UE wybrała Kristalinę Georgijewę na swoją kandydatkę na dyrektor MFW

Kristalina Georgijewa, źródło: Flickr/UNclimatechange (CC BY-NC-SA 2.0)

Państwa członkowskie Unii Europejskiej ustaliły po trwającej 12 godzin dyskusji, że była bułgarska członkini Komisji Europejskiej Kristalina Georgijewa będzie europejskim kandydatem na nowego dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inne regiony świata przedstawią swoich kandydatów we wrześniu. Nowy szef MFW zostanie wyłoniony w październiku.

 

Dyskusja nad europejskim kandydatem do szefowania MFW była bardzo burzliwa. Ostatecznie państwa członkowskie UE wskazały Kristalinę Georgijewę, choć nie obyło się bez głosowania w tej sprawie. Kontrkandydatem Bułgarki był były minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem.

Ostatecznie Georgijewa została poparta przez kraje, które reprezentują łącznie 56 proc. populacji Unii Europejskiej. Ponieważ w pierwszych fazach głosowania zwycięski kandydat musi zebrać przynajmniej 65 proc. poparcia, cała procedura wyłaniania europejskiego kandydata do kierowania MFW trwała ponad 12 godzin. Dopiero po kilku nieudanych próbach stosowania większości kwalifikowanej, można było przeprowadzić głosowania z wykorzystaniem zwykłej większości.

Europa zamierza utrzymać stanowisko szefa MFW

Christine Lagarde złożyła rezygnację z szefowania Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, dając początek spekulacjom w sprawie potencjalnego następcy. Stanowisko zamierza utrzymać Europa. Na giełdzie nazwisk pojawiło się już czworo pretendentów.
 

 

Francuska Christine Lagarde przygotowuje się do objęcia głównej posady w Europejskim Banku Centralnym. …

Francja za Georgijewą, południe UE przeciw Dijsselbloemowi

Jak ustalili dziennikarze „Guardiana”, Dijsselbloem miał przeciw sobie przede wszystkim kraje unijnego południa, m.in. Włochy, Grecję i Hiszpanię. Rządy tamtych krajów zapamiętały Holendrowi jego postawę podczas kryzysu strefy euro oraz potem, gdy w latach 2013-2018 kierował pracami Eurogrupy. Dijsselbloem był przeciwnikiem przekazywania pogrążonym w kryzysie państwom południa Europy pomocy finansowej. Na jednym ze spotkań miał nawet stwierdzić, że „ich obywatele wydadzą te pieniądze na alkohol i kobiety”.

Z kolei za Georgijewą mocno obstawała Francja. Kandydaci innych krajów – hiszpańska minister finansów Nadia Calviño, szef Banku Finlandii i były członek KE Olli Rehn oraz minister finansów Portugalii Mário Centeno, zostali przez swoje państwa wycofani z wyborów. Wielka Brytania planował zgłosić natomiast byłego sekretarza skarbu George’a Osbrone’a, ale w ostatniej chwili Londyn z tego zrezygnował, a w głosowaniu się wstrzymał.

Po zakończeniu wyborów Jeroen Dijsselbloem pogratulował Kristalinie Georgijewej na Twitterze. „Życzę jej największych sukcesów” – napisał. Gratulacje przekazał także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, „Ma ona wszelkie kwalifikacje, aby wnieść wielki wkład w misję MFW” – napisał na Twitterze.

Proces wyłaniania nowego dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończy się 4 października, gdy 189 państw członkowskich MFW ostatecznie zadecyduje, kto pokieruje Funduszem. Kandydaci reprezentujący inne regiony świata będą wskazani we wrześniu. Dotąd MFW kierowała Francuzka Christine Lagarde, która została jednak wybrana przez państwa UE na nową dyrektor Europejskiego Banku Centralnego. Lagarde kierowała MFW od 2011 r.

Lagarde winna zaniedbaniu, ale zachowa posadę

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde została uznana winną zaniedbań z czasów, gdy była minister finansów Francji. Mimo to zachowa swoje stanowisko.

 

Wczoraj (19 grudnia) zakończyła się trwająca od pięciu lat sprawa przeciw Christine Lagarde, obecnej szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie …

Kim jest Kristalina Georgiewa?

65-letnia Georgijewa jest z wykształcenia ekonomistką. Ukończyła Wyższy Instytut Ekonomii w Sofii. Studiowała także na London School of Economics. Od 1993 roku pracowała w Banku Światowym, a w 2008 r. została nawet wiceprezesem tej instytucji.

W latach 2010-2016 zasiadała w Komisji Europejskiej, w której odpowiadała za tekę ds. rozwoju i pomocy humanitarnej (w Komisji Jose Manuela Barroso) oraz ds. budżetu i zasobów ludzkich (w Komisji Junckera). W latach 2014-2016 była również wiceprzewodniczącą KE. We wrześniu 2016 r. była kandydatką na Sekretarz Generalną ONZ, ale przegrała z Portugalczykiem Antonio Guterresem. W styczniu 2017 r. została natomiast dyrektor generalną Banku Światowego. Jeśli zostanie wybrana na dyrektor MFW, będzie pierwszą przedstawicielką państw postkomunistycznych na tym stanowisku.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …