Ostra reakcja szwedzkiego ministra na słowa Beaty Mazurek

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek z dziennikarzami w Sejmie, źródło twitter@pisorgpl

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek z dziennikarzami w Sejmie, źródło twitter@pisorgpl

Szwedzki minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson skrytykował Beatę Mazurek za wypowiedź o konsekwencjach polityki otwartych drzwi względem imigrantów. Posłanka umieściła na Twitterze wpis, w którym stwierdziła, że „Szwedzi uciekają ze swojego kraju, aby w Polsce znaleźć spokój i normalność”.

 

Poniedziałkowy komentarz Beaty Mazurek wywołał burzę w szwedzkich mediach, które szeroko komentowały słowa polskiej polityk. Europosłanka PiS twierdzi, że „zamachy, wzrost przestępczości, gwałty, strach i strefy szariatu to powody, dla których Szwedzi poszukują azylu w Polsce”. Według Mazurek u źródeł tych zjawisk leży multikulturalizm.

Prawie połowa pracowników z Ukrainy rozważa wyjazd z Polski

Niemcy i Czechy, to państwa które mogą stanowić dla Polski poważną konkurencję – z raportu firmy EWL wynika bowiem, że wyjazd tam rozważa 45 proc. zatrudnionych u nas Ukraińców.

Szwedzka odpowiedź

Słowa byłej rzeczniczki PiS skrytykował polityk Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Morgan Johansson.

„Te informacje to bzdury” – przekonywał na lamach gazety Aftonbladet minister. Johansson przywołał dane, według których w latach 2017-2018 ponad 8 tys. Polaków przeniosło się do Szwecji, co „trzykrotnie przewyższa liczbę wszystkich Szwedów mieszkających w Polsce”. Zwrócił uwagę, że „posłanka powinna się raczej zastanowić, dlaczego tak wielu Polaków „ucieka” z kraju”.

Minister oświadczył, że wśród głównych wyzwań Szwecji znajdują się „zagraniczne gangi złodziei, także z Polski”, które odpowiadają za ponad połowę wszystkich włamań i 90 proc. kradzieży samochodów, silników łodzi i maszyn rolniczych. W tym kontekście dodał, że „będzie wdzięczny, jeśli posłanka mogłaby pomóc w rozwiązywaniu problemu”.

Szwecja wznawia sprawę o gwałt wobec założyciela WikiLeaks

Szwedzka prokuratura wznawia śledztwo wobec pochodzącego z Australii Juliana Assange’a. Dwie obywatelki Szwecji oskarżyły go o to, że w 2010 r. wykorzystał je seksualnie dzięki substancjom odurzającym, co według szwedzkiego prawa jest gwałtem. Assange przebywa obecnie w więzieniu w Londynie.
 

Założyciel …

Wątpliwe źródło

Publikując wpis Mazurek powołała się na artykuł konserwatywnego Naszego Dziennika, według którego Urząd ds. Cudzoziemców podaje, że w Polsce mieszka 2,5 tys. Szwedów. Jak się później okazało były to informacje nieprawdziwe, które powstały w oparciu o badanie przeprowadzone na Twitterze przez kontro PeterSweden. Jego administratorem jest obywatel Szwecji. Już w przeszłości był on krytykowany za umieszczanie nieprawdziwych informacji i internetowy trolling, a także za gloryfikowanie Adolfa Hitlera i negowanie Holokaustu, od czego ponad dwa lata temu odciął się jednak w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

W informacjach, na jakie powoływała się Mazurek, błędnie stwierdzono też, że w 80 szwedzkich miastach istnieją islamskie dzielnice, gdzie obowiązuje szariat i „władze nie mają nic do powiedzenia”.

Szwecja: Licencja na… żebranie

Jak na razie nie w całej Szwecji, ale w mieście o liczbie ludności zbliżonej do Legnicy (dane z 2016 r.). Wprowadzona nie przez skrajną prawicę, lecz przez rządzącą lokalnie socjaldemokrację. Licencja na żebranie ma przyczynić się do ograniczenia zjawiska. Nowe …

Skrajnie różne polityki migracyjne

Szwecja od lat jest krajem otwartym na imigrantów, co zdecydowanie odróżnia ją od Polski. „Przyjmowanie wielu obywateli z innych państw, w tym z Polski, nie doprowadziło do upadku kraju” – podaje Ambasada Szwecji w Warszawie, która podkreśla, że „Szwedzi są dumni, że mogli przyjąć 150 tys. uchodźców z Syrii”.

Z najnowszego dokumentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zatytułowanego „Polityka migracyjna Polski” wynika, że prowadzona strategia powinna skupiać się na „imigracji krótkoterminowej”, która koncentruje się na aktualnych potrzebach na rynku pracy. Polska od lat konsekwentnie sprzeciwia się mechanizmowi relokacji w ramach UE. Szacuje się, że Polska przyjęła około 3,7 tys. uchodźców w latach 2017-2018.

TSUE: Polska tłumaczy się z nieprzyjęcia uchodźców

Czy Polska może jeszcze zostać ukarana za podjętą trzy lata temu decyzję o nieprzyjęciu uchodźców? Skargę w tej sprawie przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom, Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE już w grudniu 2017 r., ale do …