Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Wielka Brytania może jednostronnie anulować brexit

wielka sala rozpraw TSUE, źródło TSUE

Wielka sala rozpraw TSUE, źródło: TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że brytyjski rząd może wycofać się z brexitu bez konsultacji z innymi państwami członkowskimi – podała agencja Reutera. Orzeczenie z zadowoleniem przyjęli zwolennicy powstrzymania brexitu.

 

„Zjednoczone Królestwo może jednostronnie odwołać powiadomienie o zamiarze wycofania się z UE” – orzekł TSUE. Najwyższy organ sądowy Unii Europejskiej stwierdził, że Wielka Brytania nie powinna ponosić żadnych kar, jeśli wstrzyma proces wystąpienia z UE. Proces rozpoczął się w zeszłym roku po tym, jak w czerwcu 2016 r. Brytyjczycy zagłosowali za brexitem.

Frans Timmermans kandydatem socjalistów na szefa KE

Wiceszef KE Frans Timmermans został wybrany na czołowego kandydata socjaldemokratów w przyszłorocznych wyborach do PE, czyli na kandydata tej partii na szefa nowej KE. Oznacza to, że będzie konkurował z Manfredem Weberem – kandydatem EPL na to stanowisko.

„Takie wycofanie się, przeprowadzone w zgodzie z własnymi, konstytucyjnymi wymogami Wielkiej Brytanii, skutkowałoby tym, że pozostałaby ona w UE na niezmienionych warunkach ” – czytamy.

Orzeczenie jest zgodne z opinią, wydaną w zeszłym tygodniu przez radcę prawnego Trybunału. Zwiększyło ono nadzieje brytyjskich przeciwników brexitu, że można przeprowadzić nowe referendum, które powstrzymałoby zaplanowane na 29 marca 2019 r. wyjście Wielkiej Brytanii z Unii.

We wtorek głosowanie w brytyjskim parlamencie

Swoje orzeczenie TSUE wydał zaledwie dzień przed głosowaniem w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem w sprawie brexitu, wynegocjowanym między UE a premier Theresą May. Eksperci przewidują, że parlamentarzyści mogą nie przegłosować we wtorek umowy o brexicie, wynegocjowanej przez May.

Annegret Kramp-Karrenbauer nową szefową CDU

Nową przewodniczącą rządzącej Niemcami partii – centroprawicowej Chrześcijańskiej Unii Demokratycznej – została dotychczasowa sekretarz ugrupowania Annegret Kramp-Karrenbauer. Zastąpiła tym samym na tym stanowisku kanclerz Angelę Merkel, która kierowała partią nieprzerwanie przez 18 lat.
 
56-letnia Annegret Kramp-Karrenbauer uznawana jest za bardzo bliską sojuszniczkę …

Nie jest jasne, czy i jak Wielka Brytania może zorganizować nowe referendum, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak niewiele czasu pozostało do brexitu. Agencja Reutera przewiduje, że jeśli we wtorek umowa wynegocjowana przez rząd May przejdzie w parlamencie, do brexitu prawdopodobnie dojdzie na warunkach w niej zawartych.

Jeśli jednak parlamentarzyści odrzucą projekt, pozycja May jako przywódcy może być zagrożona, co może skutkować przyspieszonymi wyborami lub dążeniem do rozpisania nowego referendum. Eksperci jednak ostrzegają – przewaga zwolenników pozostania w UE jest niewielka.

 „Jest wyjście z tego bałaganu”. Rząd: nie wycofamy się

Agencja informacyjna Reutera cytuje Alyna Smitha, europarlamentarzystę ze Szkockiej Partii Narodowej i jednego z przeciwników Brexitu, który domagał się wyjaśnienia wątpliwości dotyczących procedury brexitu od TSUE.

– Dzisiejsze orzeczenie to jasna sygnał dla parlamentarzystów z Wielkiej Brytanii przed jutrzejszym głosowaniem, że jest wyjście z tego bałaganu: światełko w tunelu dla gospodarki, miejsc pracy i pozycji Wielkiej Brytanii na arenie światowej – powiedział.

KE: Rosyjska dezinformacja to obecnie największe zagrożenie dla UE

Z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską oraz unijne służby dyplomatyczne wynika, że Rosja wydaje coraz więcej pieniędzy na propagandę na obszarze UE. Dlatego KE chce zwiększyć unijne zdolności do przeciwdziałania dezinformacji.
 
Komisja Europejska opublikowała swój Plan Działań Przeciw …

– Jeśli Wielka Brytania zdecyduje się zmienić zdanie na temat Brexitu, rozwiązaniem jest odwołanie art. 50 [o wystąpieniu z Unii], a strona europejska powinna dołożyć wszelkich starań, aby powitać Wielką Brytanię z otwartymi ramionami.

Michael Gove, minister środowiska w rządzie May, który prowadził kampanię na rzecz brexitu, zapewnił, że orzeczenie nie zmieni decyzji rządu o wyjściu z UE.

UE: Powitamy Brytanię z otwartymi ramionami

Przywódcy UE od dawna zapewniali, że będą się cieszyć, jeśli Wielka Brytania zmieni swoją decyzję, ale wielu unijnych urzędników i ekspertów było przekonanych, że do całkowitego powstrzymania Brexitu byłaby potrzebna zgoda wszystkich lub większości pozostałych 27 państw członkowskich.

Jak podaje Reuters, niektórzy wysocy urzędnicy UE uważają również, że należy zezwolić Wielkiej Brytanii na pozostanie we wspólnocie, ale pod warunkiem rezygnację z pewnych przywilejów, które wywalczyła sobie w ciągu ostatnich czterech dekad – w szczególności tego, umożliwiającego płacenie jej mniejszych składek do wspólnego budżetu.

Francuski rząd wycofuje się z podwyżki akcyzy na paliwo

Rząd w Paryżu ogłosił, że w 2019 r. nie wprowadzi zapowiadanej podwyżki akcyzy na paliwo. Przeciwko polityce rządu od trzech tygodni trwają we Francji masowe protesty tzw. ruchu „żółtych kamizelek”.
 

Jest to krok w celu zażegnania kryzysu wywołanego demonstracjami trwającymi od …

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.