Thierry Baudet – nowa gwiazda holenderskiej prawicy

Thierry Baudet (z prawej) / Zdjęcie via twitter @RutgervdNoort

Dziś Holendrzy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na czele sondaży znajdują się dwa ugrupowania. Rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) oraz konserwatywne i eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji (FvD). Kim jest lider ugrupowania, który przyczynił się do zdetronizowania Geerta Wildersa?

 

FvD wypłynęła na szersze wody pod koniec marca tego roku osiągając sukces w wyborach regionalnych, plasując się na drugim miejscu tuż za ugrupowaniem premiera Marka Rutte (VVD). Partia skupiła się na trzech tematach: klimacie (zdecydowany sprzeciw wobec zielonej polityki kosztem społeczeństwa), migracji i sile nabywczej. To przyczyniło się do sukcesu. Liderem partii jest 36-letni Thierry Baudet. Polityk uznawany przez media za kontrowersyjnego dokonał nie lada sztuki. Zdystansował bowiem dotychczasową gwiazdę holenderskiej prawicy Geerta Wildersa i jego Partię Wolności (PVV). Stał się na tyle popularny, że premier Rutte zdecydował się na wzięcie z nim udziału w debacie telewizyjnej na dzień przed głosowaniem do PE, ignorując przy tym przedstawicieli pozostałych partii.

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego

Proces wyłaniania europosłów na kolejną kadencję potrwa do niedzieli. Każdy z krajów z krajów członkowskich miał prawo wyznaczyć datę głosowania między 23 a 26 maja. Dziś pierwsi do urn poszli Holendrzy i Brytyjczycy.
 

Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o 7:30. …

Mężczyźni i biała rasa

Dla powstałego w 2016 r. FvD, debiutem były wybory parlamentarne z 2017 r., w których ugrupowanie zdobyło 1,8 proc. głosów, co przełożyło się na dwa mandaty. Od tego czasu ugrupowanie Baudeta przejęło palmę pierwszeństwa na holenderskiej prawicy, przejmując wyborców PVV. Badania pokazują, że 1/3 obecnych wyborców FvD to dawni zwolennicy Wildersa. Podobnie, jak w przypadku innych ugrupowań radykalnie prawicowym, większość zwolenników stanowią mężczyźni (64 proc. w wyborach w 2019 r. wg. Ipsos).

FvD – w przeciwieństwie do Partii Wolności – poszukuje wyborców wśród dobrze sytuowanych,  wykształconych i zamożnych mieszkańcach miast. Charakterystyczne dla FvD są elementy obecne w dyskursie partii nawiązujące do przekonania o supremacji białej rasy. O ile PVV wzywała do zakazania Koranu, robiła to podkreślając przywiązanie do holenderskich wartości liberalnych (przeciwko muzułmanom).

Z kolei Baudet włączył do agendy idee nawiązujące do nurtów związanych z Nouvelle Droite. Podkreślał wielokrotnie przekonanie o rychłym upadku białej rasy, istnieniu spisku liberalnego, mającego na celu zniszczenie narodowej kultury czy planu zastąpienia Holendrów imigrantami. Podkreślanie dumy narodowej to inne z całego katalogu haseł, którymi polityk przekonuje do siebie coraz więcej holenderskich wyborców, głównie młodego pokolenia.

Holandia: Sukces eurosceptyków w wyborach lokalnych zmieni układ sił w Senacie

Choć Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), którą kieruje premier Holandii Mark Rutte zdobyła w wyborach lokalnych najwięcej poparcia, to jednak o największym sukcesie mogą mówić liderzy konserwatywnego i eurosceptycznego Forum na rzecz Demokracji (FvD). Partia ta zajęła drugie …

Co z Unią Europejską?

Konsekwencją tego jest program FvD oparty na kilku mocnych filarach, jak ograniczenie imigracji, zmniejszenie kompetencji Unii Europejskiej na wewnętrzne sprawy państw, aktywna polityka historyczna, promowanie języka i kultury narodowej, brak transferów pieniędzy z północy na południe kontynentu. Baudet jest także przeciwny aktywnej polityce klimatycznej, którą przy wielu okazjach nazywał „nowoczesną religią”.

Polityk opowiada się za zniesieniem sankcji wobec Rosji. Ceni ponadto Viktora Orbana za realizację antyimigranckiej i antyislamskiej polityki. Szacuje się, że FvD zdobędzie w wyborach 5 mandatów, tyle samo co ugrupowanie Marka Rutte. Baudet zapowiadał, że zależy mu, by europarlamentarzyści z jego partii dołączyli do szeregów frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

Zamiarem partii Baudeta jest zorganizowanie serii referendów (polityk zdobył rozgłos w 2016 r. za sprawą referendum odnośnie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą), aby na nowo zdefiniować relacje między Holandią a UE. Chodzi głównie o kwestię euro, swobodę przemieszczania się czy najważniejszą: opuszczenie UE. Do tego czasu FvD będzie prawdopodobnie pracować nad utrudnianiem dalszej integracji i przywracaniem władzy Hadze oraz przeciwstawianiem się polityce otwartych granic.

Holenderska recepta na ograniczenie ruchu lotniczego

Wyższe koszty mają zniechęcić część pasażerów przed podróżami lotniczymi. Z takiego założenia wychodzi rząd Holandii. Podatek lotniczy to najnowsze rozwiązanie gabinetu premiera Marka Rutte, które ma przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i redukcji „śladu węglowego”.
 

Znajdująca się na finiszu kampania …