Od wczoraj czasowa kontrola na polskiej granicy Schengen

COP24

COP 24; źródło: http://www.spodekkatowice.pl

Wczoraj (22 listopada) na ponad trzy tygodnie, bo do 16 grudnia, przywrócona została kontrola na polskiej granicy z państwami strefy Schengen. Powodem zastosowanego po raz czwarty ograniczenia jest organizowana w grudniu w Katowicach Konferencja Klimatyczna COP24.

 

Katowice gospodarzem COP24 – międzynarodowej konferencji klimatycznej

Wczoraj Ministerstwo Środowiska zdecydowało, że międzynarodowa konferencja klimatyczna COP24 odbędzie się w Katowicach. O organizację szczytu klimatycznego ONZ ubiegał się również Gdańsk.
Polska, często postrzegana jako hamulcowy polityki klimatycznej propagowanej przez liderów Unii Europejskiej, już trzeci raz w ciągu zaledwie 10 …

Swój udział w 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu COP24 zapowiedziało ponad 30 tysięcy uczestników z niemal 200 krajów (politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz przedstawiciele biznesu). Ich zadaniem jest wypracowanie zasad Porozumienia Paryskiego i wyznaczenie kierunków polityki klimatycznej na następne dekady.

Od COP do COP – kolejne konferencje klimatyczne przy pogarszającym się klimacie

Zwykle na konferencjach w spawie klimatu mówi się dużo, niektóre porozumienia są osiągnięte, ale niewiele zrobionych zostaje wdrożonych. Wygląda na to, że świat jeździ z konferencji na konferencje, a zmiany klimatu nadal postępują. Jednak w przypadku COP24 w Polsce, wszystko …

Uczestnicy COP24 będą obradować w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i w katowickim Spodku od 2 do 14 grudnia, ale pierwsze, tzw. przedsesyjne posiedzenia rozpoczną się  już w najbliższy poniedziałek (26 listopada).

Szczyt klimatyczny w Katowicach – rozsądek czy ambicje?

Polska stawia na „zdrowy rozsądek” podczas klimatycznego szczytu COP 24 w Katowicach. Ale po dymisji ministra Jana Szyszki nie ma przewodniczącego, odpowiedzialnego za przygotowanie szczytu.
 

Polska sprawować będzie w tym roku prezydencję 24. Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie …

Przywrócona kontrola na granicy z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją

Na mocy rozporządzenia podpisanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, kontrola zostaje przywrócona na polskiej granicy z Czechami, Niemcami, Litwą oraz Słowacją. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo i niezakłócony przebieg konferencji COP24.

Granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, których będzie na granicy lądowej w sumie 264: na granicy z Czechami – 142, ze Słowacją – 62, z Niemcami – 48, a z Litwą – 12. Kontrole będą prowadzone wyrywkowo.

Patrole w Schengenbusach

„Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów” – uspokaja rzeczniczka prasowa Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak. Wyjaśnia, że tymczasowe kontrole na granicach będą prowadziły patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. Schengenbusy, czyli specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych. “Kontrole prowadzone będą wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka” – cytują media rzeczniczkę.

Uprzedza przy tym, że kontrole będą doraźne, co oznacza, że w rejonie granicy nie będą prowadzone w stałych miejscach i o stałych porach. Natomiast na autostradach będą realizowane na zasadzie typowania pojazdów i kierowania ich do punktów kontrolnych na tzw. MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych).

Czy w Schengen będzie łatwiej zamykać granice?

Rządy Francji i Niemiec są w tym wyborczym roku pod presją nacjonalistów, którzy twierdzą, że w UE terrorystom zbyt łatwo przekraczać granice wewnętrzne. Francusko-niemiecka propozycja mająca ułatwić zamykanie granic w strefie Schengen zdobyła właśnie poparcie Komisji Europejskiej.

 

23 kwietnia i 7 …

Szczególne obowiązki podróżnych

W trakcie trzech tygodni obowiązywania kontroli granicznych obywatele państw strefy Schengen wjeżdżający do Polski muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – np. dowód osobisty lub paszport. Natomiast obywatele państw trzecich, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu, np. wizy.

Tymczasowa kontrola graniczna przywrócona po raz czwarty

Kontrola na granicy Schengen przywrócona została po raz pierwszy w 2012 roku z powodu EURO 2012. Drugi raz rok później w związku z Konferencją Klimatyczną COP19 na Stadionie Narodowym w Warszawie i dwa lata temu z uwagi na szczyt NATO również w stolicy oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

W czerwcu znów kontrole na polskich granicach

Polska Straż Graniczna od dawna jest przygotowana do realizacji takich kontroli. Będą one obowiązywały na wewnętrznej granicy UE z Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą – łącznie w 254 miejscach w kraju.Zgodnie z procedurą, minister spraw wewnętrznych powiadomi o tymczasowym przywróceniu …