Premier Hiszpanii przed sądem w sprawie afery korupcyjnej

Premier Mariano Rajoy 12.0.17 źródło: lamoncloa.gob.es

Premier Mariano Rajoy zaprzecza przed sądem posiadaniu jakichkolwiek powiązań z głośną aferą korupcyjną Gürtel. Opozycja mówi o wotum nieufności, które mogłoby pozbawić premiera stanowiska.

 

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy w środę 26 lipca zeznawał przed sądem w sprawie siatki korupcyjnej Gürtel – ciągnącej się od lat afery korupcyjnej. Rajoy jest także pierwszym premierem w historii Królestwa, który stanął przed sądem w trakcie pełnienia urzędu.

Dochodzenie w sprawie Gürtel wykazało, że w latach 1999-2005 na konto Partii Ludowej (PP), której od 2004 r. przewodniczy Rajoy, wpływały fundusze z przestępstw finansowych – przekupstw, prania pieniędzy czy oszustw podatkowych.

„Nigdy niczego nie słyszałem, bo nigdy nie odpowiadałem w PP za sprawy finansowe” – powiedział premier, zaprzeczając posiadaniu jakiejkolwiek wiedzy w sprawie i przyjmowaniu płatności z nielegalnych źródeł.

Afera Gürtel

Sprawa, w której zeznawał premier Hiszpanii to wielowątkowa i trwająca od 2009 r. tzw. sprawa Gürtel. Powszechnie uważa się, że jest to największa afera korupcyjna w nowej historii Hiszpanii.

Swoją nazwę zawdzięcza szefowi siatki i głównemu oskarżonemu Franciscowi Correi, znajomości z którym zaprzecza Rajoy. „La correa” to po hiszpańsku pasek, chcąc zaszyfrować nazwę sprawy przetłumaczono słowo na niemiecki –  Der Gürtel. Correa został zatrzymany przez policję w lutym 2009 r.

W skandal uwikłanych jest wielu członków PP, m.in. senator z ramienia partii Luis Bárcenas, który dopuścił się szeregu przestępstw podatkowych.

Polityczne reperkusje

„[Z przesłuchania premiera Rajoya] można wyciągnąć dwie konkluzje: albo że Mariano Rajoy kłamie i kłamie po to, by chronić swoją partię (…), albo jest człowiekiem nadzwyczaj niedbałym” – powiedział po przesłuchaniu przewodniczący opozycyjnej, lewicowej partii Podemos Pablo Iglesias. „W obu tych przypadkach pan Rajoy nie powinien być premierem”- dodał Iglesias, zapowiadając próbę przeforsowania wotum nieufności dla obecnego gabinetu.

Zapowiedź lidera Podemos jest o tyle znacząca, że obecny rząd jest rządem mniejszościowym.

W wyniku wyborów parlamentarnych w Hiszpanii w grudniu 2015 r. najwięcej mandatów zdobyła PP, nie uzyskując jednak większości – był to pierwszy taki przypadek od czasów dyktatury Franco. Nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie utworzenia koalicji – próbę tę najpierw podjął Rajoy, a później lider największej partii opozycyjnej Pedro Sánchez z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE).

Hiszpania wciąż bez rządu

Hiszpania wciąż nie ma rządu. Przeprowadzone w grudniu 2015 r. wybory parlamentarne nie dały zdecydowanego zwycięstwa żadnej z partii. Rozdrobnienie sił politycznych uniemożliwia uformowanie stabilnej większości parlamentarnej.Dziennik „El País” opublikował w sobotę sondaż, z którego wynika, że jeśli w Hiszpanii dojdzie …

Wobec tego król Filip VI, który występował jako mediator między potencjalnymi koalicjantami, zadecydował o skróceniu kadencji parlamentu i ponownym głosowaniu. Jednak czerwcowe wybory z 2016 r. przyniosły podobne wyniki jak te z grudnia poprzedniego roku. Ostatecznie, po podęciu przez PSOE decyzji o wstrzymaniu się członków jej ugrupowania od głosu podczas głosowania wotum zaufania dla rządu Rajoya, pod koniec października udało się ukonstytuować rząd – który teraz może upaść w cieniu afery korupcyjnej.

Hiszpania: Socjaliści ustępują, nie będzie kolejnych wyborów

Wczoraj (23 października) na nadzwyczajnym spotkaniu Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) podjęła decyzję o wstrzymaniu się od głosu podczas głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Partii Ludowej (PP) pod przywództwem jej lidera, Mariano Rajoya. Brak głosów PSOE umożliwi Rajoyowi objęcie władzy.

Parlament

Ostatnie …