Naukowcy ostrzegają przed skutkami brexitu

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay, fot. jarmoluk

35 laureatów Nagrody Nobla oraz prestiżowego, przyznawanego matematykom Medalu Fieldsa zaapelowało do Londynu i Brukseli o to, aby w ustaleniach dotyczących warunków, na jakich Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, zadbano o zapewnienie naukowcom warunków do współpracy i podróży między ośrodkami badawczymi.

 

Sygnatariusze listu otwartego do premier Wielkiej Brytanii Theresy May oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera obawiają się, że brak umowy brexitowej lub też wprowadzenie istotnych ograniczeń do swobody poruszania się sprawią, że ucierpi wiele prowadzonych obecnie wieloletnich programów badawczych, a pracujący w Wielkiej Brytanii naukowcy z innych krajów członkowskich UE wyjadą, pozostawiając niedokończone projekty. Jak przypominają, coraz mocniej zacieśniająca się współpraca europejskich naukowców pomogła Staremu Kontynentowi doścignąć w kwestii badań naukowych Amerykę Północną czy Azję.

Wielka Brytania straci rocznie 1 mln funtów na naukę?

Dlatego zdaniem 35 naukowców negocjowana obecnie między Londynem a Brukselą umowa, która określi ostateczne warunki brexitu, musi zawierać także zapisy dotyczące współpracy badaczy z obu stron kanału La Manche. „Nauka potrzebuje swobodnego przepływu ludzi i pomysłów ponad granicami. Do wszystkich wyzwań, jakie stawia przed nami brexit, należy podejść w sposób, który zapewni zyski nam wszystkim. Tylko specjalna umowa zapewni utrzymanie bliskiej współpracy między naukowcami z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej” – czytamy w liście otwartym.

Jeden z sygnatariuszy listu – angielski biochemik i laureat Nagrody Nobla za badania nad regulacją cyklu komórkowego Paul Nurse, który pracuje w Instytucie im. Francisa Cricka w Londynie – przekonuje, że sprawa jest poważna. „W ubiegłym roku Wielka Brytania uzyskała z UE dużo więcej pieniędzy w ramach grantów naukowych niż na te cele wpłaciła do unijnego budżetu. Za sprawą brexitu brytyjska nauka straci rocznie nawet 1 mld funtów” – mówił Nurse. Jak dodał, przez długi czas on i inni brytyjscy naukowcy sądzili, że Londyn podpisze z Brukselą dodatkową specjalną umowę dotyczącą współpracy badawczej i dostępu do unijnych grantów. Taką właśnie umowę podpisała z UE Szwajcaria. Nic jednak takiego się nie wydarzyło. Dlatego zdaniem brytyjskich naukowców nie ma już czasu na negocjowanie umowy odrębnej od dużego porozumienia regulującego warunki brexitu. Jako na inne zagrożenie, naukowcy-sygnatariusze listu wskazują na biurokrację, jaka może towarzyszyć przekraczaniu granic, co opóźniłoby prace nad wieloma projektami.

Wielka Brytania: Wielki marsz przeciw brexitowi

Uczestnicy gigantycznej manifestacji w Londynie domagali się zorganizowania ponownego referendum ws. opuszczenia przez ich kraj Unii Europejskiej, a w efekcie rezygnacji z brexitu. Według organizatorów demonstracji wzięło w niej udział nawet 700 tys. osób.
 
„Brexit zabrał mi przyszłość” czy „Oddajcie ludziom …

Naukowcy boją się brexitu

Ogłoszenie listu otwartego zbiegło się z opublikowaniem wyników badań na temat tego, jak świat naukowy w Wielkiej Brytanii podchodzi do opuszczania UE. Przepytano ponad 1 tys. pracowników naukowych. 40 proc. z ankietowanych pochodzi z innych krajów członkowskich UE i aż 78 proc. z nich byłaby skłonna powrócić po brexicie do swoich ojczystych krajów. 75,5 proc. badanych jest zdania, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie mieć „negatywny wpływ na ich pracę”. Kolejne 21,3 proc. uznało zaś, że wpływ ten będzie „bardzo negatywny”. Tylko 3 proc. uznało, że głos świata nauki jest uwzględniany w brexitowych negocjacjach i ich interesy będą w związku z tym zabezpieczone.

Dodatkowo, zaledwie 10 proc. ankietowanych było zaś zdania, że po brexicie uda się utrzymać stan brytyjskiej nauki na obecnym lub wyższym niż dziś poziomie.

Szczyt UE: Będzie więcej czasu na brexit?

Bruksela jest gotowa na wydłużenie okresu przejściowego dla wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii. Choć na środowo-czwartkowym szczycie przywódców państw członkowskich UE nie doszło do przełomu w rozmowach z Londynem, nastrój wyraźnie się wszystkim poprawił.
 
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był …