Małżeństwa jednopłciowe zalegalizowane na Malcie

https://www.flickr.com/photos/taedc/

Wieczorem 12 lipca maltański parlament przyjął niemal jednogłośnie ustawę, która zrównuje prawa małżeńskie osób hetero- i homoseksualnych. Przeciwny ustawie był tylko jeden parlamentarzysta.

 

Malta stała się piętnastym europejskim państwem, w którym pary jednopłciowe mogą zawierać  legalne małżeństwa. W środę 12 lipca jednoizbowy parlament przyjął stosowną ustawę większością 66 głosów w 69-osobowej Izbie Reprezentantów, przy nieobecności dwóch deputowanych.

Ustawa jest śmiałym krokiem dla państwa, które dopiero od sześciu lat zezwala swoim obywatelom na rozwody, a od trzech lat na zawieranie związków partnerskich. Premier Malty Joseph Muscat powoływał się na kontrowersje, które występowały przed przyjęciem tych ustaw, mówiąc po głosowaniu, że „w tym przypadku również czas pokaże, czy podjęta dziś decyzja była słuszna”.

Ustawa, zanim stanie się obowiązującym prawem, musi jeszcze zostać podpisana przez prezydenta.

Po zakończonych obradach przedstawiciele rządu, w tym premier, przyłączyli się do tłumów maltańczyków, świętujących decyzję parlamentu na Placu Kastylijskim w Valettcie, stolicy Malty.

Na budynkach wokół placu wyświetlono napis „tworzymy historię” na tle charakterystycznej flagi ruchu LGBTQ.

Jeden głos sprzeciwu

Jedynym członkiem parlamentu głosującym przeciwko legalizacji był poseł nacjonalistycznej Partii Narodowej (PN) Edwin Vassallo. Parlamentarzysta głosował przeciwko ustawie podczas każdego z dwóch czytań.

„Zostawiam sobie otwarte opcje. Ostateczną decyzję podejmę w środę [przed finalnym głosowaniem]”-powiedział parlamentarzysta w rozmowie z Times of Malta po drugim czytaniu projektu ustawy w sobotę 8 lipca. Vassallo tłumaczył swoje stanowisko stwierdzeniem, że ustawa, choć wprowadzająca małżeństwa jednopłciowe, wychodzi daleko poza nie i wprowadza „jednolitość zamiast równości”, co skutkuje likwidacją różnorodności.

Deputowany specjalnie zwracał się o brak dyscypliny podczas głosowania do przewodniczącego PN Simona Busuttiliego. Legalizacja małżeństw jednopłciowych jest jednym z punktów programu PN, w związku z czym lider opozycji wzywał członków partii do jednolitości.  Prośbę Vassallo Busuttili pozostawił bez odpowiedzi.

Po głosowaniu przewodniczący odmówił skomentowania wyłamania się Vassallo podczas głosowania i nie udzielił dziennikarzom informacji, czy zostaną wobec niego wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje.

LGBTQ na Malcie

Do 1973 r. osoby nie-heteroseksualne w świetle prawa były przestępcami. W ’73 r. nastąpiła legalizacja kontaktów homoseksualnych, lecz prawna ochrona przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną została Maltańczykom zapewniona dopiero w 2002 r.

Od 2014 r. na Malcie można zawierać związki partnerskie. Osoby pozostające w takim związku mają prawo do adopcji dzieci.

Według danych Eurobarometru 66 wydanego przez Komisję Europejską, jeszcze w 2006 r. jedynie 18 proc. badanych maltańczyków opowiadało się za legalizacją małżeństw jednopłciowych.

Jako przyczynę wskazywano znaczne oddziaływanie Kościoła Katolickiego w państwie – silna pozycja tego wyznania jest gwarantowana na wyspie przez konstytucję. Katolicyzm jako wyznawaną religię w 2006 r. deklarowało aż 98 proc. maltańskiego społeczeństwa, w 2014 r. liczba ta nieznacznie się obniżyła do 95 proc.

Wpływy kościoła nadal znajdują odzwierciedlenie w bardzo restrykcyjnych regulacjach antyaborcyjnych, najostrzejszych w całej Unii Europejskiej. Na Malcie ciąży nie można przerwać nawet w przypadku zagrożenia życia matki, a za dokonanie zabiegu odpowiada zarówno lekarz, jak i ciężarna.

Kościół Katolicki nadal opowiada się przeciwko środowej ustawie.

Niemcy: małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane

Małżeństwa osób tej samej płci zostaną zalegalizowane u naszych zachodnich sąsiadów. To za sprawą przegłosowanej dzisiaj (30 czerwca) w Bundestagu nowelizacji kodeksu cywilnego.