Węgry nie dołączą do porozumienia eurosceptyków

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: Flickr/European Parliament

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: Flickr/European Parliament

Mimo twardego stanowiska ws. imigracji partia premiera Węgier Viktora Orbana Fidesz nie dołączy do eurosceptycznego porozumienia, o którym w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego mówił włoski wicepremier Matteo Salvini.

 

Podczas swojej styczniowej wizyty w Polsce Salvini spotkał się z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim, a także prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim.

Salvini proponował, by Włochy i Polska połączyły siły i spróbowały nadać nowy kształt Europie. Orban wyraził wówczas zadowolenie z tej inicjatywy, mówiąc, że chce, by antyimigranckie partie zyskały większość w Parlamencie Europejskim.

Orban z nadzieją na antyimigrancki Parlament Europejski

Premier Węgier Viktor Orban ma nadzieję, że wybrany w nadchodzących wyborach Parlament Europejski zdominują siły antyimigranckie. Zaznaczył również, że „musi zwalczać” politykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego uważa za lidera sił sprzyjających przyjmowaniu migrantów.
 

Na czwartkowej konferencji prasowej Viktor Orban udzielił …

Jednak w środę sekretarz stanu w kancelarii premiera Węgier Szabolcs Takacs w rozmowie z Reutersem zaprzeczył, jakoby Węgry miały dołączyć do współpracy między Polską a Włochami.

EPL powinna pozostać przy pierwotnych wartościach

„Ani PiS, ani włoska Liga nie są członkami Europejskiej Partii Ludowej, podczas gdy Fidesz jest. To jasno definiuje nasze miejsce i nasze stanowisko” – powiedział Takacs. „Węgry nie biorą udziału w tej współpracy w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego” – podkreślił.

Jak tłumaczył, chciałby, by Europejska Partia Ludowa „pozostała tam, gdzie powinna: przy wartościach, na których była oparta integracja europejska, czyli ideach chrześcijańskiej demokracji”.

„Nie ma tu drugiego dna. Jedynie to, że obaj politycy, Matteo Salvini i Viktor Orban, mają bardzo podobne, jeśli nie identyczne podejście do wyzwania, jakim jest migracja” – mówił Takacs.

Węgierski sekretarz stanu poinformował, że jego zdaniem w najbliższej przyszłości nie ma w planach żadnego spotkania między Salvinim a Orbanem.

Takacs zapewnił jednocześnie, że Węgry mocno popierają kandydaturę Manfreda Webera na następnego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Salvini w Warszawie: Polska i Włochy będą twórcami nowej równowagi w UE

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że Polska i Włochy będą bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” w UE po latach dominacji francusko-niemieckiego tandemu.

Konflikt na linii Węgry-UE

Krytycy obecnego węgierskiego rządu uważają, że narusza on demokratyczne normy. Chodzi o kontrowersyjne reformy naruszające niezależność sądownictwa i mediów.

We wrześniu ubiegłego roku Parlament Europejski zagłosował za wszczęciem procedury z art. 7 TUE wobec Węgier za łamanie unijnych zasad demokracji, nieprzestrzeganie praw obywatelskich i korupcję. Był to bezprecedensowy krok, który odizolował Orbana od swoich sojuszników.

W rozmowie Takacs wyraził nadzieję na to, że liczba punktów zapalnych między Węgrami a Komisją Europejską zmniejszy się po majowych wyborach. Jego zdaniem nowa Komisja Europejska powinna być „mniej polityczna”.

„Chcielibyśmy zobaczyć zupełnie nową Komisję Europejską, która stoi na straży europejskiego prawa. Ni mniej, ni więcej” – stwierdził Takacs.

„W przeciwieństwie do obecnego przewodniczącego Komisji, ten organ nie powinien aspirować do bycia politycznym graczem” – ocenił węgierski polityk.

Włochy wpuściły 47 migrantów z pokładu statku "Sea Watch 3"

Włoskie władze zezwoliły grupie uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów, aby zeszli na ląd z pokładu statku należącego do niemieckiej organizacji humanitarnej Sea Watch. Jednostka ta przez niemal 2 tygodnie czekała w okolicach Sycylii na zgodę na zawinięcie do któregoś z …