Wielka Brytania: Izba Gmin po raz trzeci odrzuca umowę brexitową

Theresa May przemawia w Izbie Gmin, źródło Flickr

Theresa May przemawia w Izbie Gmin, źródło Flickr/UK Parliament

Brytyjski parlament po raz trzeci odrzucił w głosowaniu projekt umowy rozwodowej z Unią Europejską. Tym razem posłowie głosowali nad odchudzoną wersją porozumienia, która obejmowała jedynie podstawowe kwestie. Premier Theresa May w zamian za poparcie umowy oferowała swoją dymisję. Posłowie jednak dokument odrzucili.

 

Za umową głosowało 286 posłów do Izby Gmin, przeciw było ich 344. Oznacza to, że rząd Theresy May poniósł mniejszą porażkę niż w dwóch poprzednich głosowaniach. Zmalała także liczba buntowników wśród posłów Partii Konserwatywnej, choć dalej 35 z nich zagłosowało przeciw swojemu rządowi. To 17. porażka tego rządu w Izbie Gmin. Wszystkie dotyczyły brexitu.

Brexit za 14 dni?

Premier May wyraziła głęboki żal z powodu kolejnego odrzucenia porozumienia i stwierdziła, że „skutki tego faktu są bardzo groźne”. Nie przyjęcie do dziś umowy brexitowej przez Izbę Gmin oznacza, że do 12 kwietnia brytyjski rząd musi przedstawić w Brukseli plan dalszych działań. Jeśli państwa członkowskie go odrzucą, dojdzie do tzw. niekontrolowanego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez jakichkolwiek regulujących ten fakt porozumień. „Z założenia powinniśmy opuścić UE 12 kwietnia, a więc za zaledwie 14 dni” – powiedziała premier tuż po głosowaniu.

Z drugiej strony, May wiele razy sugerowała już Izbie Gmin, że odrzucenie wynegocjowanego przez jej rząd porozumienia skutkować może zastopowaniem procesu brexitu. Szefowa brytyjskiego rządu może bowiem teraz zaproponować niemal dowolne rozwiązanie, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jeszcze w ubiegłym roku orzekł, że Londyn może jednostronnie wycofać się z art. 50 unijnego traktatu, czyli de facto odwołać brexit. Ale May może również zdecydować się na bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

UE gotowa na brexit bez umowy

Komisja Europejska poinformowała, że zakończono przygotowania UE na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez regulującej brexit umowy. Jak jednak zastrzegła Bruksela, wszystkie te działania jedynie zmniejszą szkody, a nie całkowicie je wyeliminują. Swoje przygotowania prowadzą też poszczególne państwa członkowskie.
 

To, …

SNP wzywa do odwołania brexitu

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn skrytykował szefową rządu za to, że po raz trzeci próbowała przeforsować porozumienie z UE w parlamencie. „Czy pani premier zaakceptuje wreszcie to, że nie chcemy tej umowy? Mam nadzieję, że w poniedziałek członkowie Izby poprą to, aby wynegocjować nowe, lepsze porozumienie” – powiedział Corbyn, który od dawna przekonuje, że należy otworzyć ponownie negocjacje z UE.

Pretekstem do tego miałaby być całkowita zmiana zespołu negocjacyjnego, tym razem stworzonego przez opozycyjnych laburzystów. Bruksela jednak wielokrotnie odpowiadała, że sprawę umowy uważa za ostatecznie zamkniętą i nie zgadza się na jakiekolwiek nowe negocjacje. Z kolei przewodniczący klubu Szkockiej Partii Narodowej w Izbie Gmin Ian Blackford wezwał rząd wprost do wycofania się z brexitu. „Musimy wreszcie użyć hamulca ręcznego w tym procesie” – powiedział.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na wieść o kolejnym odrzuceniu przez Izbę Gmin porozumienia z UE ogłosił na Twitterze, że na 10 kwietnia zwołuje specjalny szczyt UE, na którym omówiona zostanie sytuacja wokół brexitu.

Manifestacja zwolenników brexitu

Tymczasem w centrum Londynu manifestowały tysiące zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Był to finał trwającego 2 tygodnie „Marszu do wyjścia”, który wyruszył z Sunderland na północnym-wschodzie Anglii. Manifestanci z entuzjazmem przyjęli wieść o kolejnym odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy brexitowej.

Do tłumu przemówił jeden z największych zwolenników brexitu, były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa i obecnie europoseł Nigel Farage. Nad głowami protestujących widać było zaś transparenty z takimi napisami jak: „Wyjście oznacza wyjście” czy „Brexit natychmiast”. Z głośników zaś słychać było przebój brytyjskiej grupy rockowej Queen pod tytułem „Bohemian Rhapsody” ze słowami: „Oh, mamma mia, let me go”.

W poprzednią sobotę (23 marca) w Londynie odbył się natomiast wielki marsz przeciwników brexitu. Wówczas na ulice brytyjskiej stolicy wyszedł nawet 1 mln ludzi. Pod oficjalną petycją o odwołanie brexitu podpisało się już zaś prawie 6 mln ludzi. Brytyjski rząd zapowiedział jednak, że petycję odrzuci. W najbliższy poniedziałek (1 kwietnia) dyskutować o niej będzie zaś Izba Gmin.

Wielka Brytania: Rząd odrzuca petycję o odwołanie brexitu

Brytyjski rząd odrzucił podpisaną przez ponad 5,8 mln ludzi petycję o wycofanie się przez Wielką Brytanię z uruchomienia art. 50 unijnego traktatu, który dotyczy opuszczenia UE. Sprawę przedyskutuje jednak parlament.
 

Petycję złożono w oficjalnym rządowym serwisie 20 marca. …