Łotwa: Egils Levits nowym prezydentem

Prezydent Łotwy Egils Levits, źródło: Flickr/Saeima, fot. Reinis Inkēns, Saeimas Kanceleja

Prezydent Łotwy Egils Levits, źródło: Flickr/Saeima, fot. Reinis Inkēns, Saeimas Kanceleja

Łotewski parlament wybrał nowego prezydenta kraju. Został nim 63-letni były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Egils Levits.

 

Egils Levits jest z wykształcenia prawnikiem. Studiował na Uniwersytecie Hamburskim, a potem pracował naukowo na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii i w Instytucie w Getyndze. Spędził część życia w Niemczech ponieważ jego rodzice – sowieccy dysydenci o żydowskich korzeniach – zostali w 1972 r. wydaleni z ZSRR. Po 1989 r. Levits wrócił jednak do ojczyzny i w 1990 r. wziął aktywny udział w budowaniu niepodległego łotewskiego państwa. Był jednym z autorów deklaracji niepodległości Łotwy.

W pierwszej połowie lat 90. XX wieku przyszły prezydent był mocno zaangażowany w politykę. Sprawował funkcję wicepremiera i ministra sprawiedliwości. Był także ambasadorem w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i na Węgrzech. Należał do nieistniejącej już liberalnej partii Łotewska Droga.

W 1995 r. trafił jako sędzia do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym zasiadał do 2004 r. W tym roku został jednak pierwszym w historii Łotwy sędzią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Łotwa wreszcie ma nowy rząd

Po niemal czteromiesięcznym impasie na Łotwie udało się sformować nowy rząd. Premierem został 54-letni Krišjānis Kariņš, który należy do centroprawicowej partii Jedność. To najmniejsze ugrupowanie w łotewskim parlamencie.
 

W przeprowadzonych na Łotwie 6 października ubiegłego roku wyborach pierwsze miejsce zajęła prorosyjska Socjaldemokratyczna …

Ustępujący prezydent nie ubiegał się o drugą kadencję

Za kandydaturą Levitsa zagłosowało 61 ze 100 członków Saeimu, czyli jednoizbowego łotewskiego parlamentu. Jego kontrkandydatami byli poseł antysystemowej partii „Do kogo należy państwo?” (KPV LV) Didzis Šmits oraz łotewski Rzecznik Praw Obywatelskich Juris Jansons. Dotychczas urzędujący prezydent Raimonds Vējonis postanowił natomiast nie ubiegać się o kolejną 5-letnią kadencję.

Prezydent odgrywa na Łotwie głównie ceremonialną rolę, ale posiada inicjatywę ustawodawczą, wskazuje kandydata na premiera i zatwierdza ministerialne nominacje. Jest także cywilnym zwierzchnikiem sił zbrojnych oraz reprezentuje kraj w wielu kwestiach na arenie międzynarodowej. Kadencja Egilsa Levitsa oficjalnie rozpocznie się 8 lipca, kiedy to upłynie kadencja jego poprzednika.

Łotwa: W dniu wyborów udaremniono atak hakerski

Podczas niedawnych wyborów parlamentarnych na Łotwie bardzo aktywnie działali hakerzy. Już wcześniej wiadomo było o nagłej lawinie prorosyjskich postów w jednym z popularnych serwisów społecznościowych. Teraz jednak dziennikarze dotarli do informacji na temat drugiego, dużo groźniejszego cyberataku.
 
Wybory parlamentarne na Łotwie, …