W ten czwartek (8 czerwca) odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne w Wlk. Brytanii. Ważne głosowania w kolejnych europejskich krajach już wkrótce. Jak wygląda poparcie głównych sił politycznych we Francji, Niemczech i Austrii?
Tegoroczna mapa europejskich wyborów zapowiadała niezwykle intensywny czas kampanii wyborczych. Za nami już wybory prezydenckie we Francji, gdzie zdecydowane zwycięstwo odniósł Emmanuel Macron. W tym tygodniu do urn pójdą Brytyjczycy, którzy wybiorą nową Izbę Gmin. W czerwcu czekają nas również wybory parlamentarne we Francji, a przełom września i października to głosowania w Niemczech i Austrii. Kto jest w tych wyborach faworytem według najnowszych notowań?
Zaplecze Macrona rośnie w siłę
Głównym kandydatem do zdobycia parlamentarnej większości we Francji jest centrowy ruch „La République en marche!” (REM), związany z urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem. Według sondażu Harris dla LCP Assemblée nationale (30 maja-1 czerwca, reprezentatywna próba: 885 osób), REM wspólnie z Ruchem Demokratycznym (MoDem) może liczyć na 31 proc. poparcia. Dzięki systemowi jednomandatowych okręgów wyborczych, centryści mogą liczyć nawet na 360 mandatów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.
Na drugim miejscu plasują się Republikanie z Unią Demokratów i Niezależnych, których poparcie wynosi 18 proc. Taki wynik może się przełożyć na 135-150 mandatów w izbie niższej francuskiego parlamentu. Ex aequo na tej samej pozycji z identycznym poparciem jest Front Narodowy – partia Marine Le Pen razem z ugrupowaniem „Debout la France” może uzyskać od 8 do 22 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym.
Niżej notowane są partie lewicowe. Ruch Jean-Luca Mélenchona „Francja Niepokorna” ma poparcie na poziomie 11 proc., a mająca obecnie najwięcej miejsc w parlamencie Partia Socjalistyczna z Lewicową Partią Radykalną uzyskała w badaniu wynik 8 proc.
Duży dystans między Merkel a Schulzem
W Niemczech mamy ciąg dalszy tendencji korzystnej dla kanclerz Angeli Merkel i jej koalicji CDU-CSU. Jak pokazuje badanie Forschungsgruppe Wahlen dla ZDF (30 maja-1 czerwca, reprezentatywna próba: 1301 osób), chadecy mają poparcie rzędu 39 proc. Natomiast główny wyborczy rywal, czyli Martin Schulz i jego socjaldemokraci z SPD, ma zaledwie 25 proc. Jeszcze na początku marca i kwietnia w sondażu tej pracowni różnica między CDU-CSU a SPD wynosiła zaledwie 3 pp.
Z pozostałych partii najlepiej sobie radzi Die Linke, która może liczyć na 9 proc. poparcia. Wynikiem 8-procentowym mogą się cieszyć Wolna Partia Demokratyczna (FDP) i Alternatywa dla Niemiec (AfD). 7 proc. w badaniu uzyskali Zieloni.
Ciąg dalszy „efektu Kurza”
Lider Austriackiej Partii Ludowej Sebastian Kurz nadal może mieć powody do zadowolenia – poparcie jego ÖVP nie schodzi poniżej 30 proc. W ostatnim sondażu Research Affairs dla dziennika Österreich (30 maja-2 czerwca, reprezentatywna próba: 600 osób) chadecy mogą pochwalić się rezultatem 34 proc. Z 8 pp. straty do ugrupowania Kurza na drugim miejscu plasuje się Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ). Trzecią pozycję zajmuje współrządząca Socjaldemokratyczna Partii Austrii z poparciem 21 proc. Pozostałe ugrupowania mają wyniki 10 proc. lub niższe.