Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego ostrzega przed konsekwencjami „twardego” brexitu

Funty Zdjęcie via unsplash.com via @imagefactory

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego ostrzegła kandydatów na przejęcie schedy po Theresie May przed konsekwencjami bezumownego rozwodu z Brukselą. Taki scenariusz spowodowałby „poważne” szkody dla przedsiębiorstw, napisała w liście otwartym przewodnicząca organizacji. Tymczasem brexit powoduje kolejne zmiany w brytyjskiej polityce. Na czele najnowszego sondażu – po raz pierwszy w historii – Liberalni Demokraci.

 

CBI reprezentuje 190 tys. firm zatrudniających 7 milionów osób. Publikacja listu zbiegła się w czasie z serią wypowiedzi kandydatów ubiegających się o przywództwo w Partii Konserwatywnej, z których wynika, że byliby oni gotowi zaakceptować bezumowny brexit lub renegocjować umowę z Brukselą.

Brytyjska branża motoryzacyjna poważnie odczuła brexit, choć nawet do niego nie doszło

Przedstawione przez brytyjskie Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) dane pokazują, że produkcja nowych aut spadła na Wyspach najmocniej od czasu wybuchu globalnego kryzysu finansowego. Wówczas był to jeden z symptomów recesji, w jaką wpadła Wielka Brytania.
 

Według wyliczeń SMMT w kwietniu …

Szkody dla konkurencyjności

Jedna z kandydatek na schedę po Theresie May, Esther McVey powiedziała, że Wielka Brytania powinna zaakceptować wyjście z UE bez umowy, podczas gdy Dominic Raab i Boris Johnson zasygnalizowali, że będą dążyć do renegocjacji porozumienia ze Wspólnotą. Obaj zaznaczyli, że byliby skłonni przystać na opuszczenie przez Zjednoczone Królestwo UE 31 października bez porozumienia.

List jest więc ostrzeżeniem czołowych polityków Partii Konserwatywnej przed wyjściem z UE bez porozumienia. Fairbairn napisała, że bezumowny brexit spowoduje „poważne” szkody dla konkurencyjności firm.

Brexit: 750 tys. Europejczyków złożyło wniosek o status rezydenta w Wielkiej Brytanii

Obywatele UE mają czas co najmniej do 31 grudnia 2020 r., aby ubiegać się o status rezydenta. Bez niego kontynuowanie pracy w Wielkiej Brytanii może okazać się niemożliwie. Dotychczas najwięcej wniosków złożyli Polacy.
 

Polacy są najliczniejszą grupa ubiegającą się o status …

Ogromne straty

Carolyb Fairbairn, dyrektor generalny Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI), twierdzi, że tzw. „twardy” brexit jest rozwiązaniem, „które nie powinno być brane pod uwagę”. Jej zdaniem niezależnie od wielkości firm, dla wszystkich jest jasne, że wyjście z UE z umową jest najlepszym rozwiązaniem.

Jednym z argumentów przemawiających za nieatrakcyjnością scenariusza, do którego skłaniają się politycy Partii Konserwatywnej jest – zdaniem Fairbairn – zwiększenie kosztów celnych. Mogą one sięgnąć nawet 20 mld funtów rocznie. Powrót ceł stanowi potencjalne zagrożenie dla ponad 150 tys. firm.

Wielka Brytania: Boris Johnson stanie przed sądem ws. czerwonego autobusu

Jeden z pretendentów do objęcia przewodnictwa w Partii Konserwatywnej i jednocześnie były minister spraw międzynarodowych Boris Johnson otrzymał wezwanie do sądu w związku z kampanią wyborczą przed referendum brexitowym w 2016 r. Usłyszy zarzut „wprowadzania opinii publicznej w błąd”. Chodzi …

Liberalni Demokraci już na czele

Brexit poza wpływem na brytyjską gospodarką ma także przemożne znaczenie dla politykęi tego kraju. W niedawnych wyborach do PE zatriumfowała Partia Brexit. Na drugim miejscu znaleźli się wówczas Liberalni Demokraci. Wyniki głosowania potwierdziły – zdaniem ekspertów – zmęczenie nieudolnością obu dużych ugrupowań: torysów i laburzystów w kwestii rozwiązania sprawy brexitu.

Tymczasem według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez YouGov dla gazety „Times” na czele rankingu poparcia znalazła się partia opowiadająca się za pozostaniem we Wspólnocie. Liberalni Demokraci mogą liczyć na 24 proc. głosów przy 22 proc. dla ugrupowania Nigela Farage’a. Na trzecim miejscu znalazły się ex-aequo Partia Konserwatywna i Partia Pracy z 19 proc.. To pierwszy raz w historii Wielkiej Brytanii, gdy Liberalni Demokraci znaleźli się na czele sondażu poparcia.

Wielka Brytania: Farage i Liberałowie górą w wyborach do PE

Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii wskazują na utrzymującą się popularność zarejestrowanej zaledwie 6 tygodni temu partii Nigela Farage’a. Liberalni Demokraci znaleźli się na drugim miejscu.
 

Brexit Party triumfował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 31,6 proc., uzyskując …

Ugrupowanie przechodzi obecnie przez etap zmiany przywództwa. O schedę po ustępującym Vince Cable’u rywalizują Jo Swinson oraz Ed Davey. Wybory parlamentarne zaplanowane są w Wielkiej Brytanii na maj 2022 r.