Michel Barnier: nie będzie „twardej” granicy brytyjsko-irlandzkiej po Brexicie

Michel Barnier

Michel Barnier, główny negocjator Brexitu z ramienia UE// Źródło: www.strategie.gouv.fr/

Irlandia obawia się, że ze względu na bliskie związki z Wlk. Brytanią, Brexit odbije się na niej szczególnie. Michel Branier, główny negocjator Brexitu ze strony UE, stara się Irlandczyków uspokoić.

Wczoraj przyjechał do Irlandii z dwudniową wizytą Michel Barnier, główny negocjator UE ds. Brexitu. Jest to jedno ze spotkań przygotowawczych przed rozpoczęciem rozmów z Brytyjczykami.

Irlandia i Wlk. Brytania

Irlandia od czasu niepodległości w 1922 r. miała bliskie związki z koroną brytyjską. Mimo początkowo napiętych relacji, państwa sukcesywnie zbliżały się do siebie – jeszcze w okresie międzywojennym podpisały porozumienie w sprawie zniesienia kontroli granicznych. Kiedy Wlk. Brytania postanowiła dołączyć do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (poprzedniczka Unii Europejskiej) w 1973 r., to Irlandia dołączyła razem z nią, jako że ich gospodarki były ściśle ze sobą związane.

Mimo jednak że obecnie irlandzka gospodarka jest dużo bardziej niezależna od Brytyjczyków niż w niedalekiej przeszłości, Irlandia obawia się, że Brexit i tak będzie miał na nią szczególnie negatywny wpływ.

>> Czytaj więcej o powiązaniach irlandzko-europejskich

Twarda granica brytyjsko-irlandzka?

Jedną z kluczowych kwestii problemowych jest granica. Ponieważ po Brexicie stanie się zewnętrzną granicą UE, Dublin obawia się, że niezbędne będzie wprowadzenie na niej ścisłych kontroli (tzw. twardej granicy), co negatywnie odbije się na życiu ludzi przyzwyczajonych do swobodnego jej przekraczania na co dzień.

„Chcę zapewnić Irlandczyków: w tych negocjacjach interesy irlandzkie będą interesami unijnymi. Brexit zmienia granice zewnętrzne UE. Będę pracował z wami, by uniknąć wprowadzenia twardej granicy” – powiedział Barnier.

Enda Kenny czeka na Theresę May

Irlandzki rząd nie czekał jednak bezczynnie na Barniera i Brukselę. Od brytyjskiego referendum w zeszłym roku miał przeprowadzić ponad 400 spotkań z innymi rządami europejskimi, na których zabiegał o pozostawienie granicy otwartej po Brexicie.

Taoiseach (premier) Irlandii Enda Kenny obecnie pokłada większe oczekiwania w premier Wlk. Brytanii Theresie May. Stwierdził, że oczekuje aż May wreszcie wypowie się, jak w jej opinii będą wyglądały relacje unijno-brytyjskie po Brexicie. Dodał też, że obawia się, że powrót do twardej granicy może przyczynić się do ponownego rozbudzenia konfliktu w Irlandii między irlandzkimi nacjonalistami a zwolennikami korony brytyjskiej.

>> Czytaj więcej o historii konfliktu w Irlandii