Węgry: rząd sprzedał pozwolenia na pobyt Syryjczykom podejrzewanym o terroryzm i wspieranie reżimu Asada

Premier Wegier Viktor Orban/ źródło: https://www.facebook.com/orbanviktor/

Przed wyborami rządzący Fidesz oparł kampanię na sprzeciwie wobec przyjmowaniu imigrantów. Teraz wyszło na jaw, że rząd sprzedał pozwolenia na pobyt Syryjczykom podejrzewanym o terroryzm i wspieranie reżimu Asada.

 

Hasło tegorocznej kampanii Fideszu przed wyborami 8 kwietnia brzmi: „Węgry są najważniejsze!”. Politycy obozu władzy z Viktorem Orbánem na czele od miesięcy dwoją się i troją, by przekonać wyborców, że jedynie ich partia obroni Węgry przed falą imigracji, która wiąże się z terroryzmem i oznaczać będzie zagładę kultury węgierskiej.

Orbán oskarża przy tym opozycję, organizacje pozarządowe, nieprzychylne mu media oraz George`a Sorosa, że chcą jego wysiłki zniweczyć. – Chcą odebrać nam nasz kraj i oddać za kilka dekad innym, obcym z innych kontynentów, którzy nie mówią w naszym języku, nie szanują naszej kultury ani naszego stylu życia – mówił niedawno na jednym z wieców.

By wzmocnić ten przekaz, Fidesz prowadzi intensywną kampanię dyskredytującą opozycję i przedstawiającą jej przywódców na plakatach z pasami szahida lub nożycami do drutu, którymi rzekomo mają przeciąć płot ustawiony na granicy w szczycie kryzysu migracyjnego przed trzema laty.

Orbán idzie w kampanii wyborczej na wojnę z opozycją, ONZ i Austriakami

W przedwyborczej kampanii rządzący Fidesz wytacza ciężkie działa przeciwko tzw. zwolennikom imigracji, którzy rzekomo chcą zguby kraju. Atakuje opozycję, ONZ, a nawet władze Wiednia.
 
By przekonać Węgrów do głosowania na Fidesz, jego politycy udają się nawet za granicę, by unaocznić im …

Opozycja: Rząd przyjmuje terrorystów

Niechęć wobec obcokrajowców na Węgrzech jest tak silna, że mało która partia próbuje prostować tezy Fideszu o imigracyjnym zagrożeniu. Politycy opozycji jedynie odpierają ataki Fideszu, pragnąc uspokoić wyborców, że nie chcą sprowadzenia na Węgry obcych. Prym wiedzie Jobbik, który jest główną partią opozycyjną w kraju (w zależności od sondażu ma od kilkunastu do ponad 20 proc. poparcia). Jego przewodniczący Gábor Vona oskarża Orbána o to, że sprowadził do kraju tysiące osób, które mogą mieć związki z terroryzmem. Opublikowane niedawno wyniki śledztwa dwóch niezależnych portali węgierskich teraz potwierdzają jego oskarżenia.

Chodzi o tzw. rezydentury wydawane na Węgrzech w latach 2013-17. Rząd wydawał wówczas pozwolenia na pobyt w kraju 20 tys. osobom w zamian za wykupienie tzw. obligacji osiedleńczych o wartości od 250 tys. do 300 tys. euro. W ciągu czterech lat pozwolenia na pobyt dostali obywatele Chin, ale również Rosji oraz państw Bliskiego Wschodu.

Wnioskodawcy mieli przechodzić szczegółowe kontrole pod względem bezpieczeństwa. Ale jak piszą portale 444.hu oraz Direkt36.hu, sito okazało się dziurawe. Dziennikarze odkryli, że co najmniej dwie osoby, które dostały pozwolenia, są poszukiwane przez międzynarodowe organa ścigania.

W listopadzie ub. roku do domu 52-letniego obywatela Syrii Salmoza Bazkki wtargnęli węgierscy antyterroryści. Znaleźli u niego 143 mln forintów (ok. 460 tys. euro) w gotówce i trzy kilo złotej biżuterii. Aresztowany jest podejrzewany przez włoskich śledczych o to, że wraz z pięcioma innymi Syryjczykami, dwoma Marokańczykami i sześcioma Egipcjanami był członkiem międzynarodowej siatki, która zajmowała się praniem pieniędzy i wspieraniem islamskiego terroryzmu. Bazkka przebywa od czasu zatrzymania we włoskim areszcie.

Węgry przyjmą uchodźców

Węgry wezmą udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że to Budapeszt będzie decydował o tym, kogo przyjmie – oświadczył premier tego kraju Viktor Orbán. Dotychczas Budapeszt, podobnie jak Warszawa, kategorycznie i konsekwentnie odmawiały przyjmowania uchodźców.

Syryjski oligarcha w gościnie u Orbána

Na wolności natomiast wciąż jest Atiya Khoury – inny Syryjczyk, który dostał prawo stałego pobytu na Węgrzech w zamian za wykupienie obligacji. Amerykański Departament Stanu nałożył na niego przed dwoma laty sankcje, uważając go za głównego bankiera Ramiego Makhloufa, miliardera i bratanka Baszara al-Asada. Jest on najbogatszym człowiekiem w Syrii, właścicielem narodowej firmy telekomunikacyjnej Syriatel. Khory miał stworzyć system powiązań finansowych umożliwiających wyjście reżimowi Asada ze światowej izolacji, bez czego nie mógłby m.in. kupować paliwa koniecznego do prowadzenia wojny.

Khoury nadal mieszka na Węgrzech, najprawdopodobniej ze swoją rodziną, która również dostała pozwolenia na pobyt. Jego osiemnastoletni syn jest bardzo aktywny w internecie, gdzie wrzuca zdjęcia z nart w Szwajcarii, nurkowania w Tajlandii i ścigania się drogimi samochodami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W styczniu zamieścił zaś zdjęcie bazyliki w Esztergomie na Węgrzech.

Ludzie Fideszu zbijali na pozwoleniach fortuny

Węgierscy dziennikarze cytują pracownika jednej ze spółek pośredniczących w przeszłości w udzielaniu pozwoleń na pobyt. Twierdzi on, że weryfikacja osób wnioskujących o pobyt stały na Węgrzech była „zwykle denerwującą formalnością, którą nikt się nie przejmował”. Opozycja twierdzi, że problemu by nie było, gdyby nie chciwość firm powiązanych z członkami rządu oraz jego doradcami, które na pośrednictwie w udzielaniu pobytów zarabiały miliony euro.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa z Gazetą Wyborczą.