Szczyt w Salzburgu: Theresa May wykluczyła drugie referendum ws. brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, źródło: European Council

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, źródło: European Council

Kwestia wyjścia Wielkiej Brytanii z UE to jeden z głównych tematów trwającego w Salzburgu spotkania przywódców państw członkowskich UE. Brytyjska premier zapowiedziała podczas wczorajszej (19 września) roboczej kolacji, że wykluczone jest zarówno rozszerzenie negocjacji ws. warunków brexitu, jak i powtórzenie referendum. Drugi temat salzburskiego szczytu to polityka migracyjna.

 

Premier Theresa May po raz pierwszy od czasu zaprezentowania na początku lipca podczas posiedzenia brytyjskiego rządu w Chequers planu negocjacji brexitowych rozmawiała na ten temat z innymi unijnymi przywódcami. Podkreśliła, że Londyn przedstawił „poważną i wykonalną propozycję”, która przewiduje utrzymanie bliskich relacji gospodarczych między Wielką Brytanią a UE przy poszanowaniu wyników referendum oraz gwarantującą pozostawienie granicy irlandzkiej otwartą.

Wyraziła przy tym nadzieję, że UE podejdzie do tej propozycji z wyrozumiałością. „Wiem, że nie zgodzimy się co do każdego szczegółu, ale wierzę, że odpowiecie na naszą propozycję pozytywnie. Odpowiedzialność za zawarcie tej umowy spoczywa na obu stronach negocjacji. Wszyscy rozumiemy, że czasu jest mało, dlatego opóźnianie czy rozszerzanie negocjacji nie wchodzi w grę. Zdaję sobie sprawę, że wielu z was nie chce brexitu, ale muszę powiedzieć jasno, że drugiego referendum w tej sprawie nie będzie” – oświadczyła May.

Brytyjska premier na marginesie szczytu odbyła także spotkania z premierem Irlandii Leo Varadkarem, premierem Belgii Charlesem Michelem oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Tusk tuż przed szczytem napisał na Twitterze, że „jest dziś więcej nadziei, ale zdecydowanie coraz mniej czasu.”

Dziś rozmowy bez premier Wielkiej Brytanii

W planie dzisiejszych rozmów, już w formacie EU27, czyli bez udziału delegacji brytyjskiej, są dalsze rozmowy dotyczące brexitu. Główny unijny negocjator Michel Barnier przedstawi swoją prezentację na temat postępów w negocjacjach z Wielką Brytanią. Unijni przywódcy przedyskutują potem to wystąpienie.

Rozmowy dotyczą także kwestii zmian w unijnej polityce migracyjnej. Donald Tusk prezentował przed szczytem optymizm. „Pomimo agresywnej retoryki, sprawy idą w dobrym kierunku. Głównie dlatego, że skupiliśmy się na kontroli granic zewnętrznych i współpracy z krajami trzecimi, co zmniejszyło liczbę nielegalnych imigrantów z prawie 2 mln w 2015 r. do mniej niż 100 tys. w tym roku” – powiedział przewodniczący RE.

Przywódcy omawiają także pomysł zorganizowania w lutym przyszłego roku w Egipcie szczytu UE-Liga Państw Arabskich.

Austria i Włochy chcą, by UE rozpatrywała wnioski o azyl jeszcze na morzu

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii i Włoch wezwali Unię Europejską, aby w ramach zmian w polityce migracyjnej, wprowadzona została procedura oceniania wniosków o status uchodźcy jeszcze zanim przybywający drogą morską migranci zejdą na ląd. Na teren UE trafialiby tylko ci, którzy …