Prawie 2/3 Niemców uważa, że Merkel powinna ustąpić

Angela Merkel, źródło Flickr

Angela Merkel, źródło Flickr/EU2017EE - Estonian Presidency

Zdaniem 62,2 proc. ankietowanych niemiecka kanclerz powinna w przyszłym roku złożyć swój urząd. Na razie Angela Merkel postanowiła nie ubiegać się o kolejną kadencję przewodniczącej ugrupowania podczas grudniowego zjazdu jej centroprawicowej partii CDU. Kanclerzem Niemiec zamierza jednak pozostać do 2021 r.

 

Sondaż w sprawie przyszłości Angeli Merkel przeprowadził na zlecenie dziennika „Bild” instytut Insa. Wzięło w nim udział prawie 4 tys. ankietowanych. Pytanie dotyczyło tego, czy niemiecka kanclerz powinna złożyć na początku przyszłego roku swój państwowy urząd i przekazać go tej osobie, która zastąpi ją na stanowisku szefa macierzystego ugrupowania. 62,2 proc. badanych odpowiedziało na nie twierdząco, chcą tym samym dymisji Merkel także z funkcji szefowej rządu. 37,8 proc. badanych było temu przeciwnych.

Tak postawione pytanie w sondażu Insa nawiązuje do słów samej Merkel, która kilkakrotnie już w przeszłości mówiła o tym, że kanclerzem powinien być lider zwycięskiej w wyborach partii, co pozwoli uniknąć sporów kompetencyjnych, rywalizacji i rządzenia z tylnego fotela, a idealna współpraca między dwiema posiadającymi tyle wpływów osobami jest niemal niemożliwa.

Angela Merkel po 18 latach rezygnuje z przewodnictwa CDU

Niemiecka kanclerz spotkała się z przedstawicielami kierownictwa partii, aby omówić wyniki ostatnich wyborów lokalnych. W trakcie spotkania szefowa niemieckiego rządu miała poinformować, że nie będzie ubiegać się o przywództwo w partii w trakcie grudniowego zjazdu CDU – informują agencje prasowe, …

Troje pretendentów do szefowania CDU

Angela Merkel ogłosiła swoją decyzję o nieubieganiu się o kolejną kadencję szefowej CDU po tym, gdy jej ugrupowanie zaliczyło najgorszy od wielu lat wynik w wyborach regionalnych w Hesji. Chadecy zajęli w nich co prawda pierwsze miejsce, ale z najniższym poparciem od 1966 r. Zastrzegła jednak, że jej rezygnacja dotyczy jedynie stanowiska przewodniczącej partii, a nie kanclerza, którym chce być przynajmniej do końca obecnej kadencji, czyli do 2021 r.

Partyjny zjazd CDU odbędzie się w grudniu w Hamburgu. O szefowanie ugrupowaniu powalczą wówczas – były przewodniczący chadeków (kierował CDU do 2000 r., zanim zastąpiła go właśnie Merkel) Friedrich Merz, bliska współpracowniczka pani kanclerz, które jest obecnie Sekretarz Generalną CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz minister zdrowia i krytyk wielu aspektów polityki Merkel Jens Spahn, którego niektórzy w Niemczech porównują z powodu młodego wielu i mocno konserwatywnych poglądów do kanclerza Austrii Sebastiana Kurza.

Na razie żadne z pretendentów nie powiedziało, że Merkel powinna w przyszłym roku zrezygnować z funkcji szefowej rządu, a Kramp-Karrenbauer wręcz to wykluczyła. „Angela Merkel jest kanclerzem Niemiec z wyboru społeczeństwa i tak długo jak stoi za nią większość posłów do Bundestagu, powinna pozostać na swoim stanowisku” – oświadczyła Sekretarz Generalna CDU.

Kto zastąpi Angelę Merkel?

Trzech polityków CDU zgłosiło już akces do ubiegania się o stanowisko przewodniczącego partii. Dotychczasowa szefowa chadeków kanclerz Angela Merkel ogłosiła niespodziewanie, że na grudniowym zjeździe ugrupowania w Hamburgu nie będzie się już ubiegać o reelekcję.
 
O stanowisko przewodniczącego CDU chcą powalczyć …