Kanclerz Austrii chce dalszego wzmocnienia granic zewnętrznych UE

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz przedstawił plan na zbliżającą się prezydencję tego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Jego głównym założeniem ma być wzmocnienie zewnętrznych granic Unii.

 

„Musimy przestać skupiać się debatowaniu na temat redystrybucji uchodźców i bardziej skoncentrować się na ochronie granic zewnętrznych”- stwierdził Kurz.

W rozmowie z gazetą „Welt am Sonntag” powiedział, że nie uważa, żeby ogólnoeuropejskie działania mające na celu równomierną redystrybucję uchodźców pomiędzy 28 państw UE były możliwe. Bułgaria, kraj obecnie sprawujący prezydencję, przyczynił się do ustalenia kompromisu, w którym obowiązkowa redystrybucja powinna mieć miejsce tylko w wypadku kolejnego dużego napływu imigrantów, takiego jaki miał miejsce 2015 roku. Jest jednak grupa państw, w tym Grupa Wyszechradzka, która sprzeciwia się takiemu mechanizmowi.

Sebastiana Kurza niepokoi też, że – jak określił – w UE znajdą się ludzie którzy uważają, że mają prawo moralnie edukować innych, co może być źródłem wewnętrznych konfliktów w Europie. Natomiast brexit określił jako „straszną decyzję” i stwierdził, że główną przyczyną głosowania za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE były problemy migracyjne.

Potwierdził też, że zamknięcie tzw. „szlaku bałkańskiego”, co udało się dzięki jego poprzednikowi, Kanclerzowi Wernerowi Fymannowi, było sukcesem nawet bez wsparcia innych państw europejskich.

Austria zakaże chust w szkołach podstawowych i przedszkolach?

Prawicowy rząd Austrii chce objąć zakazem dziewczynki, które nie ukończyły 10. roku życia. Przepisy mają dotyczyć szkół podstawowych i przedszkoli. Choć to na razie tylko pomysł, austriackie środowiska muzułmańskie wyraziły już obawę o jego wdrożenie. Aby się tak jednak stało, …

Zwiększona działalność Frontexu

Według Kanclerza Austrii, żeby zapobiegać dalszej migracji do Europy powinna zostać zwiększona działalność Frontexu, agencji zajmującej się ochroną granic zewnętrznych UE. Powiedział, że organizacja potrzebuje „wyraźnego mandatu politycznego” od rządów państw Afryki Północnej, co pozwoliłoby unijnej straży granicznej operować w tym regionie. Według kanclerza Frontex powinien „zatrzymywać nielegalnych imigrantów na zewnętrznych granicach, dbać o nich, a później natychmiast wysłać ich do kraju pochodzenia lub kraju tranzytowego”. Kurz uważa też, że Frontex powinien mieć pozwolenie na to, aby zakończyć interes nielegalnego przewożenia ludzi przez granice i wypływania łodzi przemytniczych na niebezpieczną podroż przez Morze Śródziemne.

Zgodnie z nowym wieloletnim budżetem UE, Frontex otrzyma trzykrotnie większe fundusze, a liczba pracowników będzie zwiększona do 10 tys. w 2027 r. z 1 tys. planowanego na 2020 r. Jednak Kurz twierdzi, że ten wzrost musi nastąpić szybciej.

Pozytywne relacje z Rosją

Kanclerz Austrii wypowiedział się także w sprawie relacji z innymi krajami. W związku z przystąpieniem Turcji do UE uważa, że rozmowy powinny zostać wstrzymane. Natomiast pozytywnie wypowiada się na temat relacji z Rosją.

„Nie będziemy w stanie rozwiązać konfliktu na Ukrainie czy w Syrii sami. Odniesiemy sukces jedynie współpracując z USA i Rosją. Więc myślę, że nie jest to negatywne dla UE gdy taki kraj jak Austria, która zawsze budowała mosty, ma dobre stosunki z Rosją.”- powiedział Sebastian Kurz.