Estonia i Litwa przeciwko rosyjskim paszportom dla mieszkańców Donbasu

Zdjęcie via twitter.

Państwa bałtyckie zdecydowanie opowiadają się przeciwko destabilizacji Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii podjęło 5 sierpnia decyzję o nieuznaniu paszportów wydawanych przez Rosję mieszkańcom obwodów ługańskiego i donieckiego. Z kolei Litwa pracuje nad przekonaniem Unii Europejskiej do ustanowienia wspólnej polityki w tej materii.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii zdecydowało o nieuznaniu paszportów wydawanych po 24 kwietnia przez Rosję mieszkańcom obwodów ługańskiego i donieckiego na Ukrainie, chyba że właściciele takiego paszportu byli wcześniej obywatelami rosyjskimi. Decyzja została podjęta 5 sierpnia i wchodzi w życie od momentu jej przyjęcia. Litwa dodatkowo namawia Unię Europejską do ustanowienia wspólnej polityki nieuznawania rosyjskich paszportów wydawanych dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Ukraina: Rozejm w Donbasie trwa, ale żołnierze giną

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) w wyniku ostrzału ze strony prorosyjskich separatystów. Od drugiej połowy lipca w Donbasie trwa jednak tzw. „chlebowy rozejm”, który ma umożliwić mieszkańcom tych terenów przeprowadzenie żniw.
 

Bezterminowe wstrzymanie ognia …

Konsekwentność Estonii

W poniedziałek Tallin, a już we wtorek Wilno. Państwa bałtyckie zdecydowanie opowiadają się przeciwko destabilizacji Ukrainy. Estoński szef dyplomacji Urmas Reinsalu poinformował, że inicjatywa jego państwa jest odpowiedzią na dekret prezydenta Władimira Putina z kwietnia br. w sprawie nadawania obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom obu wschodnich obwodów Ukrainy.

Estoński dyplomata podkreślił, że kolejna „próba podważenia niepodległości Ukrainy i dalszej destabilizacji sytuacji w Donbasie jest całkowicie sprzeczna z duchem porozumień mińskich”. Estonia już wcześniej podnosiła tę kwestię na forum UE. Tallin podjął podobną decyzję w sprawie rosyjskich paszportów wydawanych mieszkańcom Krymu i Sewastopola po 18 marca 2014 r., po inkorporowaniu obu terenów przez Moskwę.

Estonia i Łotwa bliżej niezależności energetycznej od Rosji

Bałtyckie państwa finalizują trzeci etap dużego projektu energetycznego uniezależniającego je od rosyjskiego systemu. Dla Łotwy i Estonii to priorytetowa inwestycja, która we wrześniu połączy oba państwa linią energetyczną długości 176 km.
 

 

Historia i geografia wciąż determinują współczesność państw bałtyckich. Życie w …

Wspólny front UE?

Litwa zamierza działać w podobnym kierunku, co sąsiednia Estonia. Wilno potwierdziło wczoraj zamiar wypracowania z Unią Europejską wspólnej polityki nieuznawania rosyjskich paszportów przyznawanych na terenach obecnie kontrolowanych przez wspieranych przez Rosję separatystów. W wywiadzie dla AFP potwierdziła tę inicjatywę rzeczniczka litewskiego szefa dyplomacji Rasa Jakilaitiene. 

Urzędniczka litewskiego MSZ przyznała, że Wilno w ostatnich kilku miesiącach poszukiwało sojuszników do realizacji pomysłu, a obecnie jej kraj oczekuje, że Komisja Europejska podejmie inicjatywę koordynującą wspólną politykę państw członkowskich.

Litwa przyspiesza rozmowy wizowe z Białorusią

Wilno przez wiele miesięcy blokowało dwustronną współpracę Unii Europejskiej z Białorusią z powodu obaw o budowaną w pobliżu granicy litewskiej elektrowni atomowej. Obecnie Litwa zapowiada przyspieszenie prac nad zniesieniem restrykcji wizowych dla sąsiada. Białoruskie MSZ opowiada się ponadto za podjęciem …

Kanada wspiera Kijów

Jak dotąd m. in. Kanada ogłosiła, że nie będzie uznawała paszportów dla osób, które będą chciały dostać się na jej terytorium. Tymczasem 20 czerwca Rada Europejska wyraziła głębokie zaniepokojenie decyzją Moskwy i zadeklarowała gotowość do braku uznania paszportów dla mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego.

Podczas czerwcowego spotkania między Donaldem Tuskiem a nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim ze strony przewodniczącego Rady UE padły słowa zapewniające o pełnym poparciu Brukseli dla Kijowa, w każdym wymiarze, tak politycznym, jak i gospodarczym.

Ukraina zatrzymała rosyjski statek, ale zwolniła marynarzy

Kolejne napięcia między Ukrainą a Rosją. Kijów zajął rosyjski tankowiec na Dunaju z powodu oskarżeń o udział w incydencie z końca 2018 r., gdy Moskwa aresztowała 24 ukraińskich marynarzy. Wszyscy członkowie rosyjskiego statku zostali już uwolnieni.
 

 

Niedawna pierwsza rozmowa telefoniczna między prezydentami …

Próba destabilizacji Ukrainy

Kwestia rosyjskich paszportów dla mieszkańców Donbasu wypłynęła tuż po II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wówczas to prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał dekret o uproszczonym trybie nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom obu wschodnich obwodów Ukrainy. Władimir Putin nazwał ten krok „kwestią” humanitarną.

Decyzja spotkała się ze zdecydowaną reakcją Kijowa. Szef dyplomacji Pawło Klimkin nazwał ten ruch „paszportowym etapem okupacji Donbasu. Decyzja Moskwy została natychmiast potępiona przez wysoką przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federikę Mogherini, która uznała tę inicjatywę za atak na suwerenność Ukrainy.

Rosyjskie obywatelstwo dla Ukraińców z Donbasu

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wczoraj dekret o uproszczonym trybie nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom ukraińskiego Donbasu, określając ten krok jako kwestię „humanitarną”. Tymczasem Ukraina zażądała pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.