Salvini zaprzecza, że Rosja finansowała jego partię

Matteo Salvini, źródło: Flickr/Radio Alfa (CC BY-NC-SA 2.0)

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowego ugrupowania Liga odrzucił oskarżenia o to, że jego partia otrzymała finansowanie z Rosji. Amerykański portal BuzzFeed napisał bowiem o nagraniu z ubiegłorocznego spotkania w Moskwie, na którym wysłannicy Salviniego uzgadniali z Rosjanami szczegóły przekazania pieniędzy.

 

BuzzFeed nie opublikował nagrania, ale ze szczegółami opisał co się na nim znajduje. Redakcja zapewnia, że jest w posiadaniu nagrania, które zrobiono w październiku 2018 r. w hotelu Metropol w Moskwie. Ma na nim rozmawiać 3 Włochów i 3 Rosjan. Stronę włoską miał reprezentować m.in. bardzo bliski współpracownik Matteo SalviniegoGianluca Savoini, który doradza włoskiemu wicepremierowi. Jest on m.in. przewodniczącym stowarzyszenia Lombardia-Rosja. Lombardzka stolica – Mediolan – to matecznik Ligi, czyli partii, która zyskała popularność pod nazwą Liga Północna.

Savoini, czyli „rosyjski Szerpa”

Savoini uważany jest za łącznika między Salvinim a osobami z otoczenia Kremla. Znany od lat ze swojego dziennikarstwa śledczego liberalny tygodnik „L’Espresso” już w lutym opisał podróże Savoinie do Rosji, a także na okupowany przez Rosjan Krym oraz do kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu. Takich podróży Włoch miał odbyć przynajmniej kilkadziesiąt w ostatnich 2-3 latach. Dlatego Savoini dorobił się już we włoskich mediach przydomka „rosyjski Szerpa”, od Szerpów, czyli rdzennej ludności z Himalajów, która często utrzymuje się z organizacji wysokogórskich wspinaczek dla obcokrajowców, wnosząc np. dla nich ekwipunek i zakładając bazy.

Savoini i jego dwóch towarzyszy omawiało według BuzzFeed szczegóły transakcji paliwowej, przy okazji której miało dojść do przekazania ukrytej dotacji dla Ligi. Projekt polegał na sprzedaży przez Rosjan za cenę 1,5 mld dolarów 3 mln ton oleju napędowego włoskiemu koncernowi Eni, który kontrolowany jest przez włoskie państwo. Za sprawą odpowiednio prowadzonej księgowości oraz sieci kilku powiązanych z Ligą spółek, kilkadziesiąt milionów dolarów miało zasilić partyjne konta w okresie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

O takim planie już wcześniej pisało „L’Espresso”, zaś BuzzFeed ustalił, że dzięki stosowaniu specjalnych zniżek, mogło chodzić o ukryte przekazanie nawet 65 mln dolarów. Z nagrania ma wynikać, że to nie pierwszy raz, gdy dochodzi do takiej transakcji, a wysłannicy Salviniego mieli już kilka razy spotykać się z przedstawicielami okołokremlowskich środowisk. Nie ma jednak pewności czy omawianą transakcję kiedykolwiek przeprowadzono.

Włochy: Czy Rosja sfinansuje Lidze kampanię wyborczą do PE?

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zdementował doniesienia o tym, że kierowane przez niego prawicowe ugrupowanie – Liga – było finansowane przez władze Rosji. Ukryta przy pomocy transakcji paliwowej dotacja miała być wykorzystana podczas kampanii wyborczej do PE.
 

O …

Savoini także „łącznikiem” Le Pen i AfD?

Nagranie jest obszerne, trwa prawie 75 minut. Savoini wyjaśnia w nim, że „Europa musi się zmienić”. „Nowa Europa musi być bliska Rosji tak jak kiedyś, ponieważ chcemy odzyskać naszą suwerenność” – ma mówić. Według BuzzFeed chwali się też, że stał się „łącznikiem między Rosją a Europą” i pomaga w kontaktach z Kremlem także innym europejskim ugrupowaniom – Alternatywie dla Niemiec (AfD) czy francuskiemu Zgromadzeniu Narodowemu  pod wodzą Marine Le Pen.

Co ciekawe, choć Salvini nie był obecny na spotkaniu w moskiewskim hotelu Metropol, to jednak jest na nagraniu często wspominany. „To taki europejski Trump” – ma mówić o nim Savoini. Co jeszcze ciekawsze, choć Salviniego w Metropolu nie było, to był wówczas w Moskwie. Udał się wtedy na spotkania z rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Kozakiem i jednym z liderów proputinowskiej partii Jedna Rosja Władimirem Pilginem. Głośno mówił też tuż przed wyjazdem do Moskwy o konieczności zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję w związku z aneksją Krymu w 2014 r.

Włochy: Doradca Salviniego usunięty z rządu z powodu podejrzeń o korupcję

Wywodzący się z prawicowej Ligi wiceminister transportu Armando Siri został na polecenie premiera zdymisjonowany. Powodem są podejrzenia o przyjęcie przez niego łapówki w zamian za ułatwienie przeforsowania pewnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej, na czym miał skorzystać włoski biznesmen.
 

Armando Siri nie …

Salvini grozi procesem

Matteo Salvini zdecydowanie zaprzeczył informacjom podanym zarówno przez BuzzFeed, jak i wcześniej przez „L’Espresso”. „Mogę powtórzyć, że ani USA, ani Rosji, ani Chin, Brazylii czy Grenlandii nigdy nie poprosiliśmy o pieniądze i nie dostaliśmy ani jednego lira od nikogo” – mówił. Zapowiedział też, że pozwie BuzzFeed za sugestie, że jego partia brała pieniądze od Rosjan.

Odciął się też od ewentualnego spotkania, jakie miał odbyć w Moskwie Savoini. Oświadczył, że wraz z nim do Rosji poleciała spora włoska delegacja biznesowa, której członkowie mieli również spotkania zorganizowane we własnym zakresie. „Były wtedy ze mną w tamtych dniach dziesiątki przedsiębiorców, ufam wszystkim, dopóki nie zostanie udowodnione im coś złego. Nie wiem, z kim ludzie rozmawiają i po co. Ja odpowiadam za to, co robię i za moją partię. Czy Liga dostała pieniądze? Nie! Nie poprosiliśmy nawet o jednego lira i nic nie dostaliśmy” – oświadczył włoski wicepremier.

Również Savoini zaprzeczył, aby w Moskwie doszło do jakichś nielegalnych ustaleń z Rosjanami. Tekst BuzzFeeda nazwał zaś „zastawianiem pułapki na Salviniego” oraz „mistyfikacją, oszustwem, fałszem i łajdactwem”. „W tych cytatach nie rozpoznaję nawet swojego sposobu mówienia” – powiedział. Również zagroził złożeniem pozwu.

Salvini: Europejska prawica to pokojowe wojsko szaleńców

Na zaproszenie wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, który kieruje prawicową partia Liga, do Mediolanu przyjechali liderzy 11 ugrupowań, które domagają się zwiększenia znaczenia państw narodowych w UE. To w większości partie prawicowe lub skrajnie prawicowe.
 

To już drugie tego typu spotkanie w …

„L’Espresso”: To bardzo ciekawe dementi

Ale redaktor naczelny „L’Espresso” Marco Damilano zauważył, że zarówno Salvini, jak i Savoini mocno zaprzeczają jedynie temu, że jakieś pieniądze z Rosji trafiły na konta Ligi. Natomiast ani razu nie zaprzeczyli temu, że były prowadzone jakieś rozmowy i doszło do spotkań przedstawicieli włoskiej prawicy z ludźmi z otoczenia Kremla. „Powód jest prosty. Salvini mówi, że nie wziął ani rubla, ale nie może zdementować prowadzenia negocjacji z rosyjskim rządem”.

Gdyby okazało się, że doszło do przekazania Lidze dotacji z Rosji, byłoby to złamanie włoskiego prawa, które co prawda dopuszcza przekazywanie funduszy z zagranicy, ale tylko przez jasno określone podmioty i w kwocie wynoszącej maksymalnie 100 tys. euro. Opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna wezwała już do wszczęcia dochodzenia w sprawie finansowania Ligi.

A rządzące Włochami prawicowe ugrupowanie bardzo potrzebuje pieniędzy. Sąd nakazał bowiem Lidze zwrócenie 49 mln euro państwowych dotacji, które sprzeniewierzył wraz z rodziną poprzedni lider partii – Umberto Bossi.

Współrządząca Włochami Liga, której szefowie wyłudzili z budżetu 49 mln euro, zawarła układ z prokuraturą

Partia będzie spłacała „dług” w niewielkich ratach, bez odsetek, przez trzy pokolenia. Francesco Cozzi z prowadzącej śledztwo prokuratury w Genui oświadczył, że propozycję złożyli prawnicy Ligi, i że została ona przyjęta. Partia zobowiązała się wpłacać na podane przez prokuraturę konto …