Słowacja: Policja sprawdza węgierskie tropy ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

Słowacka policja, źródło: Wikipedia, fot. Lasy (Creative Commons Attribution 3.0 Unported licence)

Słowacka policja, źródło: Wikipedia, fot. Lasy (Creative Commons Attribution 3.0 Unported licence)

Słowacka policja zaczęła badać węgierskie wątki w głośnej sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk Jána Kuciaka. Chodzi o mężczyzn, którzy mogli dostarczyć bezpośredniemu sprawcy morderstwa broń palną. Na ich trop trafiono dzięki aresztowanym już w związku z tą zbrodnią Słowakom.

 

O sprawie jako pierwszy napisał węgierski portal HVG.hu, który dotarł do dokumentów ze śledztwa, w które włączona została także policja z Węgier. W kręgu zainteresowania śledczych znalazło się bowiem dwóch obywateli węgierskich.

Dwaj Węgrzy na razie świadkami, a nie podejrzanymi

Jeden z nich – znany na razie z inicjałów L.K. – to mieszkaniec miasteczka Zebegény, położonego w północnych Węgrzech niedaleko od granicy ze Słowacją. Miał on za 3 tys. euro zorganizować i przekazać do rąk własnych broń – pistolet o kalibrze 9 mm – którego użył w chwili zabójstwa jego prawdopodobny sprawca Tomas S., były policjant i pracownik specjalistycznych firm ochroniarskich. Przebywa on już w słowackim areszcie razem z trójką innych osób – dwoma mężczyznami i kobietą, którzy mieli albo pomóc mu bezpośrednio w dokonaniu zabójstwa, albo pośredniczyć przy zakupie broni lub kontaktach ze zleceniodawcami. Policja podejrzewa bowiem, że prawdziwy zleceniodawca jeszcze nie został zatrzymany.

Sprawie rumieńców dodaje to, że Tomas S. oraz drugi oskarżony – Zoltan A., który miał być jednym z pośredników, to obywatele słowaccy, ale pochodzenia węgierskiego. Etniczni Węgrzy stanowią obecnie ok. 8,5 proc. słowackiego społeczeństwa, a skomplikowana historia (Słowacja była przez wiele lat pod węgierską dominacją) wywołuje sporadycznie kryzysy dyplomatyczne między Bratysławą a Budapesztem, czego jednym z zapalników jest właśnie węgierska mniejszość na Słowacji. Dlatego powiązanie sprawców zabójstwa Jána Kuciaka z Węgrami może być sprawą drażliwą po obu stronach granicy.

Drugi z podejrzanych Węgrów ma według ustaleń portalu HVG nosić inicjały I.R.K. i być mieszkańcem miasta Kecskemét leżącego ok. 100 km na południe od Budapesztu. L.K. miał w chwili zabójstwa Kuciaka, a także krótko przed nim i tuż po nim, wielokrotnie łączyć się telefonicznie z I.R.K. „Z raportu policyjnego i zeznań jednego z oskarżonych Słowaków wynika, że o związku Węgrów ze sprawą mówią pewne >>dane telekomunikacyjne<<” – donosi węgierski portal. Obaj obywatele węgierscy zostali już przesłuchani, ale oficjalnie w sprawie mają na razie tylko status świadków.

Słowacja: Zabójstwo Jána Kuciaka kosztowało 70 tys. euro

Słowacka policja i prokuratura poinformowały na konferencji prasowej w Bratysławie o szczegółach śledztwa w sprawie zabójstwa w lutym tego roku dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk. W sprawie tej postawiono już zarzuty czterem osobom -prawdopodobnemu zabójcy, jego pomocnikowi, pośrednikowi oraz zleceniodawczyni.
 
Według dotychczasowych …

Największe śledztwo w historii Słowacji

Do zabójstwa Kuciaka i jego narzeczonej doszło w lutym. Znaleziono ich zastrzelonych we własnym domu we wsi Velka Maca niedaleko Trnavy na zachodzie Słowacji. Para niebawem miała się pobrać. Tuż przed śmiercią dziennikarz śledczy pracował nad reportażem o powiązaniach osób z otoczenia ówczesnego premiera Roberta Fico z włoską mafią. Gangsterzy wspólnie z doradcami szefa rządu mieli się parać wyłudzaniem unijnych dopłat rolnych na gospodarstwa na wschodzie Słowacji.

Morderstwo Kuciaka wstrząsnęło krajem. W wyniku protestów po tej zbrodni doszło do zmian w słowackim rządzie (odeszli m.in. premier, szef MSW i minister sprawiedliwości) oraz dymisji komendanta głównego policji. Śledztwo wciąż jest w toku. Jak poinformowała niedawno minister spraw wewnętrznych Denisa Saková, jest to największe dochodzenie w historii Słowacji. Przesłuchano dotąd już ponad 200 osób.

Słowacja: Aresztowano podejrzanych o zabójstwo dziennikarza śledczego

Słowacka policja potwierdziła, że zatrzymano kilka osób podejrzanych o związek z zabójstwem dziennikarza śledczego Jána Kuciaka oraz jego narzeczonej. Zostali oni zastrzeleni w swoim domu w lutym. Reporter pracował ostatnio nad tekstem o związkach osób z otoczenia ówczesnego premiera z włoską …