Utonęło tysiące migrantów, a przed uratowanymi Europa zamyka porty

Od stycznia tego roku 63.000 migrantów przekroczyło Morze Śródziemne. Jest to o połowę mniej niż w tym samym okresie rok temu. Źródło: UNHCR

Źródło: UNHCR

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w zeszłym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 2 262 migrantów. Tymczasem prawie 50 uratowanych osób czeka na dwóch ratunkowych statkach aż któreś z europejskich państw pozwoli przybić im do swojego portu.

 

Coraz słabsza fala migracyjna i coraz mniej ofiar

UNHCR poinformowało w opublikowanym wczoraj (3 stycznia) komunikacie, że w zeszłym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 2 262 migrantów, jednak drogą morską udało się dotrzeć do Europy 113 482 migrantom. Ich droga prowadziła głównie przez Hiszpanię (w tym kraju znalazło się w 2018 r. 55 756 przybyszów, podczas gdy rok wcześniej 22 103).

Hiszpania: MSW informuje o napływie coraz większej liczby migrantów

Liczba migrantów, którzy w ciągu jedenastu miesięcy tego roku dotarli do Hiszpanii w sposób nielegalny, wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. o 165 proc. – poinformowały w środę hiszpańskie media, przytaczając dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Madrycie.
 

Ze statystyk …

Ponadto po uwzględnieniu około siedmiu tysięcy migrantów zarejestrowanych w hiszpańskich enklawach Ceuta i Melilla w Maroku, do Europy przybyło w 2018 roku łącznie 120 205 osób.

Dla porównania rok wcześniej przez Morze Śródziemne do Europy dotarło 172 301 migrantów, a 3 139 osób „utonęło bądź zaginęło” podczas przeprawy. Natomiast w 2015 roku zanotowano w Europie rekordową liczbę migrantów – 1,015 mln osób.

W zeszłym roku najwięcej uciekinierów z Gwinei, Maroka i Mali

Wśród migrantów, którzy w zeszłym roku dotarli do Europy, najwięcej pochodziło z Gwinei (13 068), Maroka (12 745) i Mali (10 347). Dopiero na czwartym miejscu – przed Afganistanem i Irakiem – znalazła się Syria.

„W 2019 roku konieczne jest skończenie z obecnym podejściem ‚statek za statkiem'” – uważa UNHCR i wzywa państwa do „wdrożenia regionalnego mechanizmu, który zapewni kapitanom statku jasne i przewidywalne wytyczne, gdzie wysadzić uchodźców i migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym”.

Organizacje pomocowe: Nie mamy gdzie wysadzić uratowanych na morzu ludzi

Organizacje pomocowe zwróciły się z apelem do Unii Europejskiej o wskazanie im portu, w którym mogłyby wysadzić na ląd 141 podjętych z morza uchodźców i migrantów z Afryki. Statku nie chcą wpuścić Włochy, Malta, Tunezja i Libia. Chodzi o ten …

Uratowani czekają na pomoc na morzu

Przyjęcia statku z 32 uchodźcami uratowanymi 22 grudnia odmówiły dotychczas lub nie zareagowały na apele: Hiszpania, Malta, Grecja i Włochy, które swoje porty zamknęły latem zeszłego roku. Ludziom na Sea Watch 3 zaczyna już brakować żywności, a na Morzu Śródziemnym nasila się sztorm. Dalszych 17 osób czeka na pomoc na innym statku – Sea Eye – od 29 grudnia.

Specjalny wysłannik UNHCR Vincent Cochetel zaapelował o zapewnienie tym ludziom bezpiecznego zejścia na ląd. „Negocjacje dotyczące tego, które z państw ich potem przyjmie muszą nastąpić dopiero po bezpiecznym przybiciu do brzegu” – oświadczył.

Austria i Włochy chcą, by UE rozpatrywała wnioski o azyl jeszcze na morzu

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii i Włoch wezwali Unię Europejską, aby w ramach zmian w polityce migracyjnej, wprowadzona została procedura oceniania wniosków o status uchodźcy jeszcze zanim przybywający drogą morską migranci zejdą na ląd. Na teren UE trafialiby tylko ci, którzy …

Włochy mają u siebie już dość imigrantów

Swój sprzeciw wobec przyjęcia statku z imigrantami tłumaczył wczoraj włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini. Minister powtórzył, że porty w tym kraju są zamknięte dla statków z migrantami ratowanymi na morzu. „Włoskie porty są zamknięte, przyjęliśmy już zbyt wielu fałszywych uchodźców, wzbogaciliśmy zbyt wielu przemytników” – napisał na Twitterze.

Włochy: Coraz mniej przybywających migrantów

Przedstawiony w Mediolanie raport pokazał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy do Włoch trafiło o 140 tys. migrantów mniej niż zakładały niedawne rządowe szacunki, które robiono na podstawie danych z ostatnich lat. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie napływ migrantów zmniejszy …

„Niech burmistrzowie z lewicy myślą o swoich obywatelach mających trudności, a nie o nielegalnych imigrantach” – dodał odnosząc się w ten sposób do deklaracji burmistrza Neapolu Luigiego de Magistrisa o gotowości przyjęcia Sea Watch 3  w tamtejszym porcie. Burmistrz zaapelował ponadto do premiera Giuseppe Contego, by podjął działania w tej sprawie.

Według danych włoskiego MSW do kraju przypłynęło w zeszłym roku 23 tys. migrantów, czyli prawie pięć razy mniej niż w 2017 roku. To głównie efekt zamknięcia włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych, patrolujących Morze Śródziemne i ratujących uciekinierów przedostających się tamtędy do Europy.

Libia przeciwna tworzeniu centrów migracyjnych poza UE

Libijski minister spraw zagranicznych wykluczył możliwość nawiązania współpracy z Unią Europejską przy budowie specjalnych centrów migracyjnych. Wcześniej podobne stanowisko wyraziło Maroko. Jednak zdaniem władz libijskich przeciwne europejskiemu pomysłowi są wszystkie kraje Afryki Północnej.
 
Plan utworzenia we współpracy z państwami afrykańskimi centrów …