The Capitals: Codzienny briefing z europejskich stolic / czwartek 21 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Codzienna porcja informacji z europejskich stolic, dostarczana przez dziennikarzy EURACTIV z całej Europy.

 

PARYŻ

Syn Barniera wystartuje z listy Macrona? Nieznane jest wciąż imię osoby, która wystartuje z pierwszego miejsca na liście prezydenckiego ugrupowania La République En Marche (LREM). Możliwe jest, że będzie to Nicolas Barnier, syn Michela Barniera odpowiedzialnego za  unijne negocjacje brexitu. Jest on rekomendowany przez ruch Agir, centroprawicowego koalicjanta LREM w wyborach do europarlamentu.

Afera Benalli: Zdaniem francuskiego Senatu były współpracownik prezydenta Emmanuela Macrona Alexandre Benalla powinien być ścigany za krzywoprzysięstwo. Benallę oskarżano o składanie sprzecznych zeznań dotyczących swojego agresywnego zachowania podczas zeszłorocznych protestów. Zdaniem senatorów ten incydent ujawnił „głębokie dysfunkcje na najwyższym poziomie państwa”.

BERLIN

Skrajna prawica niezadowolona z wyroku: Berliński Trybunał Konstytucyjny odrzucił w środę pozew wniesiony przez skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfG) przeciwko socjaldemokratycznemu burmistrzowi Berlina Michaelowi Müllerowi – donosi „Der Tagesspiegel”. Partia pozwała Müllera po tym, jak wyraził on na Twitterze zadowolenie w związku z tym, że 25 tys. osób wyszło na ulice miasta w odpowiedzi na marsz Alternatywy dla Niemiec.

LONDYN

Konserwatyści odchodzą: Trzy prominentne posłanki Partii Konserwatyenj opuściły partię w proteście przeciwko postawie Theresy May w negocjacjach dotyczących brexitu. Stało się to ledwie dzień po tym, gdy ośmioro posłów z brytyjskiej Partii Pracy zdecydowało się na ten sam krok z podobnych powodów, a także ze względu na doniesienia o antysemityzmie w szeregach partii.

Premier Theresa May podkreśliła, że jest tym faktem „zasmucona”, dodając, że polityka jej partii pozostanie „przyzwoita, umiarkowana i patriotyczna”.

WARSZAWA

Parlament Europejski nie jest domem spokojnej starości: Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało „jedynki” i „dwójki” na listach do Parlamentu Europejskiego. Są na nich była premier Beata Szydło, były szef MSZ Witold Waszczykowski, a także obecny minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Lider nowego, progresywnego ugrupowania Wiosna Robert Biedroń skomentował kandydatury PiS słowami:  „Myślałem, że dinozaury wyginęły! PE to nie dom spokojnej starości!”.

RZYM

Porwanie córki dyplomaty: 17-letnia córka byłego ambasadora Północnej Korei w Rzymie została porwana przez tajne służby Pjongjangu i siłą zawieziona do kraju – twierdzi jeden z byłych północnokoreańskich dyplomatów. Nastolatka nie była w stanie uciec ze swoimi rodzicami, którzy zniknęli w listopadzie ubiegłego roku. Ruch Pięciu Gwiazd i opozycja wezwały szefa włoskiego MSZ Matteo Salviniego, by poruszył tę sprawę w Parlamencie Europejskim.

ATENY

Nowa Demokracja utrzymuje prowadzenie nad Syrizą: Zgodnie z najnowszym sondażem lewicowa Syriza wciąż utrzymuje się na drugim miejscu za centroprawicową Nową Demokracją. ND uzyskała w sondażu 39 proc., Syriza – 24,5 proc., a socjalistyczny KINAL – 8,5 proc. Skrajnie prawicowa partia Złoty Świt uzyskała poparcia na poziomie 7,5 proc., a Partia Komunistyczna – 6,5 proc. Wybory parlamentarne w Grecji odbędą się w listopadzie 2019 r.

Trump chwali porozumienie z Prespy: Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump pogratulował greckiemu premierowi Aleksisowi Tsiprasowi zawarcia porozumienia dotyczącego nowej nazwy Macedonii. Trump ocenił, że porozumienie może pomóc innym krajom w regionie w rozwiązaniu kwestii bilateralnych.

NIKOZJA

Ser halloumi zagrożony? Cypryjski prezydent Nikos Anastasiades wezwał szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera do tego, by nazwa „halloumi/hellim” była zaklasyfikowana jako chroniona nazwa pochodzenia (PDO). Halloumi jest najbardziej znanym tradycyjnym produktem z Cypru. Wniosek w tej sprawie został złożony w 2015 r., jednak sprawa skomplikowała się w momencie, gdy brytyjski sąd przyznał jednemu z tamtejszych przedsiębiorstw korzystających z grecko-cypryjskiej licencji komercyjnej prawo do wykorzystywania marki „halloumi” w Wielkiej Brytanii oraz krajach trzecich.

WIEDEŃ

Trump uzależnia cła na importowane samochody od porozumienia ws. handlu: Prezydent USA Donald Trump w ciepło powitał austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza w Białym Domu i obiecał „wspaniałe relacje”. Mimo to podkreślił, że cła na importowane samochody z Europy to coś, o czym „zdecydowanie powinniśmy pomyśleć”, choć zaznaczył, że jego decyzja będzie uzależniona od tego, czy dojdzie do porozumienia ws. handlu z Europą.

BRATYSŁAWA

Były premier mógł rozmawiać z włoską mafią: Zgodnie z informacjami włoskiego dziennika „La Republicca”, włoska prokuratura jest w posiadaniu informacji dotyczących rozmowy telefonicznej z 2012 r. między b. słowackim premierem Robertem Fico a Antonim Vadalą, obywatelem Włoch mieszkającym na Słowacji, który był podejrzewany przez włoskie władze o kontakty z mafią Ndrangheta. Powiązania między słowackimi politykami a włoską Ndranghetą były tematem artykułu, nad którym pracował zamordowany przed rokiem dziennikarz śledczy Jan Kuciak.

PRAGA

Babisz w raporcie:  Nazwisko czeskiego premiera Andreja Babisza, drugiej najbogatszej osoby w Czechach, zostało wymienione w unijnym raporcie dotyczącym budżetu w 2017 r. ze względu na możliwy konflikt interesów, który obecnie sprawdzany jest przez Komisję Europejską.

Babisz posiadał holding Agrofert, który otrzymywał miliony unijnych dotacji. W 2017 r. oddał spółkę w ręce funduszy powierniczych i zaprzeczył doniesieniom o konflikcie interesów. Krytycy jednak wskazują, że czeski premier wciąż kontroluje spółkę.

Unijna komisja kontroli budżetowej wyraziła ubolewanie, że Komisja Europejska zareagowała w tej sprawie dopiero wówczas, gdy skargę przeciwko Babiszowi w czerwcu ubiegłego roku wniosła organizacja Transparency International.

Sprawa polskiej wołowiny: Czeskie służby weterynaryjne wykryły, że 700 kg sprowadzonej z Polski wołowiny zarażone jest salmonellą. W efekcie minister rolnictwa zarządził kontrolę całego mięsa wołowego, które Czesi importują z Polski.

LUBLANA

Tureccy piekarze trafiają do Słowenii: Turecka sieć piekarni Simit Sarayi wejdzie na słoweński rynek w połowie marca. Przedsiębiorstwo jest mocno związane z tureckim prezydentem Recepem Erdoganem. Simit Sarayi jest obecne w 22 krajach i dysponuje lepszą technologią niż słoweńska branża, co przekłada się na niższe ceny.

BUKARESZT

Dragnea weźmie udział w kongresie Partii Europejskich Socjalistów: rumuński prezydent i jednocześnie lider Partii Socjaldemokratycznej Liviu Dragnea weźmie udział w kongresie Partii Europejskich Socjalistów w Madrycie, choć wcześniej stwierdził, że nie może „być razem z kimś, kto nienawidzi Rumunii”.

Europejscy socjaliści są źli na rumuńską partię z wielu względów – przede wszystkim chodzi o zmiany w sądownictwie wprowadzone przez rządzącą tam koalicję. Wielokrotnie prosili też swoich rumuńskich partnerów, by trzymali się „progresywnej” linii.

W czasie kongresu ma zostać potwierdzona kandydatura Fransa Timmermansa jako Spitzenkandidata socjalistów, który również krytykował rumuńską Partię Socjaldemokratyczną.

Komisja nieusatysfakcjonowana zmianami w prawie: Wszystko wskazuje na to, że zmiany w sądownictwie przyjęte przez rumuński rząd stoją w opozycji do rekomendacji Komisji. Jej rzecznik Margaritis Schinas stwierdził, że „Komisja z ogromnym niepokojem obserwuje ostatnie wydarzenia związane z praworządnością w Rumunii”.  Jak dodał, unijne władze będą domagać się w tej sprawie dalszych wyjaśnień.

ZAGRZEB

Premier nie komentuje słów o wyrzuceniu Orbana z EPL: Chorwacki premier Andrej Plenković powiedział, że jego węgierski odpowiednik Viktor Orban popełnił błąd, ogłaszając kontrowersyjną kampanię, która oskarża Jean-Claude’a Junckera i George’a Sorosa o narażanie na szwank bezpieczeństwa Węgier. Nie powiedział jednak, że Orban powinien być wyrzucony z Europejskiej Partii Ludowej, do której należy też partia Plenkovića – Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ).

Parlament popiera rozporządzenie dotyczące geoblokowania: Ustawa wprowadzająca unijne przepisy, które znoszą geoblokowanie, wzmocni handel online i sprawi, że konsumenci i przedsiębiorcy korzystający z transakcji transgranicznych będą mieli dostęp do szerszej gamy usług.

MADRYT

Iberia przeżywa turbulencje przez brexit: Iberia, dawniej flagowy przewoźnik Hiszpanii,  ma sześć miesięcy na zmiany struktury udziałów spółki. Muszą one zgadzać się z europejskimi przepisami na wypadek sytuacji, w której dochodzi do tzw. twardego brexitu. Bez tego Iberia straci prawo do wykonywania lotów. (Więcej)

BELGRAD 

Europejski bank za większymi reformami: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uważa, że Serbia, które stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, powinna przeprowadzić większe reformy w przedsiębiorstwach publicznych.