Moscovici: Porozumienie ws. brexitu wciąż bardzo prawdopodobne

Komisarz ds. ekonomicznych Pierre Moscovici

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici oświadczył, że KE nie negocjuje z Włochami

Komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici stwierdził, że „osiągnięcie porozumienia to wciąż najbardziej prawdopodobny scenariusz zakończenia negocjacji brexitowych”. Jak dodał, uzgodniono już 90 proc. spraw, ale pozostałe 10 proc. to „najtrudniejsze kwestie”.

 

Pierre Moscovici udzielił wywiadu francuskiej telewizji Public Sénat, która transmituje obrady wyższej izby parlamentu oraz nadaje wywiady z politykami. Podkreślił, że w swojej ocenie stanu negocjacji brexitowych „nie ma żadnych wątpliwości”. „Tak, porozumienie jest wciąż możliwe. Powiem więcej, wciąż jest najbardziej prawdopodobnym efektem tych negocjacji. Opieram swoje przekonanie na tym, że 90 proc. spraw jest już za nami, 90 proc. drogi, która prowadzi nad do zakończenia negocjacji już przeszliśmy” – mówił komisarz.

Zastrzegł jednak, że pełny mandat negocjacyjny posiadają szef zespołu unijnych negocjatorów Michel Barnier (który podobnie jak Moscovici jest Francuzem) oraz jego zespół, a w dalszej kolejności zatwierdzający kolejne etapy negocjacji przywódcy 27 państw członkowskich UE. Komisja Europejska – jako całość – pełni w tym procesie drugorzędną rolę.

Szczyt UE: Będzie więcej czasu na brexit?

Bruksela jest gotowa na wydłużenie okresu przejściowego dla wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii. Choć na środowo-czwartkowym szczycie przywódców państw członkowskich UE nie doszło do przełomu w rozmowach z Londynem, nastrój wyraźnie się wszystkim poprawił.
 
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był …

Kwestia irlandzka „ekstremalnie skomplikowana”

Jednocześnie Moscovici zaznaczył, że pozostałe do uzgodnienia 10 proc. spraw, to kwestie, które dzielą najbardziej. Wskazał w tym przypadku na kwestię przyszłości granicy między Irlandią a Irlandią Północną, która będzie jedyną lądową granicą między Wielką Brytanią a UE. „Nikt nie chce przywrócenia fizycznej granicy z budkami strażników i celnikami na linii, która oddziela Republikę Irlandii od Irlandii Północnej, która stanowi część Zjednoczonego Królestwa” – powiedział Moscovici.

Kwestię granicy irlandzko-irlandzkiej komisarz  nazwał „ekstremalnie skomplikowaną”, ponieważ Londyn nie akceptuje żadnej formy pozostawienia Belfastu w unii celnej, co proponują Bruksela oraz Dublin. Wielka Brytania obawia się, że odcięłoby to Irlandię Północną od reszty królestwa. Natomiast wspierający rząd premier Theresy May północnoirlandzcy lojaliści z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) wprost mówią, że dla nich takie rozwiązania byłoby wstępem do oderwania Belfastu od Londynu i zjednoczenia go w przyszłości z Dublinem.

Czasu na zawarcie porozumienia między UE a Wielką Brytanią jest już jednak bardzo niewiele. Aby udało się je jeszcze zatwierdzić w brytyjskim parlamencie zanim 29 marca 2019 r. dojdzie do brexitu, powinno ono zostać ostatecznie uzgodnione jeszcze tej jesieni.

Naukowcy ostrzegają przed skutkami brexitu

35 laureatów Nagrody Nobla oraz prestiżowego, przyznawanego matematykom Medalu Fieldsa zaapelowało do Londynu i Brukseli o to, aby w ustaleniach dotyczących warunków, na jakich Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, zadbano o zapewnienie naukowcom warunków do współpracy i podróży między …

Moscovici: Chwiejność Niemiec to zawsze zagrożenie dla Europy

Komisarz Moscovici odniósł się także w powyższym wywiadzie do sytuacji w Niemczech po wyborach lokalnych w Hesji, gdzie rządzący Niemcami na poziomie federalnym chadecy z CDU i socjaldemokraci z SPD co prawda zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce, ale stracili bardzo wiele poparcia w stosunku do wyborów z 2013 r. W odpowiedzi na te wyniki Angela Merkel ogłosiła, że na grudniowym zjeździe CDU nie będzie się ubiegać o reelekcję jako przewodnicząca partii, choć pozostanie na stanowisku kanclerza.

Francuski członek Komisji Europejskiej oświadczył, że to bardzo istotne wydarzenie. „Chwiejność takiego kraju jak Niemcy to zawsze zagrożenie dla Europy” – powiedział Moscovici. Dodał przy tym, że „pani kanclerz nie ma już w sobie tyle siły, co kiedyś, a koalicja rządowa w Niemczech, która musi zajmować się własną stabilnością to coś, co na pewno utrudni reformy budżetowe w UE”. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski chcą, aby udało się uzgodnić kształt nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 do maja przyszłego roku, czyli jeszcze przed wyborami do PE.

Angela Merkel po 18 latach rezygnuje z przewodnictwa CDU

Niemiecka kanclerz spotkała się z przedstawicielami kierownictwa partii, aby omówić wyniki ostatnich wyborów lokalnych. W trakcie spotkania szefowa niemieckiego rządu miała poinformować, że nie będzie ubiegać się o przywództwo w partii w trakcie grudniowego zjazdu CDU – informują agencje prasowe, …