Viktor Orban grozi zawetowaniem budżetu UE, jeśli będą w nim fundusze dla migrantów

Orbán Viktor; FAYMANN, Werner

Premier Węgier Viktor Orbán// Źródło: Werner Faymann via Kancelaria Premiera Węgier

Premier Węgier oświadczył w wywiadzie radiowym, że UE nie uchwali ostatecznego kształtu nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej „bez zgody Węgrów”. Skrytykował też pomysł przeznaczenia części unijnych funduszy na kwestie związane z migracją. Oskarżył wreszcie Parlament Europejski o to, że jest pod wpływem krytykowanego ostro przez Orbana amerykańskiego milionera o węgierskich korzeniach George’a Sorosa.

 

Komisja Europejska przedstawiła propozycję kształtu nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 w ostatnią środę (2 maja). Zaproponowała między innymi przesunięcie części unijnych środków na tzw. nowe wyzwania, wśród których znalazły się m.in. problemy związane z migracją. Ponieważ wyjście Wielkiej Brytanii z UE zostawi niemal 10-procentową dziurę w unijnym budżecie, a nie wszystkie państwa członkowskie godzą się, aby braki pokryć wyłącznie podniesieniem składek, KE chce przeprowadzić cięcia w innych obszarach – przede wszystkim w polityce spójności i polityce rolnej, które razem odpowiadają za ponad 70 proc. unijnego budżetu.

Część środków w ramach polityki spójności miałaby także zostać przesunięta na kraje unijnego Południa, które wciąż borykają się ze skutkami kryzysu finansowego, m.in. wysokim bezrobociem wśród młodzieży. Warunkiem przyznania tych funduszy (KE chce by było to 442 mld euro) miało by być także „przestrzeganie europejskich wartości”. Planom tym sprzeciwiają się m.in. Polska, Czechy i Węgry. O ile jednak Warszawa czy Praga sprzeciwiają się cięciom w polityce spójności i powiązaniu choćby części funduszy z jakimkolwiek mechanizmem oceniającym ze strony KE, ale wykazują zrozumienie dla konieczności sfinansowania nowych wyzwań (w tym kwestii migracyjnych) z unijnego budżetu, o tyle Budapeszt całkowicie odrzuca możliwość rozwiązania problemów migracyjnych z poziomu finansowego całej UE.

Węgry: Znów kilkadziesiąt tysięcy osób na antyrządowym proteście w Budapeszcie

Drugą sobotę z rzędu w Budapeszcie odbywały się demonstracje przeciw rządzącej prawicowej partii Fidesz i premierowi Viktorowi Orbanowi. Oskarżali władze o niszczenie niezależnych mediów i utrudnianie działalności organizacjom pozarządowym. Wzywali też partie opozycyjne do połączenia sił.
 
Uczestnicy demonstracji tak jak tydzień …

Węgry zawetują unijny budżet?

W dzisiejszym (4 maja) wywiadzie dla publicznego radia MTVA premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że „ani jeden eurocent zaplanowany w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE nie powinien trafić do migrantów”. „Proces negocjacyjny i wewnątrzunijna debata będą długie. Ale Węgrzy nie mają się czym martwić. Dopóki sami nie uznają, że nowa perspektywa budżetowa UE wygląda dobrze, nie zaakceptujemy jej”. Dodał, że wszystkie wydatki związane z masowym napływem w ostatnich latach do UE uchodźców i migrantów powinny ponieść „kraje, które są za to odpowiedzialne”. „Pieniądze nie mogą zostać zabrane z programów rozwoju regionalnego czy z badań naukowych i wręczone krajom, które wpuściły tu migrantów” – powiedział szef węgierskiego rządu. Unijny budżet na kolejną „siedmiolatkę” musi zostać jednomyślnie zaakceptowany przez wszystkie państwa członkowskie.

Viktor Orban podkreślił także, że Węgry – podobnie jak Francja czy Polska – opowiadają się za nie wprowadzaniem cięć we Wspólnej Polityce Rolnej. Skrytykował także ostro instytucje unijne, a przede wszystkim Parlament Europejski. Jego ugrupowanie – Fidesz – zasiada co prawda w największej w PE frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP), więc znajduje się w grupie, która ma największy wpływ na funkcjonowane Parlamentu Europejskiego, ale Orban przedstawił w tej kwestii odmienne zdanie, „Największą frakcją w PE nie jest chrześcijańsko-demokratyczna EPP, ale frakcja George’a Sorosa” – oświadczył. Ten amerykański milioner o węgierskich korzeniach jest przedstawiany przez Orbana i jego partię jako największy wróg węgierskiej suwerenności. Soros od bardzo wielu lat wspiera bowiem organizacje pozarządowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Węgry: rząd sprzedał pozwolenia na pobyt Syryjczykom podejrzewanym o terroryzm i wspieranie reżimu Asada

Przed wyborami rządzący Fidesz oparł kampanię na sprzeciwie wobec przyjmowaniu imigrantów. Teraz wyszło na jaw, że rząd sprzedał pozwolenia na pobyt Syryjczykom podejrzewanym o terroryzm i wspieranie reżimu Asada.
 
Hasło tegorocznej kampanii Fideszu przed wyborami 8 kwietnia brzmi: „Węgry są najważniejsze!”. …