Wielka Brytania: Zabrakło formularzy potrzebnych do uzyskania obywatelstwa Irlandii

Irlandzki paszport, źródło: Flickr, fot. Sarah Rose

Irlandzki paszport, źródło: Flickr, fot. Sarah Rose

Niepewność związana z brexitem i sytuacją, jaka może zapanować gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, wywołała ogromny wzrost zainteresowania uzyskaniem obywatelstwa Irlandii. Wielu Brytyjczyków ma bowiem irlandzkie korzenie. Najwięcej chętnych do uzyskania nowego paszportu jest jednak w Irlandii Północnej.

 

O braku formularzy służących do złożenia wniosku o uzyskanie irlandzkiego obywatelstwa urzędy pocztowe w Irlandii Północnej (zwłaszcza w miejscowościach przygranicznych) informują już od kilku tygodni. Teraz jednak odpowiednich druków brakuje już we wszystkich północnoirlandzkich urzędach pocztowych. W ostatni piątek (25 stycznia) skończyły się nawet na Poczcie Głównej w Belfaście. Sprawę opisał serwis internetowy telewizji BBC.

Brytyjska poczta zamówiła już nowe formularze w irlandzkim Biurze Paszportowym. Jak powiedziała dyrektor Poczty Głównej w Belfaście Irene Edgar, zainteresowanie uzyskaniem obywatelstwa Irlandii wzmogło się bardzo w ostatnich tygodniach, gdy perspektywa brexitu bez umowy z UE (tzw. no-deal brexit) stała się bardzo prawdopodobna.

Eurostat: Rekordowa liczba nowych obywateli UE. Brytyjczycy starają się o unijny paszport

Około 995 tys. osób otrzymało w 2016 r. obywatelstwo któregoś z krajów członkowskich UE. To rekordowy wynik odkąd unijne biuro statystyczne Eurostat zbiera na ten temat dane z krajów członkowskich. Najwięcej nowych obywateli UE pochodzi z Maroko, Albanii oraz Indii. …

Wzrost liczby wniosków o obywatelstwo Irlandii

W ubiegłym roku złożono w Wielkiej Brytanii prawie 85 tys. wniosków o obywatelstwo Irlandii. Było to o ok. 2 proc. więcej niż w 2017 r., ale jeszcze w 2015 r. było to 54 tys. wniosków. Sytuacja z ostatnich tygodni pokazuje jednak, że 2019 r. może być kolejnym rekordowym pod tym względem. Koszt uzyskania standardowego paszportu ważnego przez 10 lat to 80 euro.

Aby uzyskać obywatelstwo Irlandii Brytyjczycy muszą spełnić jeden z kilku warunków, np. urodzić się na terenie Irlandii lub Irlandii Północnej przed 1 stycznia 2005 r., albo posiadać rodziców lub dziadków, którzy byli obywatelami Irlandii.

Władze irlandzkie poinformowały, że jeszcze w tym tygodniu dostarczą nowe formularze do brytyjskich urzędów pocztowych. Zamówiono już bowiem ich dodruk. Dyrektor urzędu pocztowego w leżącym na granicy Irlandii i Irlandii Północnej miasteczku Strabane w hrabstwie Tyrone Christine McNulty powiedział BBC, że po tym jak 15 stycznia Izba Gmin odrzuciła projekt umowy brexitowej, jaką brytyjski rząd wynegocjował z UE, zainteresowanie wnioskami o irlandzkie obywatelstwo „było szalone”.

Parlament Wielkiej Brytanii zobowiązał wczoraj (29 stycznia) premier Theresę May do ponownych negocjacji z UE na temat kształtu umowy brexitowej. Bruksela jednak wykluczyła ponowne otwarcie negocjacji.

Izba Gmin zobowiązała premier May do renegocjacji umowy ws. brexitu

Brytyjski parlament zaakceptuje umowę z UE ws. warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty pod warunkiem, że rządowi uda się zamienić mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej (tzw. backstop) na nowy, alternatywny zapis – zdecydowała Izba Gmin w wieczornym głosowaniu.