w Brukseli przez szefów sztabów państw członkowskich, największe znaczenie miała nie kwestia łatwego porozumienia między Mogherini a przyszłym szefem EUMC. Włoch miał okazać się po prostu kandydatem kompromisowym. Swoich przedstawicieli forsowały bowiem Niemcy i Francja, które posiadają dobrze rozwinięty przemysł zbrojeniowy. Ponieważ EUMC będzie mieć swój udział także w opiniowaniu i ocenie wydatków wojskowych, uznano, że sprawiedliwiej będzie postawić na reprezentanta kraju trzeciego. Dlatego, jak doniosły gazety irlandzkie, ostateczny pojedynek rozegrał się właśnie między generałem Graziano, a irlandzkim wice-admirałem Melletem.

Dania wysłała wojsko na granicę z Niemcami

Od piątku na przejściach granicznych w Danii oraz w najbardziej newralgicznych punktach w kraju rozmieszanych jest stopniowo 160 uzbrojonych żołnierzy. Mają wesprzeć policję w zabezpieczaniu i patrolowaniu miejsc szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo. Wśród zadań powierzonych wojsku nie ma jednak kontroli …