Merkel i Macron chcą odrębnego budżetu dla strefy euro

Emmanuel Macron i Angela Merkel, źródło: Wikipedia/ActuaLitté

Emmanuel Macron i Angela Merkel, źródło: Wikipedia/ActuaLitté

Prezydent Francji przekonał kanclerz Niemiec do przyspieszenia prac nad wspólnym budżetem dla państw strefy euro. Mógłby on zacząć funkcjonować już od 2021 r., o ile zgodzi się na to reszta krajów posługujących się wspólną europejską walutą.

 

Emmanuel Macron i Angela Merkel spotkali się wczoraj (19 czerwca) na zamku Meseberg w Brandenburgii. Po rozmowach niemiecka kanclerz oświadczyła, że w kwestii reformowania Unii Europejskiej „otwiera się nowy rozdział”. Przekonywała, że osobny budżet dla strefy euro chroniłby unię walutową przed kolejnymi kryzysami, a także wspierał inwestycje i wyrównywał różnice między państwami posługującymi się euro.

Budżet strefy euro po konsultacjach z innymi krajami

Strefę euro tworzy obecnie 19 z 28 państw członkowskich UE. Jak oświadczył Macron, wspólny budżet dla eurolandu mógłby funkcjonować już od 2021 r., choć wciąż należy przede wszystkim ustalić to, na jakiej zasadzie udzielałoby się w jego ramach pomocy krajom znajdującym się w gospodarczych kłopotach. Francuski prezydent zastrzegał, że nie chodzi o stworzenie kolejnego funduszu pomocowego, który budżetem byłby jedynie z nazwy, ale prawdziwego rachunku wydatków i dochodów. Ministrowie finansów mieliby porozumieć się co do jego wysokości oraz konstrukcji (na ile pochodziłby ze składek, a na ile np. z nowego podatku) do końca bieżącego roku. „Niemcy i Francja chcą pozostawić możliwie dużo miejsca na negocjacje z pozostałymi państwami tworzącymi strefę euro” – zapewniał Macron.

Kanclerz Niemiec, która jeszcze niedawno była dość sceptycznie nastawiona do pomysłu utworzenia odrębnego budżetu dla strefy euro, zastrzegała natomiast, że najpierw musi zostać ustabilizowany i wzmocniony unijny sektor bankowy. „Pracujemy nad tym, by sprawić, że wspólny budżet zostanie wykorzystany do umacniania inwestycji, a także do zwiększenia konwergencji w obrębie strefy euro, ponieważ wiemy, że unia gospodarcza i monetarna pozostanie nienaruszona tylko wtedy, gdy polityki ekonomiczne krajów ją tworzących będą się stawały zbieżne” – powiedziała Merkel. Nowy budżet strefy euro miałby docelowo zastąpić ustanowiony we wrześniu 2012 r. Europejski Mechanizm Stabilności (ESM), który służy wspieraniu borykających się z kryzysem gospodarczym krajów unii walutowej.

Wspólne oświadczenie prezydenta Francji i kanclerz Niemiec zostało ogłoszone na tydzień przed spotkaniem ministrów finansów strefy euro, którzy mają rozpocząć negocjacje na temat reformy eurolandu.

Maria João Rodrigues: Zmuszenie Włoch do funkcjonowania w strefie euro na obecnych zasadach to żadne rozwiązanie

We Włoszech populiści „igrają z ogniem” i stawiają kraj pod presją rynków – ostrzega portugalska europosłanka i jednocześnie wiceprzewodnicząca frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Maria João Rodrigues. Rozmawiał z nią Jorge Valero z EURACTIV.com
 

Kryzys we Włoszech …

Macron wspiera Merkel w kwestii migracji

Przywódcy Francji i Niemiec dużo rozmawiali wczoraj także o migracji do UE. Wezwali przy tym pozostałe państwa członkowskie do wypracowania wspólnej i solidarnej odpowiedzi na to wyzwanie. Paryż i Berlin opowiedzieli się przy tym za odsyłaniem osób ubiegających się o azyl w UE do krajów, w których po raz pierwszy zostali zarejestrowani jako uchodźcy. „Będziemy do takich działań zachęcać też inne państwa członkowskie” – ogłosili Macron i Merkel.

To o tyle istotne, że kanclerz Niemiec musiała się ostatnio zmierzyć z najpoważniejszym jak dotąd kryzysem w kierowanej przez siebie trójpartyjnej Wielkiej Koalicji (CDU-CSU-SPD). Konflikt nie wybuchł jednak na linii chadecy-socjaldemokraci, a pomiędzy siostrzanymi partiami chrześcijańsko-demokratycznymi. Bawarska CSU oraz jej pełniący funkcję ministra spraw wewnętrznych lider Horst Seehofer zażądali wprowadzenia przepisów zakazujących wjazdu na teren Niemiec osobom, które uzyskały już azyl na obszarze innego państwa członkowskiego UE lub nie posiadają żadnych dokumentów dotyczących statusu azylowego. CDU chciałoby jednak uzyskać na takie rozwiązanie zgodę innych państw tworzących UE. Kanclerz Merkel musi znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii do końca miesiąca, inaczej jej macierzysta partia przystanie na plan ministra Seehofera. Wczorajsze wspólne deklaracje z prezydentem Francji odczytano więc w Berlinie jako wsparcie Paryża dla pani kanclerz.

Kanclerz Austrii chce "osi chętnych przeciw nielegalnej migracji"

Austriacki kanclerz spotkał się w Berlinie m.in. z wywodzącym się z graniczącej z Austrią Bawarii ministrem spraw wewnętrznych Niemiec. Po rozmowie z nim zaapelował do Berlina i Rzymu, by razem z Wiedniem stworzyć na forum UE wspólną koalicję walczącą z …