Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 26 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Jeremy Corbyn zgadza się poprzeć kolejne referendum ws. brexitu, kataloński premier nie uścisnął dłoni hiszpańskiego króla Filipa VI, Chorwacja zaczyna przygotowania do przyjęcia euro, zaś UE zwalczać będzie problem „podwójnej jakości” produktów – między innymi o tym przeczytacie w naszej wtorkowej edycji The Capitals.

 

LONDYN

Corbyn za kolejnym referendum: Szef Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że jest gotowy poprzeć kolejne referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, aby uniknąć „szkodliwego brexitu przygotowanego przez torysów”. Oskarżył też premier Theresę May o „nierozważne marnowanie czasu, żeby zmusić posłów do tego, by wybierali między złą umową a żadną”.

MADRYT

Bez uścisku dłoni: Kataloński premier Quim Torra uniknął uścisku dłoni z hiszpańskim królem Filipem VI w czasie World Mobile Congress w Barcelonie. Zdaniem agencji EFE Torra i jego doradca udali się na „ważne spotkanie”, jednak zdaniem dziennika „El Pais” po prostu chcieli uniknąć sytuacji, w której Torra i Filip VI musieliby podać sobie ręce.

Polityczne napięcia po obu stronach rosną, głównie ze względu na proces dwunastu katalońskich separatystów, którzy są sądzeni przed Sądem Najwyższym w Madrycie w związku z nielegalnym referendum ws. niepodległości Katalonii.

PARYŻ

Córka Pieskowa: Według informacji Radia Wolna Europa francuski europoseł Aymeric Chauprade zatrudnił córkę rzecznika Władimira Putina Dmitrija Pieskowa. Wybrany z listy Frontu Narodowego Chauprade zawsze wypowiadał się przychylnie o działaniach Rosji. Wyrzucono go z partii po apelu o „deislamizację Europy”.

WPR pod znakiem zapytania: Przedstawiciel największego we Francji związku rolniczego Christiane Lambert apelował w poniedziałek o nowe porozumienie w zakresie rolnictwa między Francją a Niemcami, wskazując, że brexit może zmniejszyć budżet WPR o 15 proc.

BERLIN

Powrót socjalistów: Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zrównała się w sondażach z Partią Zielonych, zatrzymując tym samym dotychczasowy spadkowy trend – wynika z nowego badania dla „Spiegla”. SPD i Zieloni otrzymali w nim 17 proc., CDU/CSU – 31 proc., a skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec – 12 proc. Skrajnie lewicowa partia Die Linke oraz liberałowie z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) uzyskali po 9 proc. poparcia.

RZYM

Wybory na Sardynii: Skrajnie prawicowy blok wygrał regionalne wybory w Sardynii i wybrał na lokalnego gubernatora Christiana Solinasa, senatora z prawicowej Ligi Matteo Salviniego. Ruch 5 Gwiazd oraz Liga odnotowują jednak spadek poparcia. Tę pierwszą partię w marcu ubiegłego roku popierało na Sardynii 42 proc., a obecnie – poniżej 10 proc. Liga z kolei uzyskała jedynie 11 proc.

WARSZAWA

GUS o spójności: Unijne projekty w zakresie spójności wdrożone w 2018 r. były łącznie warte 43 mld. euro – podał GUS. To połowa budżetu, który w obecnej siedmioletniej perspektywie wynosi 82,5 mld euro. Większość projektów zrealizowano w Warszawie, a na ten cel trafiła ok. 1/10 całego budżetu.

BRATYSŁAWA

Słowacja chce postawić na energię jądrową: Jak wynika z propozycji słowackiego ministra ekonomii, który przedstawił stanowisko kraju ws. długoterminowej strategii klimatycznej UE do 2050 r., Słowacja chciałaby, by więcej miejsca zajmowała w niej energia jądrowa.

BUKARESZT

Rząd twardo za zmianami w sądownictwie: Rumuński rząd nie planuje wycofać się z dekretu, który reformuje sądownictwo mimo protestu sędziów, prezydenta, a nawet Komisji Europejskiej.

SOFIA

Weto do poprawek do Kodeksu wyborczego: Bułgarski prezydent Rumen Radew zawetował kontrowersyjne poprawki do Kodeksu wyborczego, które przyjęto dziesięć dni temu. Radew powiedział, że parlament po raz kolejny odkłada w czasie pomysł zmechanizowanego głosowania, uaktualnienie list wyborców, a także wprowadzenie monitoringu, który kontrolowałby liczenie głosów. Wezwał też znajdujących się w opozycji socjalistów, by wzięli udział w nowej debacie na temat ustawy.

LUBLANA

Rośnie liczba pracujących seniorów: Słoweńska izba handlowa ogłosiła, że rośnie liczba pracujących osób starszych niż 60-65 lat, tzn. tych, którzy mogliby już na emeryturze lub już na niej są. Pod koniec grudnia na 887 tys. pracujących prawie 40 tys. miało więcej niż 60 lat.

PRAGA

Koniec problemu z „podwójną jakością”: Komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Vera Jourova powiedziała, że przed wyborami do PE przyjęte zostanie prawo walczące z problemem „podwójnej jakości”. Chodzi o różny skład produktów, które sprzedawane są w UE w podobnych opakowaniach. Zdaniem państw Grupy Wyszehradzkiej taka praktyka powinna być zabroniona.

ZAGRZEB

Pierwszy krok w kierunku eurostrefy: Szef chorwackiego banku narodowego Boris Vujčić poinformował, że mniej więcej w drugim kwartale tego roku zostanie wysłany list z deklaracją chęci uczestnictwa w mechanizmie kursów walutowych (ERM II). Chorwacja chce wejść do strefy euro od 2023 r.

BELGRAD

Francja wspiera drogę Serbii do Unii: Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau podkreśliła, że Belgrad i Priština powinny współpracować, wezwała też Kosowo do natychmiastowego zdjęcia ceł z produktów importowanych z Serbii. Loiseau podkreśliła, że Francja „bez wątpienia” wspiera Serbię w dążeniu do Europy, zaznaczając jednak, że Serbia powinna  najpierw doprowadzić do końca reformy w kraju.