Niemcy: SPD notuje wzrost liczby wniosków o przyjęcie do partii

Lider SPD Martin Schulz, źródło Wikipedia

W Niemczech trwają oczekiwania na start właściwych negocjacji koalicyjnych między chadekami a socjaldemokratami. Rozmowy, na które delegaci podczas zjazdu SPD dali w ostatni weekend zielone światło rozpoczną się prawdopodobnie w najbliższy piątek. Ponieważ całą umowę koalicyjną będą musieli zatwierdzić w referendum szeregowi członkowie partii, przeciwnicy współpracy z CDU/CSU nawołują do zapisywania się do SPD.

 

Podczas weekendowego zjazdu SPD w Bonn delegaci zgodzili się na rozpoczęcie formalnych rozmów z CDU/CSU niewielką większością głosów. Tylko 56,1 proc. obecnych na zjeździe była za rozmowami z chadekami. Reszta była przeciwna. Od głosu wstrzymał się zaledwie jeden z 362 delegatów. To pokazuje jak wiele emocji budzi przedłużenie funkcjonowania w Niemczech tzw. Wielkiej Koalicji. Liczni członkowie SPD obwiniają bowiem dotychczasową współpracę z chadekami o najgorszy wynik wyborczy od 1949 r.

Bunt młodzieżówki przeciw kierownictwu ugrupowania

Najmocniej do zerwania rozmów z CDU/CSU nawołuje socjaldemokratyczna organizacja młodzieżowa Jusos. Jej lider Kevin Kühnert ostro sprzeciwiał się współpracy z chadekami podczas swojego wystąpienia w Bonn. Teraz Jusos apeluje do tych sympatyków SPD, którym także nie podoba się przedłużenie Wielkiej Koalicji (nazywanej w Niemczech GroKo), aby zapisywali się do partii. Wynegocjowaną umowę będą bowiem w powszechnym referendum zatwierdzać wszyscy członkowie ugrupowania. Jest ich co prawda ponad 443 tys., ale bardzo wyrównane głosowanie podczas zjazdu w Bonn pokazało jak niewiele wynosi różnica między zwolennikami a przeciwnikami koalicji.

Niemcy: SPD zgadza się na rozmowy koalicyjne z CDU/CSU

Socjaldemokraci podjęli na zjeździe w Bonn decyzję o rozpoczęciu formalnych rozmów o utworzeniu wspólnego rządu z chadekami. W ten sposób pozytywnie ocenili przeprowadzone na początku stycznia sondażowe negocjacje. Teraz strony mogą usiąść do omawiania reguł ewentualnej koalicji. Na przeszkodzi stoi …

 

Jusos od kilku tygodni prowadzi już kampanię apelującą do członków SPD, aby odrzucili ewentualną umowę koalicyjną bez względu na jej ostateczny kształt. „Każdy kto dołączy do SPD będzie mógł za kilka tygodni powiedzieć dla GroKo >>tak<< lub >>nie<<. Warto podjąć ten wysiłek. Apelujemy do nowych członków, aby wsparli nas w naszym długofalowym planie zregenerowania socjaldemokracji. To o to nam właśnie chodzi” – napisał Kühnert na Twitterze

Choć w ostatnich dniach do SPD zapisuje się rekordowa liczba członków w tak krótkim okresie, wciąż są to jednak stosunkowo małe liczby. Jednak z dnia na dzień rosną. Tylko w poniedziałek w Bawarii do socjaldemokracji postanowiło dołączyć 100 nowych członków. W Berlinie złożono 70 wniosków o członkostwo. W otaczającej niemiecką stolicę Brandenburgii – 15 wniosków. Jak informował szef młodzieżówki SPD w landzie Nadrenia Północna – Westfalia Frederick Cordes, także w tym landzie w najbliższych dniach pojawi się wielu nowych członków socjaldemokracji.

Prosta i tania procedura zapisania się do partii

Złożenie wniosku o członkostwo w SPD jest bardzo proste, można to zrobić przez internet. Miesięczna składka członkowska jest także bardzo niska i wynosi zaledwie 5 euro. Jedynie osoby zarabiające powyżej 4 tys. euro muszą zapłacić więcej. Najkrótszy okres na jaki można opłacić składki to dwa miesiące. Zatem koszt dołączenia do SPD tylko na okres głosowania nad umową koalicyjną to w przypadku większości młodych ludzi zaledwie 10 euro. Komentatorzy spodziewają się, że za dwa miesiące liczba członków SPD zacznie się więc zmniejszać.

Jednak zapisanie się do partii poskutkuje prawem do udziału w referendum tylko jeśli ktoś złoży wniosek w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Do głosowania dojdzie zapewne jeszcze w lutym, a partyjne struktury muszą mieć czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów. Gdy w 2013 r. członkowie SPD zatwierdzali warunki poprzedniej koalicji z CDU/CSU frekwencja w wewnątrzpartyjnym referendum wyniosła aż 78 proc. 76 proc. głosujących poparło wejście socjaldemokratów do rządu.

Być może teraz do poparcia koalicji z chadekami przekonają członków SPD sondaże. Pozostawanie w opozycji zamiast poprawić notowania, na razie je obniża. Przeprowadzone w ostatni poniedziałek badanie pokazało, że poparcie dla socjaldemokratów jest rekordowo niskie i wynosi już tylko 18 proc.