Słowacja: Były prezydent zakłada nową partię

Andrei Kiska

źródło: https://spectator.sme.sk/c/20386825/president-kiska-november-17-is-most-significant-day-in-slovak-modern-history.html

Ustępujący prezydent Słowacji Andrej Kiska, którego pięcioletnia kadencja wygasła w sobotę, ogłosił powstanie nowej proeuropejskiej partii politycznej. Ugrupowanie pragnie reprezentować głos wyborców niezadowolonych z rządów kierującej obecnie Słowacją partii Kierunek – Socjalna Demokracja (SMER) i ma ambicje, by zakwestionować jej pozycję w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

 

SMER od dłuższego czasu pozostaje najpopularniejszą partią na Słowacji, choć w zeszłym roku jej notowania znacznie spadły po niewyjaśnionym do dziś zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Kuciak pracował nad materiałami dotyczącymi łapówek na najwyższym szczeblu, zajmował się także powiązaniami osób z otoczenia premiera Roberta Fico z włoskimi grupami przestępczymi. Jego niespodziewana śmierć wywołała w kraju skandal i zapoczątkowała masowe protesty przeciwko niejasnym układom między światem biznesu a partią rządzącą, które w konsekwencji doprowadziły do dymisji stojącego na czele SMERu Roberta Fico. Nowym premierem został wówczas Peter Pellegrini.

Čaputová zaprzysiężona na prezydenta Słowacji

Zuzana Čaputová została zaprzysiężona na prezydenta Słowacji. Liberalna polityk objęła urząd prezydenta jako pierwsza kobieta w historii tego kraju i piąta głowa państwa wybrana w bezpośrednich wyborach. Jest także pierwsza kobietą-prezydentem kraju należącego do Grupy Wyszehradzkiej.

W opozycji do rządzących

Prezydent Andrej Kiska już wtedy bardzo stanowczo opowiedział się po stronie protestujących, a przeciwko partii rządzącej, z którą zresztą ścierał się już od dłuższego czasu. Ogłaszając powstanie nowej partii „Za ludi” („Dla ludzi”) powiedział w poniedziałek, że zależy mu przede wszystkim, aby zapobiec koalicji między SMERem a siłami nacjonalistycznymi i antyeuropejskimi, do której może dojść po zaplanowanych na przyszły rok wyborach parlamentarnych.

„Stoimy przed wyzwaniem. SMER aby utrzymać się przy władzy, gotowy jest wejść we współpracę z Marianem Kotlebą [liderem skrajnej prawicy – przyp. red.] . Wszyscy, którym zależy na odzyskaniu Słowacji po latach jednopartyjnych rządów, powinni zacząć ze sobą współpracować” – powiedział dziennikarzom Kiska. „Jesteśmy źli i rozczarowani, ale wiemy, co z tym zrobić i chcemy działać” – dodał.

Grupa Wyszehradzka dyskutuje na temat obsady unijnych stanowisk

Przedstawiciele Polski, Słowacji, Czech i Węgier spotkają się dziś w Budapeszcie, aby omówić potencjalne kandydatury na czołowe funkcje w UE. Na obsadzenie czekają stanowiska przewodniczących: Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Banku Centralnego.
 

Państwa Wyszehradzkiej Czwórki łączy nie tylko …

Najważniejsze postulaty

Były prezydent, który znany jest między innymi ze swojej działalności filantropijnej (założył jedną z największych na Słowacji organizację charytatywną wspierającą dzieci) wśród głównych zadań nowo powstającej partii wymienił: poprawę opieki zdrowotnej, reformę systemu edukacji oraz zwiększenie działań na rzecz ochrony środowiska. Do ugrupowania przyłączyło się od razu kilkoro burmistrzów, polityków i działaczy, w tym Juraj Seliga, który był jednym z organizatorów obywatelskiego ruchu protestacyjnego po zabójstwie Kuciaka.

Nowo powstała partia poparcia szukać może z pewnością wśród tej grupy wyborców, która w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wsparła zwycięską koalicję Postępowej Słowacji (Progresívne Slovensko) i partii Razem – Demokracja Obywatelska (SPOLU).

Według najnowszego sondażu preferencji wyborczych przeprowadzonego przez agencję Focus, partia „Dla ludzi” Kiska mogłaby w tej chwili liczyć na poparcie 6,2 proc. wyborców. Na pierwszym miejscu w dalszym ciągu plasuje się SMER z 19,5 proc. poparcia, zaraz za nią znalazła się koalicja Postępowej Słowacji i partii Razem, która w ankiecie uzyskała 15,3 proc. głosów.