Wielka Brytania: Premier May przedstawiła brexitowy plan B

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, źródło: European Council

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, źródło: European Council

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła w Izbie Gmin swój plan B na realizację brexitu po tym, jak parlamentarzyści odrzucili projekt wynegocjowanej przez nią umowy z UE. Szefowa brytyjskiego rządu wykluczyła jednak przeprowadzenie kolejnego referendum w tej sprawie.

 

Theresa May przypomniała, że po głosowaniu, w którym umowę odrzucono ogromną większością 230 głosów, udało jej się wygrać głosowanie w sprawie wotum nieufności. „Panie przewodniczący, po zeszłotygodniowym głosowaniu jest jasne, że podejście rządu musiało się zmienić i zmieniło się. Uzyskawszy znowu wotum zaufania tego parlamentu, dokładnie wysłuchałam moich kolegów z różnych partii” – powiedziała May.

Podkreśliła jednak, że w konsultacjach z nią nie chciał wziąć udziału przewodniczący największego ugrupowania opozycyjnego – Partii Pracy – Jeremy Corbyn. „Żałuję, że szanowny lider opozycji nie wziął udziału w rozmowach na temat dalszych kroków w związku z brexitem” – oświadczyła premier.

Polska wyłamała się z jednolitego frontu UE ws. brexitu?

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zaproponował ograniczenie tzw. backstopu na granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią do pięciu lat. Irlandzki minister spraw zagranicznych odniósł się do tego pomysłu krytycznie, a brytyjska premier zapowiedziała, że się propozycji przyjrzy.

May nie widzi potrzeby nowego referendum

May powiedziała także, że nie chce, aby Wielka Brytania opuszczała UE bez specjalnej umowy, ale nie widzi szans na to, aby Bruksela dała Londynowi więcej czasu na jej przyjęcie. „Musimy być szczerzy wobec Brytyjczyków. Właściwym sposobem wykluczenia braku porozumienia jest przyjęcie przez parlament wynegocjowanej umowy z Unią Europejską. Dokładnie tego chce ten rząd. Jedynym innym gwarantowanym sposobem uniknięcia wyjścia bez porozumienia jest cofnięcie artykułu 50, czyli pozostanie w Unii” – wyjaśniała.

Theresa May oświadczyła również, że nie uważa przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie brexitu za dobry pomysł. „Naszym obowiązkiem jest wdrożenie decyzji wyrażonej w pierwszym referendum. Jego powtórzenie stworzyłoby niebezpieczny precedens, który miałby znaczące implikacje dla tego, w jaki sposób zarządzamy referendum w kraju, a także wzmocniłoby pozycję tych, którzy prowadzą kampanię za rozerwaniem naszego Zjednoczonego Królestwa” – powiedziała, nawiązując przy tym do kwestii referendum ws. niepodległości Szkocji, gdzie także pojawiają się głosy za jego powtórzeniem.

Brexit: Co dalej?

Odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską skomplikowało proces opuszczania przez Brytyjczyków UE. Istnieje teraz kilka – mniej lub bardziej prawdopodobnych – scenariuszy.
 
1. Brexit bez umowy, czyli tzw. no-deal brexit
To bardzo prawdopodobny rozwój wydarzeń. …

Będą kolejne konsultacje z parlamentarzystami

W wystąpieniu, w którym May miała przedstawić plan B brytyjskiego rządu na brexit nie było jednak żadnych konkretów. Brytyjska premier zapowiedziała tylko dalsze rozmowy z UE, ale z większym zaangażowaniem parlamentu. W tym celu zorganizowane mają zostać zamknięte spotkania dla posłów, na których przedstawiane będą kulisy rozmów z Brukselą. „Wyciągnę wnioski z tych rozmów i przedstawię je Unii Europejskiej. Nadal skupię się nad tym, aby zapewnić poparcie Izby Gmin dla umowy z UE” – zadeklarowała premier.

Poinformowała natomiast, że jej rząd wycofał się z planów pobierania specjalnych opłat administracyjnych od obywateli UE, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii i po brexicie chcą  na jej terytorium pozostać. Będą oni musieli zarejestrować się w specjalnym systemie, który będzie jednak całkowicie bezpłatny.

Reakcje na głosowanie w Izbie Gmin nad umową brexitową

Głosowanie w Izbie Gmin nad projektem umowy regulującej warunki brexitu było bacznie obserwowane w wielu europejskich stolicach. W komentarzach dominuje nadzieja, że uda się jeszcze wypracować porozumienie między Wielką Brytanią a UE.
 

Jako jeden z pierwszych na wynik głosowania w Izbie …