Litwa: Wielki skandal korupcyjny, zatrzymania sędziów i adwokatów

Dzielnica biznesowa w Wilnie, źródło: Wikipedia, fot. Tiia Monto (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Dzielnica biznesowa w Wilnie, źródło: Wikipedia, fot. Tiia Monto (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

26 osób zostało zatrzymanych w ramach wielkiej akcji antykorupcyjnej. Wśród nich są wysocy rangą sędziowie i czołowi adwokaci. Litewski premier nazwał tę grupę „nietykalnymi”. Ich zatrzymanie jest największą akcją służb antykorupcyjnych w historii kraju.

 

Do zatrzymań oraz przeszukań mieszkań i biur doszło w Wilnie, Kownie, Molatach i Birsztanach. W sumie do aresztów trafiło 26 osób, w tym 8 wysokich rangą sędziów i 5 uznanych adwokatów.

Postawione im zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych w postaci pieniędzy. Łączna suma wręczonych łapówek to około 400 tys. euro. Sędziowie i adwokaci negocjowali ze sobą treść decyzji w postępowaniach administracyjnych, cywilnych i karnych. Wręczane łapówki wynosiły od 1 tys. do nawet 100 tys. euro.

„Wyroki uzgadniane w kancelariach adwokackich”

Aresztowani sędziowie pracowali w najważniejszych sądach w kraju, wszyscy byli od dawna czynni w swoim zawodzie, orzekali od 24 do nawet 37 lat. Prokurator Generalny Edvinas Pasilis powiedział, że „w praktyce uzgadnianie wyroków odbywało się w kancelariach adwokackich.” Pasilis dodał, że będzie się starał o zrewidowanie wyroków podejmowanych przez 8 zatrzymanych sędziów.

Śledztwo w sprawie korupcyjnego układu w litewskim wymiarze sprawiedliwości prowadziło ponad 100 funkcjonariuszy Służby ds. Dochodzeń Specjalnych (STT), która bada m.in. podejrzenia o korupcję. Dyrektor STT Żydrunas Bartkus poinformował, że to największe śledztwo korupcyjne nie tylko w historii jego służby, ale całego kraju.

Poziom korupcji na Bałkanach wciąż wysoki

Najnowszy raport Transparency International na temat wskaźnika postrzegania poziomu korupcji na świecie pokazuje, że państwa bałkańskie nadal mają w tym zakresie problem.
 

Pod koniec stycznia międzynarodowa organizacja Transparency International (TI) opublikowała swój coroczny raport dotyczący postrzegania korupcji na …

Premier Litwy: To lekcja dla wszystkich

W sprawie głos zabrał także premier Saulius Skvernelis, który nazwał aresztowanych sędziów i prawników „dotąd nietykalnymi.” „Tę lekcję powinni odrobić wszyscy – politycy, urzędnicy, sędziowie, dyrektorzy szpitali. Nasz kraj  dąży do stosowania polityki zerowej tolerancji wobec korupcji” – powiedział szef rządu.

Tymczasem w niedawnym badaniu Eurobarometru Litwa zajęła piąte miejsce pod względem postrzegania poziomu korupcji. Aż 93 proc. Litwinów stwierdziło w nim, że w ich kraju korupcja jest „wszechobecna.”

Rumunia: Śledztwo ws. kandydatki na szefową Prokuratury Europejskiej

Komisja Europejska chce dokładnie przyjrzeć się śledztwu ws. Laury Codruty Kovesi. Ta była szefowa rumuńskiej agencji antykorupcyjnej DNA typowana jest na nową szefową Prokuratury Europejskiej, ale  rumuńskie władze wszczęły wobec niej serię dochodzeń. Kovesi przekonuje, że to zemsta za jej …