Niepełnosprawni mogą wybrać, gdzie zagłosują

Komisja opublikowała w piątek wykaz lokali wyborczych przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych (można ją znaleźć na stronie internetowej PKW). Powinny być one zaznaczone na obwieszczeniach wyborczych.

Szef parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, Marek Plura z Platformy Obywatelskiej, który sam porusza się na wózku, zwrócił uwagę,  że tylko jedna czwarta lokali wyborczych jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Przypomniał też, że wśród ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania Polaków są prawie 4 miliony niepełnosprawnych.

"W dniu wyborów pomocy w dotarciu do lokalu wyborczego może udzielić każda osoba, z tym, że nie może wykorzystywać tej działalności do prowadzenia agitacji wyborczej. W trakcie udzielania pomocy, osoba ta nie może mieć żadnych emblematów promujących komitet wyborczy, listę kandydatów lub kandydatów, a także nie może udzielać żadnych informacji o charakterze agitacyjnym" – przypomina PKW.

Wnioski osób niepełnosprawnych powinny dotyczyć dopisania ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania.

Gminy mają też obowiązek zapewnienia osobom niepełnosprawnym transportu do wybranego lokalu wyborczego, a numery telefonów, pod którymi można zgłosić potrzebę dojazdu, powinny być umieszczone na głównych stronach internetowych urzędów gmin i na obwieszczeniach wyborczych.

W Warszawie np. niepełnosprawni wyborcy mogą telefonicznie zamówić wizytę domową urzędnika i w ten sposób złożyć wniosek o dopisanie do spisu. W wyborczą niedzielę 7 czerwca, władze miasta oferują osobom niepełnosprawnym bezpłatny specjalistyczny transport z miejsca zamieszkania (lub innego wskazanego adresu) do komisji wyborczej i z powrotem. Można go zamówić telefonicznie nawet w dniu wyborów.

Parlamentarny zespół ds. osób niepełnosprawnych zaapelował do niepełnosprawnych wyborców, żeby po wyborach do Parlamentu Europejskiego przekazali zespołowi (dane kontaktowe są dostępne na stronie www.pzon.pl) informacje o swoich doświadczeniach w czasie czerwcowego głosowania: gdzie dobrze zadbano o zapewnienie im pełnego udziału w głosowaniu, a gdzie natrafili na bariery w dotarciu do lokali wyborczych.

„Zebrane informacje i doświadczenia będą wykorzystane w rozpoczętych pracach nad kodeksem wyborczym” – cytuje Plurę za PAP rp.pl.

Przed wyborami nie udało się przygotować wprowadzić nowej ordynacji wyborczej, bo prezydent zawetował ustawę przewidującą m.in. dwudniowe wybory i głosowanie przez pełnomocnika. (bea)