Słowacja: Kilkudziesięciotysięczna manifestacja przeciw korupcji

Protest w Bratysławie, źródło: Flickr/Miroslav Petrasko

Protest w Bratysławie, źródło: Flickr/Miroslav Petrasko

Nawet 40 tys. osób mogło się zjawić na piątkowej (9 marca) demonstracji w słowackiej stolicy – Bratysławie. To największa manifestacja od czasu „aksamitnej rewolucji”, która obaliła w ówczesnej Czechosłowacji reżim komunistyczny. Tym razem przyczyną wielkiej antykorupcyjnej manifestacji było niedawne zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka.

 

Zastrzelony w lutym 27-letni Ján Kuciak pisał przede wszystkim o przekrętach podatkowych. Badał na przykład powiązania polityków rządzącej obecnie partii SMER z biznesem, w tym z branżą deweloperską. Pisał o sprawach, w których pojawiały się m.in. nazwiska premiera Roberta Fico oraz ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliňáka. W ostatnim czasie pracował dla portalu Aktuality.sk. Jego ostatni, niedokończony tekst dotyczył działalności na wschodniej Słowacji ekspozytury kalabryjskiej mafii – ‚Ndranghety.

Według ustaleń Kuciaka grupa włoskich biznesmenów z branży rolnej, którzy skupili podupadłe słowackie gospodarstwa rolne to w rzeczywistości gangsterzy, którzy parali się wyłudzaniem unijnych dopłat. Kuciak wykrył, że jeden z opisanych Włochów – Antonio Vadala blisko współpracował z dwójką doradców premiera Fico. Słowacka policja zatrzymała siedmioro podejrzanych (wszyscy mieli włoskie obywatelstwo), ale po upływie 48 godzin zwolniła ich „z braku wystarczających dowodów”. Nikomu nie postawiono też jeszcze w sprawie zabójstwa Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kušnírovej zarzutów.

Słowacja: Dziennikarz śledczy zastrzelony w swoim domu

Reporter śledczy portalu internetowego Aktuality.sk został wczoraj wieczorem (25 lutego) znaleziony martwy w swoim domu. Ján Kuciak zajmował się badaniem oszustw podatkowych i ujawnianie sposobów na unikanie opodatkowania. Jego najgłośniejsze ostatnio teksty dotyczyły luksusowych apartamentowców, w których udziały mieli biznesmeni związani …

Wezwania do dymisji rządu

W piątek kilkudziesięciotysięczny tłum zgromadzony w centrum Bratysławy domagał się jak najszybszego wyjaśnienia kulisów morderstwa dziennikarza i jego partnerki. Wielu Słowaków uważa bowiem, że całe zdarzenie doskonale pokazuje to jak obecny rząd nie radzi sobie z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną. Dlatego część manifestantów przyniosła ze sobą transparenty wzywające premiera Fico i jego gabinet do złożenia dymisji. „Chciałbym uczciwej Słowacji. Kraju, w którym rząd pracuje na rzecz obywateli, a nie tylko dla własnego dobrobytu” – mówił jeden z protestujących studentów korespondentowi agencji prasowej AFP.

Wiele osób przyniosło też na manifestację pęki kluczy, którymi potrząsała, aby zrobić jak największy hałas. To wprost odwołanie się do zachowania antykomunistycznych demonstrantów z okresu „aksamitnej rewolucji”. Do mniejszych protestów dochodziło już od czasu do czasu od momentu zabójstwa Kuciaka. Był to pierwszy przypadek morderstwa dziennikarza od chwili uzyskania przez Słowację niepodległości.

W ubiegłym tygodniu głos zabrał też prezydent Andrej Kiska, który wezwał do radykalnej rekonstrukcji rządu lub nawet rozpisania przedterminowych wyborów tak, aby władze mogły odzyskać zaufanie społeczne. Słowację odwiedziła też delegacja Parlamentu Europejskiego, która przyglądała się śledztwu ws. zabójstwa Kuciaka. „UE zrobi wszystko co w jej mocy, aby wesprzeć ustalenie przyczyn jego śmierci” – zapewnił kierujący grupą przybyłych do Bratysławy europosłów Claude Moraes, brytyjski eurodeputowany z frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), który na co dzień przewodniczy w PE Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE).

Słowacja: Minister kultury podał się do dymisji w związku z zamordowaniem dziennikarza śledczego

Minister Marek Maďarič poinformował na wczorajszej (28 lutego) konferencji prasowej, że rezygnuje z rządowego stanowiska. Zrobił tak ponieważ „nie mógł tolerować zabójstwa dziennikarza”. Reporter śledczy Ján Kuciak został wraz ze swoją narzeczoną zastrzelony w ubiegłym tygodniu. Ostatnio pisał o podatkowych oszustwach oraz …