Wielka Brytania: Jeremy Corbyn chce wcześniejszych wyborów

Jeremy Corbyn [Garry Knight/Flickr]

Zdaniem lidera opozycyjnej Partii Pracy tylko wcześniejsze wybory parlamentarne pomogą przełamać impas wokół umowy brexitowej. Bardzo wiele wskazuje bowiem na to, że w zaplanowanym na przyszły wtorek (15 stycznia) głosowaniu w Izbie Gmin posłowie odrzucą projekt porozumienia z UE.

 

W Izbie Gmin trwa obecnie kilkudniowa debata, która poprzedza kluczowe dla procesu brexitu głosowanie w brytyjskim parlamencie. W swoim wystąpieniu Jeremy Corbyn zaapelował, aby przeprowadzić w kraju wcześniejsze wybory „w pierwszym możliwym terminie”. Nowy rząd miałby – według niego – uzyskać „świeży mandat do wynegocjowania z UE lepszej umowy brexitowej.”

Zwracając się do premier Theresy May, Corbyn stwierdził: „Jeśli jest pani tak pewna, że przedstawiona przez panią umowa jest dobra, to proszę ja poddać pod wyborczy osąd i pozwolić zdecydować obywatelom” – powiedział lider labourzystów. Stwierdził też, że Partia Konserwatywna, zamiast skupić się na jak najlepszym przeprowadzeniu brexitu, „zajmuje się własnymi gierkami politycznymi”.

Jednocześnie Corbyn po raz kolejny odrzucił pomysł zorganizowania drugiego referendum ws. brexitu. Jego zdaniem tylko przedterminowe wybory mogą oczyścić sytuację. Tymczasem większość sympatyków i szeregowych członków Partii Pracy wolałoby nie tylko ponownie zagłosować nad opuszczaniem UE, ale wręcz ten proces odwrócić.

Theresa May: Brexit odbędzie się zgodnie z planem

Brytyjska premier poinformowała podczas pierwszej w tym roku sesji pytań w Izbie Gmin, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się tak jak zaplanowano – 29 marca. Apelowała przy tym o przyjęcie przez posłów projektu umowy brexitowej.
 

W brytyjskiej prasie pojawiły …

Kiedy ewentualnie mogą być nowe wybory?

Choć część labourzystowskich posłów obawia się tzw. no-deal brexit (czyli wyjścia z UE bez umowy), wiele wskazuje na to, że partia zagłosuje w przyszły wtorek przeciwko porozumieniu wynegocjowanego przez Theresę May. Odrzucą je także m.in. Szkocja Partia Narodowa czy lojalistyczna północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna. Jeśli dodać do tego około setki buntowników w Partii Konserwatywnej, parlamentarna arytmetyka staje się bezlitosna. Premier May niezwykle trudno będzie przepchnąć umowę przez Izbę Gmin.

Odrzucenie przez posłów porozumienia z UE nie oznacza automatycznie nowych wyborów. Ale prominentni posłowie Partii Pracy sugerują, że złożą wówczas wniosek o wotum nieufności, co mogą zrobić jeśli rząd „przegra istotne głosowanie”. Jeśli wówczas większość posłów poprze labourzystowski wniosek, torysi będą mieli 14 dni na przedstawienie nowego rządu lub zreformowanie obecnego. Potem odbędzie się drugie głosowanie. Jeśli również wówczas rząd nie otrzyma wotum zaufania – odbędą się nowe wybory.

Niepewność w związku z brexitem nawet w brytyjskim rządzie

Wciąż nie wiadomo na jakich warunkach Wielka Brytania wyjdzie z UE. Brytyjski minister handlu międzynarodowego ostrzega przed odroczeniem brexitu, a szef MSZ uspokaja, że szefowa rządu znajdzie sposób na opuszczenie UE 29 marca.