Nigel Farage opuszcza UKIP – partię, którą założył

Nigel Farage, © European Union 2016 - Source : EP.

Słynący z bardzo krytycznego stosunku do Unii Europejskiej brytyjski europoseł Nigel Farage ostatecznie opuścił szeregi założonego przez siebie ugrupowania – eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Zrobił to w akcie sprzeciwu wobec „kierunku w jakim zmierza partia”.

 

Nigel Farage jest nie tylko współzałożycielem istniejącej od 1993 r. UKIP, ale także dwukrotnie był przewodniczącym tego ugrupowania – najpierw w latach 2006-2009 i ponownie w latach 2010-2016. Zrezygnował z przewodniczenia partii krótko po tym jak zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wygrali referendum w tej sprawie. To właśnie Farage zainicjował na brytyjskiej scenie politycznej debatę o brexicie, a dopiero dużo później jego hasła podchwyciło jedno ze skrzydeł Partii Konserwatywnej.

Sprzeciw wobec skrajnie prawicowych islamofobów

O swojej decyzji o opuszczeniu macierzystej partii Farage poinformował na łamach konserwatywnego dziennika „The Telegraph”, w którym publikuje swoje komentarze dotyczące brytyjskiej polityki. „Z ciężkim sercem opuszczam UKIP. To nie ten rodzaj popierającej brexit partii, jakiej tak bardzo potrzebuje nasz naród” – zatytułował swój najnowszy artykuł.

Farage wyraził w nim sprzeciw wobec „kierunku rozwoju partii, który zmienił się fundamentalnie.” Nowe kierownictwo UKIP, a w szczególności obecnego przewodniczącego Gerarda Battena (który kieruje partią od kwietnia tego roku), oskarżył o postępujący ekstremizm i otaczanie się w partii radykalnymi nacjonalistami, islamofobami oraz stadionowymi chuliganami. Przypomniał przy okazji swoje wystąpienie podczas wrześniowego kongresu partii w Birmingham, gdzie mówił o konieczności skupiania się na celu jakim jest wyborcze zwycięstwo, do czego potrzebne jest wykluczanie z partii ekstremistów.

„Wracając na moje miejsce, spotkałem wielu wściekłych młodych mężczyzn, czerwonych na twarzy i ordynarnych. Wszyscy mieli obsesję na punkcie islamu i Tommy’ego Robinsona. Zastanawiałem się wówczas, czy właśnie wygłosiłem swoje ostatnie przemówienie w UKIP” – napisał Farage w „The Telegraph”. Tommy Robinson to pseudonim jakiego w środowisku stadionowych chuliganów używa Stephen Yaxley-Lennon. To założyciel i były lider Angielskiej Ligi Obrony (EDL).

Wielka Brytania: 5-dniowa debata w Izbie Gmin nt. brexitu rozpoczęta

Posłowie brytyjskiej Izby Gmin rozpoczęli pięciodniowy maraton debat nad projektem umowy brexitowej wynegocjowanej z UE. Premier Theresa May wezwała w swoim inaugurującym obrady wystąpieniu do „poszanowania woli Brytyjczyków” i przestrzegła przed próbą forsowania drugiego referendum.
 
Głosowanie nad projektem umowy brexitowej odbędzie …

Kim jest doradca nowego lidera UKIP?

EDL to skrajnie prawicowa antymuzułmańska partia często zaliczana do ugrupowań neofaszystowskich. Ugrupowanie starało się długo unikać tej łatki, nie głosząc otwarcie żadnych innych ksenofobicznych haseł poza atakowaniem islamu i przyjmując w swoje szeregi osoby otwarcie deklarujące homoseksualizm czy wyznające judaizm. Ale dziennikarskie śledztwo dziennika „Guardian” ujawniło w 2010 r., że EDL jest finansowane przez te same osoby, które finansują partie jawnie neofaszystowskie w innych krajach.

Gdy zaś w lipcu 2011 r. norweski sympatyk ruchów skrajnie prawicowych Anders Breivik dokonał dwóch zamachów w Oslo oraz an wyspie Utoya, niektórzy członkowie EDL otwarcie wyrażali poparcie dla jego działań. Sympatykiem partii był także Darren Osborne, który w 2017 r. zaatakował ludzi wychodzących z meczetu w dzielnicy Finsbury Park na północy Londynu. Wjechał w nich rozpędzoną furgonetką, zabijając przy tym jedną osobę i raniąc dziewięć. Udowodniono, że Osborne kontaktował się z Yaxleyem-Lennonem, ale nie było dowodów na to, aby lider EDL bezpośrednio inspirował skrajnie prawicowego terrorystę.

Sam Yaxley-Lennon był też kilkakrotnie skazywany na udział w zamieszkach, zarówno stadionowych, jak i ulicznych. Nowy lider UKIP Gerard Batten uczynił jednak dawnego lidera EDL swoim oficjalnym doradcą. „Choć Robinson może być atrakcyjny dla niektórych członków społeczeństwa, którzy czują się pozbawieni głosu, to wierzę, że jest on całkowicie nieodpowiednią osobą dla partii politycznej. W jego otoczeniu znajdują się agresywni przestępcy i byli członkowie skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej. Boli mnie serce, kiedy myślę o tym, że Robinson i jego ludzie mogą być postrzegani przez niektórych jako przedstawiciele tej samej sprawy, za którą opowiadałem się przez dużą część swojego dorosłego życia, czyli brexitu” – stwierdził Farage.

Wielka Brytania będzie mogła jednostronnie odwołać brexit?

W opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie ma przeszkód prawnych, aby Wielka Brytania mogła jednostronnie wycofać swoją deyczję o Brexicie. Opinia rzecznika generalnego poprzedza każdy wyrok TSUE, ale sędziowie nie są nią zobowiązani.
 
Rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sanchez-Bordona …

Farage: UKIP traci historyczną szansę

Jego zdaniem otaczając się prawicowymi ekstremistami nowy lider UKIP traci szansę na zwiększenie poparcia dla UKIP. „Wielką ironią jest, że do tej zmiany dochodzi w czasie maksymalnych możliwości wyborczych dla UKIP. Biorąc pod uwagę, że Partia Konserwatywna i Partia Pracy otwarcie złamały swoje obietnice złożone w referendum i przy okazji wyborów, UKIP powinien notować wysokie poparcie w sondażach. Z żalem muszę jednak przyznać, że w to nie wierzę. Obsesja Battena na punkcie Stephena Yaxleya-Lennona i islamu sprawia, że UKIP zmienia się nie do poznania” – napisał Farage w „The Telegraph”.

Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez instytut YouGov UKIP może liczyć w skali kraju na 4 proc. poparcia. Liderem sondażu jest Partia Konserwatywna z wynikiem 40 proc. Druga jest Partia Pracy z wynikiem 38 proc. Na trzecim miejscu są tradycyjnie Liberalni Demokraci – 9 proc., a potem partie regionalne – szkocka SNP i walijska Plaid Cymru – obie z poparciem na poziomie 5 proc. Zieloni mają zaś takim sam wynik jak UKIP – 4 proc.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje jednak ordynacja oparta na okręgach jednomandatowych. Dlatego UKIP nigdy dotąd nie miała posła w Izbie Gmin. Politykom tej partii udało się dostać tylko do Parlamentu Europejskiego. W tych wyborach obowiązuje bowiem ordynacja proporcjonalna, a debata o sprawach europejskich służy partiom wyraziście eurosceptycznym.

Analiza Banku Anglii: Brexit bez umowy byłby gospodarczą katastrofą

Według analityków Banku Anglii tzw. no-deal brexit doprowadziłby Wielką Brytanię do największej recesji od czasu II wojny światowej. Oznacza to, że jego skutki byłyby poważniejsze nawet niż reperkusje kryzysu finansowego z 2008 r.
 
Eksperci Banku Anglii wskazali w swojej