Trump: Mur graniczny wyjdzie Irlandii na dobre

Donald Trump i Leo Varadkar, źródło: Twitter/The White House (@WhiteHouse)

Donald Trump i Leo Varadkar, źródło: Twitter/The White House (@WhiteHouse)

Amerykański prezydent podczas spotkania z irlandzkim premierem dużo mówił o brexicie. Stwierdził, że wszystko „zakończy się pomyślnie dla Irlandii” i porównywał ryzyko powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną do… sytuacji na granicy USA i Meksyku.

 

W trakcie swojego trzydniowego pobytu w Wielkiej Brytanii Donald Trump znalazł też chwilę na krótką wizytę w Irlandii. Aby odpocząć odwiedził swoje prywatne pole golfowe w miejscowości Doonbeg w południowo-zachodniej części kraju. Najpierw jednak, jeszcze na lotnisku w Shannon spotkał się oficjalnie z irlandzkim premierem Leo Varadkarem.

Trump: Brexit potoczy się w dobrą stronę

Przed rozmowami w cztery oczy obaj przywódcy spotkali się na krótko z dziennikarzami. Trump szybko sam wskazał temat do rozmów. „Zapewnie będzie mnie pan pytał o brexit, ponieważ właśnie spotkałem się z pewnymi dobrymi ludźmi, którzy pracują nad brexitem” – powiedział prezydent USA do premiera Irlandii. Nawiązał w ten sposób do swoich wcześniejszych spotkań z brytyjską premier Theresą May oraz liderem Partii Brexit Nigelem Faragem.

Trump starał się uspokoić swojego irlandzkiego gospodarza. „Myślę, że wszystko potoczy się w bardzo dobrą stronę. Wszystko się ułoży, a sprawa granicy zostanie rozwiązana i wszystko wyjdzie Irlandii na dobre. Wszystko z waszą granicą, waszym murem” – stwierdził amerykański prezydent.

A potem wprawił Varadkara w jeszcze większe zdziwienie, gdy zaczął porównywać sytuację w Irlandii do amerykańsko-meksykańskiego pogranicza. „Mamy problem graniczny w USA, wy macie problem graniczny tutaj. Ale słyszałem, że wszystko idzie w dobrym kierunku – stwierdził Trump.

Trump w Wielkiej Brytanii: Łączy nas najwspanialszy sojusz jaki widział świat

Głównym punktem drugiego dnia wizyty prezydenta USA w Londynie było spotkanie z szefową brytyjskiego rządu na Downing Street oraz wspólna konferencja prasowa. Trump i May wymieniali uprzejmości, ale podkreślali też różnice w podejściu obu państw do różnych kwestii.
 

Donald Trump na …

Irlandia martwi się ryzykiem powrotu twardej granicy

Varadkar odpowiedział amerykańskiemu prezydentowi: „Jedyna rzecz jakiej chcemy uniknąć na pewno to oczywiście powstanie między nami jakiegokolwiek muru czy jakiejkolwiek granicy”. Kwestia granicy między Irlandią a wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną to jeden z najważniejszych punktów spornych w procesie brexitu. M.in. właśnie brak zgody co do tego jak ma zostać rozwiązana ta kwestia był przyczyną nieprzyjęcia przez brytyjską Izbę Gmin projektu umowy brexitowej wynegocjowanej przez Londyn i Brukselę, a w konsekwencji tego opóźnienia brexitu.

Dla Dublina kluczowe jest utrzymanie obecnej sytuacji, gdy granica między dwoma irlandzkimi państwami jest na codzień niewidoczna, bo oba państwa są w unii celnej oraz mają pełny dostęp do wspólnego unijnego rynku. Tymczasem brak umowy brexitowej praktycznie wyklucza taką możliwość. Eksperci tymczasem podkreślają, że północnoirlandzką wojnę domową udało się zakończyć właśnie dzięki stopniowemu zanikaniu granicy. Ponowne zaistnienie tzw. twardej granicy może proces pokojowy cofnąć.

Przeciw wizycie Trumpa w Irlandii odbyły się niewielkie protesty. Około 40 osób manifestowało pod amerykańską ambasadą w Dublinie, a około 100 w okolicy lotniska w Shannon.

Irlandia Północna: Śledztwo ws. zabójstwa dziennikarki relacjonującej zamieszki

Radykalna organizacja Nowa IRA wzięła na siebie odpowiedzialność za śmierć 29-letniej reporterki podczas ubiegłotygodniowych zamieszek w mieście Derry/Londonderry w Irlandii Północnej. Kierownictwo organizacji przeprosiło rodzinę zabitej. W związku ze sprawą aresztowano już dwóch mężczyzn.
 

Lyra McKee, która od lat zajmowała się …