Prezydent Włoch desygnował Giuseppe Conte na premiera

Pałac Kwirynalski w Rzymie, gdzie urzędują włoscy prezydenci, źródło: Wikipedia/MM

Pałac Kwirynalski w Rzymie, gdzie urzędują włoscy prezydenci, źródło: Wikipedia/MM

Jeśli włoska Izba Deputowanych zatwierdzi na szefa rządu wspólnego kandydata liberalno-populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi Północnej, zakończy się trwający już 11 tygodni polityczny pat, jaki nastąpił po wyborach parlamentarnych z 4 marca. Tymczasem kandydat na nowego premiera musi mierzyć się z zarzutami o „podkręcenie” swojego życiorysu.

 

Prezydent Sergio Mattarella powierzył misję utworzenia rządu 54-letniemu profesorowi prawa Giuseppe Conte. To polityczny debiutant, który dotąd nigdy nawet nie zasiadał w Izbie Deputowanych. Do tej pory był wykładowcą na prywatnej uczelni we Florencji. Prowadził także w Rzymie kancelarię prawną.

Conte: Chcę być adwokatem wszystkich Włochów

Spotkanie prezydenta i kandydata na nowego premiera trwało przeszło półtorej godziny. Conte przekazał głowie państwa, że głównym zadaniem jego rządu będzie „odzwierciedlenie i ochrona interesów narodu”. „Poza tym budynkiem jest kraj, który słusznie oczekuje na powstanie rządu i czeka na odpowiedzi. Narodzi się rząd zmian. Kontrakt, na fundamencie którego powstanie i do którego ja też wniosłem swój wkład, wyraża w pełni oczekiwania zmian ze strony Włochów” – mówił Conte. Zapewnił też, że będzie działał w kierunku „potwierdzenia międzynarodowej i europejskiej pozycji Włoch”. Jako pierwsze zadania swojego gabinetu wymienił zaś: rozpoczęcie negocjacji na temat budżetu UE, prace nad zmianą europejskiej polityki azylowej oraz budowę unii bankowej.

Za kilka dni Giuseppe Conte znów pojawi się u prezydenta, aby zdać mu sprawozdanie z postępów w tworzeniu rządu oraz przedstawić nazwiska kandydatów na ministrów. „Jestem profesorem i adwokatem. W ciągu mego życia broniłem spraw wielu osób, a teraz chcę bronić interesów wszystkich Włochów we wszystkich siedzibach europejskich i międzynarodowych, prowadząc dialog z instytucjami UE i z innymi krajami” – powiedział kandydat na premiera.

Włoskie media informowały jednak, że prezydenta najbardziej interesowało co innego – kwestia tego na ile nowy premier byłby niezależny od liderów partyjnych: Luigiego di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd i Matteo Salviniego z Ligi Północnej.

Giuseppe Conte kandydatem na premiera Włoch

Liberalno-populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga Północna przedstawiły nazwisko proponowanego przez siebie szefa koalicyjnego rządu. To profesor prawa i osoba spoza świata polityki Giuseppe Conte. Teraz jego kandydaturę musi zaakceptować włoski prezydent.
 
Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) oraz Liga Północna ogłosiły …

Kłopoty z CV Giuseppe Conte

Conte pochodzi z Apulii na południowym-wschodzie Włoch. Dzieciństwo spędził w okolicy miasteczka San Giovanni Rotondo, które znane jest powszechnie jako ośrodek kultury św. Ojca Pio. Ukończył prawo na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. Specjalizuje się w prawie cywilnym i administracyjnym. Pracował jako wykładowca oraz adwokat. Zasiada w Radzie Sądownictwa Administracyjnego, do której został desygnowany przez Izbę Deputowanych. Uchodzi za osobę bliską Ruchowi Pięciu Gwiazd. Jeszcze przed wyborami był ukazywany jako kandydat tej partii na ministra administracji publicznej.

Kłopoty z oceną kandydata na premiera zaczęły się, gdy przesłał on w 2013 r. swoje dokładne CV do parlamentu. Napisał w nim, że „pogłębiał wiedzę” na kilku zagranicznych uniwersytetach. Gdy jednak dziennikarze skontaktowali się owymi uczelniami, okazało się, że Conte nie figuruje w rejestrach studentów, słuchaczy czy stypendystów. Wiele wskazuje na to, że nie uczestniczył także w żadnych podyplomowych kursach, a jedynie korzystał na miejscu z uczelnianych bibliotek. Uniwersytet Nowojorski zdementował informację jakoby Giuseppe Conte kiedykolwiek tam studiował, zaś Girton College na Uniwersytecie w Cambridge odmówiło „potwierdzenia lub zaprzeczenia” tej informacji powołując się na przepisy o ochronie danych osobowych. Z kolei Kultur Institut w Wiedniu, gdzie kandydat na premiera Włoch miał rzekomo studiować prawo, prowadzi jedynie studia językowe. Do tego nazwę tej uczelni Conte w swoim CV zapisał z błędami.

Włochy: Porozumienie liderów zwycięskich partii. Projekt sceptyczny wobec UE, wrogi imigrantom

Rewizja polityki gospodarczej Unii Europejskiej, zniesienie sankcji na Rosję, zmiana traktatu dublińskiego, drastyczne obniżenie podatków, darmowe przedszkola „tylko dla rodzin włoskich” – oto niektóre postanowienia zawartego w piątek porozumienia między liderami dwóch zwycięskich partii populistycznych.
 
Porozumienie rodziło się w bólach – …