Premier Grecji: Weber nie powinien zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej

Grecki premier w wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego podsumował okres 8 lat trudnych reform związanych z kryzysem, który uderzył w grecką gospodarkę. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Premier Grecji Aleksis Tsipras. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Premier Grecji Alexis Tsipras zaapelował do polityków wchodzących w skład europejskich ugrupowań politycznych o uniemożliwienie objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej przez Manfreda Webera. Jego zdaniem kandydata europejskich chadeków dyskwalifikują „skrajnie prawicowe poglądy, neoliberalizm i nieobliczalność”.

 

Manfred Weber jest przedstawicielem bawarskiej partii chadeckiej CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna). W Niemczech uchodzi on za człowieka bliskiego Angeli Merkel, szefowej siostrzanej partii CDU. Obecnie Weber zajmuje też stanowisko przewodniczącego największego politycznego ugrupowania europejskiego – Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Jest także kandydatem na przewodniczącego KE – tzw. Spitzenkandidatem EPL oraz prawdopodobnym następcą Jeana-Claude’a Junckera.

Manfred Weber kandydatem EPL na szefa nowej KE

Na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Helsinkach obecny przewodniczący największej grupy w Parlamencie Europejskim został mianowanym tzw. Spitzenkandidat, co oznacza, że już oficjalnie jest kandydatem swojej frakcji na szefa Komisji Europejskiej po przyszłorocznych eurowyborach. Weber w bezpośredniej rywalizacji pokonał …

Spitzenkandidat – czyli kandydat wiodący na szefa KE

Formuła Spitzenkandidat używana jest podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego przez europejskie grupy polityczne. Po raz pierwszy została wykorzystana w poprzednich wyborach do PE – w roku 2014. Wówczas kandydatem EPL-u był Jean-Claude Juncker.

Celem procedury ma być wzmocnienie roli PE w procesie wyłaniania najważniejszych unijnych urzędników i przekonanie wyborców, że mają bezpośredni wpływ na obsadzanie kluczowych stanowisk. Działania te mają również przybliżyć europejską politykę obywatelom poprzez nadanie głównym grupom politycznym „twarzy” konkretnych osób.

Alexis Tsipras uważa jednak, że Spitzenkandidat partii chadeckiej nie powinien zajmować stanowiska szefa KE. Grecki premier stoi na czele Syrizy, która nie należy do EPL, a do Zjednoczonej Lewicy Europejskiej – Nordyckiej Zielonej Lewicy (GUE/NGL).

Tsipras liczy na to, że ugrupowania, do których apeluje – na przykład socjaliści (S&D), Zieloni i inne lewicowe partie, które wystawiają własnych kandydatów – również przeciwstawią się wyborowi Webera. Ma on bowiem – zdaniem Tsiprasa – poglądy „skrajnie prawicowe i neoliberalne”.

Poparcie Orbana dyskwalifikuje Webera?

Weber w oczach lewicowych polityków traci ze względu na poparcie, którego udziela mu Viktor Orban. Tymczasem niemiecki polityk deklaruje, że chciałby być „budowniczym mostów” i nie pogłębiać istniejących podziałów. Orban – niezależnie od decyzji EPL w sprawie przynależności Fideszu – zapewnił o swoim poparciu dla kandydatury Webera.

Budzi to niechęć ze strony lewicowych ugrupowań europejskich. Zarzucają szefostwu EPL brak konkretnych działań wobec premiera Węgier w związku z wykorzystywaniem przez niego nacjonalistycznych haseł antyunijną kampanią bilboardową.

Weber daje Orbánowi okazję do przeprosin i pozostania w EPL

Kandydat centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w wyborach na nowego szefa Komisji Europejskiej powiedział wczoraj, że węgierski premier Viktor Orbán musi przeprosić za krytykę UE, aby jego partia nie została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej.
 

Viktor Orbán chciałby pozostać w …

“Tolerowanie Orbana przez tak długi czas (…) pozwoliło na „orbanizację” EPL, która będzie trudna do odwrócenia. Wiarygodność EPL jako partnera, biorącego udział w walce ze skrajnie prawicowym populizmem drastycznie zmalała” – ocenił przewodniczący S&D Udo Bullmann.

Inne spojrzenie na kwestię reprezentuje należąca do EPL grecka partia Nowa Demokracja. Ich zdaniem Fidesz powinien grać zgodnie z unijnymi zasadami, jeśli chce pozostać w EPL. Obecnie – uważa jej szefostwo – partia Orbana nie podziela i nie kieruje się wartościami wspólnymi europejskiej centroprawicy.