Merkel poparła Macrona na nieformalnym szczycie UE w Tallinnie

Angela Merkel podczas kolacji na Szczycie Cyfrowym w Tallinnie, źródło European Council

Przywódcy UE spotkali się w stolicy Estonii na Szczycie Cyfrowym, który zorganizowała estońska prezydencja. To pierwsze nieformalne spotkanie poświęcone w założeniu wyłącznie sprawom cyfrowym. Na czwartkowej inauguracyjnej kolacji nie udało się jednak uniknąć innych, bardziej politycznych tematów.

 

Dla przewodniczącej obecnie pracom UE Estonii, kwestie cyfrowe są jednym z priorytetów. Na nieformalnym szczycie w Tallinnie przywódcy mieli określić wyzwania, jakie stoją przed rozwojem europejskiej gospodarki cyfrowej oraz ustalić w jakie jej obszary UE powinna się najmocniej zaangażować. Spotkanie w estońskiej stolicy wypadło jednak zaledwie dwa dni po przemówieniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat jego wizji przyszłości Unii Europejskiej po brexicie oraz cztery dni po wyborach parlamentarnych w Niemczech, które zapewniły Angeli Merkel czwartą z rzędu kadencję na stanowisku kanclerza. Będzie jednak musiała utworzyć trójpartyjną koalicję, co bez wątpienia osłabi głos Berlina na europejskim forum.

Trzygodzinna kolacja w Pałacu Kadriorg, niegdyś letniej rezydencji cara Piotra I Wielkiego, a dziś siedzibie Estońskiego Muzeum Sztuki, była dla europejskich przywódców nie tylko pierwszą okazją do rozmowy po wakacjach, ale także stworzyła szansę do rozmów bardzo nieformalnych, ponieważ gospodarze szczytu oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie narzucili sztywnej agendy rozmów.

Emmanuel Macron ponownie przedstawił podczas kolacji swoje pomysły na reformy w UE, w tym utworzenie wielu nowych unijnych agencji (np. wspólnego urzędu azylowego, wspólnej akademii dla służb specjalnych czy unijnego centrum obrony cywilnej), rozszerzenie polityki obronnej i utworzenie unijnych sił wojskowych, wyposażenie unijnej straży granicznej i przybrzeżnej w więcej uprawnień oraz – co budziło najwięcej emocji – stworzenie osobnego budżetu strefy euro i stanowiska ministra finansów odpowiedzialnego za wspólną walutę. Jak napisała agencja AFP, powołując się na źródło obecne podczas kolacji, przywódcy dyskutowali o wystąpieniu Macrona „w bardzo pozytywnej i konstruktywnej atmosferze”.

Emmanuel Macron przedstawił swój pomysł na UE

Prezydent Francji przemawiał w Paryżu na Sorbonie. Zaproponował utworzenie nowych unijnych urzędów, a także wspólnych sił wojskowych. Wśród największych wyzwań stojących przed UE wymienił zaś bezpieczeństwo, cyfryzację, zmiany klimatyczne i globalizację.
 
„Europa jest zbyt słaba, za mało skuteczna i zbyt wolna” …

Merkel pozytywnie o planie Macrona

Oczy obserwatorów zwrócone były jednak tylko na jedną osobę – kanclerz Angelę Merkel. Prezydent Francji nie ukrywał bowiem, że wdrożenie swoich pomysłów chciałby przeprowadzić razem z Niemcami. Tymczasem Angela Merkel buduje przyszłą rządzącą koalicję w swoim kraju ze sporym trudem. Kością niezgody między CDU/CSU a FDP i Zielonymi są między innymi właśnie kwestie polityki europejskiej. CSU i FDP nie chcą osobnego budżetu strefy euro, który oceniają jako projekt dofinansowywania przez Niemcy deficytów budżetowych innych krajów. Zieloni natomiast są przeciwni usztywnianiu unijnej polityki azylowej.

Kanclerz Angela Merkel tuż przed wejściem na kolację w Pałacu Kadriorg oświadczyła dziennikarzom, że unijni przywódcy powinni szybko zająć się reformowaniem UE za podstawę mając właśnie plan Macrona. „Niemcy i Francja zgadzają się w bardzo szerokim zakresie co do tych propozycji, ale wiele szczegółów wymaga jeszcze dopracowania” – powiedziała.

Niemcy: Wolfgang Schäuble przestanie być ministrem finansów?

Przez osiem ostatnich lat ten poruszający się na wózku polityk był twarzą gospodarczej polityki niemieckiego rządu. To on stał za polityką zaciskania pasa serwowaną Grecji, Włochom czy Hiszpanii, gdy wybuchł kryzys finansowy. Teraz najprawdopodobniej będzie musiał odejść, aby umożliwić utworzenie nowej …

Donald Tusk poinformował natomiast po zakończeniu kolacji, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni przygotuje we współpracy z państwami członkowskimi ramowy plan dyskusji nad propozycjami Emmanuela Macrona. Dzisiejsze rozmowy w Tallinnie mają dotyczyć już tylko kwestii cyfrowych. Na szczycie obecna jest także premier Wielkiej Brytanii Theresa May, ale temat brexitu nie znajduje się w programie ani jednej z sesji dyskusyjnych. Premier May i kanclerz Merkel spotkają się natomiast na marginesie szczytu w cztery oczy.

Okazją do oficjalnych rozmów o brexicie, planie reform Macrona, polityce migracyjnej oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, którzy odrzucił słowacko-węgierską skargę na program obowiązkowej relokacji uchodźców będzie dopiero szczyt UE w Brukseli pod koniec października.