Irlandia: Nowa przewodnicząca republikańskiej partii Sinn Fein

Mary Lou McDonald i Gerry Adams (na pierwszym planie), źródło Flickr

Mary Lou McDonald i Gerry Adams (na pierwszym planie), źródło Flickr

Mary Lou McDonald została zatwierdzona przez partyjny kongres na nową szefową ugrupowania, które przez wiele lat uważane było za polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej. To nie tylko pierwsza kobieta na czele Sinn Fein, ale także wielka pokoleniowa zmiana. Przez ostatnie 35 lat partią kierował Gerry Adams.

 

Urodzona w Dublinie Mary Lou McDonald ma 48 lat. Od lat była bliską współpracowniczką, a później zastępcą Gerry’ego Adamsa. U jego boku przygotowywała się do przejęcia sterów w partii. Wcześniej, w latach 2004-2009 zasiadała jako reprezentantka Irlandii w Parlamencie Europejskim. Jej wybór na przewodniczącą Sinn Fein nie był zaskoczeniem. Nie miała bowiem żadnych kontrkandydatów.

Zmiany w Sinn Fein nieuniknione?

Mimo bliskich związków z poprzednikiem, McDonald nada zapewne republikańskiej i sięgającej czasem po nacjonalizm partii Sinn Fein nowy wymiar. Nie tylko dlatego, że jest kobietą, ale także dlatego, że reprezentuje zupełnie inne pokolenie. Gerry Adams kierował ugrupowaniem od 1983 r. McDonald miała wówczas zaledwie 14 lat. Po objęciu partyjnego przywództwa zapowiedziała już, że na pewno będzie kontynuować starania o osiągnięcie dalszych postępów w rozwiązywaniu problemów wokół Irlandii Północnej, gdzie dzięki zawartemu 20 lat temu Porozumieniu Wielkopiątkowemu udało się zaprowadzić pokój. Ale na pewno McDonald będzie się starała osiągnąć swój cel nowymi metodami. Oprócz wieku, różni ją bowiem od Adamsa także pochodzenie. Ona urodziła się w zamożnej inteligenckiej rodzinie w Dublinie. On przyszedł na świat w robotniczej dzielnicy Belfastu i wychował się wśród osób blisko związanych z irlandzka walką o niepodległość oraz z późniejszą działalnością antybrytyjską.

McDonald występując po swoim wyborze przed członkami partii wychwalała swojego poprzednika jako „politycznego giganta”. Przypomniała jednak, że teraz są inne czasy niż w chwili, gdy to Adams obejmował przywództwo Sinn Fein. „Wojna się skończyła. Teraz gdy kierownictwo partii obejmuje nowe pokolenie, naszym zadaniem jest znalezienie innowacyjnych i nowoczesnych sposobów na prowadzenie naszej polityki. Nadszedł czas nowatorskiego myślenia i śmiałych pomysłów” – mówiła McDonald. Gerry Adams nie zabrał głosu podczas kongresu swojej partii.

Irlandia: Lider opozycji zmienia zdanie i także popiera liberalizację prawa do aborcji

Referendum na temat zmian w przepisach dotyczących dopuszczalności przerywania ciąży odbędzie się w maju. Chodzi o ewentualne usunięcie ósmej poprawki do konstytucji, która zrównała prawa płodu i matki. Ten zapis także przyjęto w ogólnonarodowym głosowaniu w 1983 r.
 
Dotąd opozycyjna republikańska …

Cień IRA na Sinn Fein

Sinn Fein to jedna z najstarszych partii politycznych w Irlandii. Od początku XX wieku walczyła o uniezależnienie się kraju od Wielkiej Brytanii. To jej członkowie proklamowali w 1919 r. pierwszą Republikę Irlandzką, a ówczesny lider Sinn Fein Éamon de Valera – późniejszy prezydent Irlandii – uważany jest za ojca irlandzkiej niepodległości. To właśnie zbrojne ramię Sinn Fein przekształciło się w  Irlandzką Armię Reublikańską (IRA), która z armii wyzwoleńczej zmieniła się później na terenie Irlandii Północnej w organizację terrorystyczną walcząca z państwem brytyjskim. Dlatego Sinn Fein, zwłaszcza w Irlandii Północnej, do dziś tłumaczy się ze swoich późniejszych związków z IRA. Także rozłam w łonie partii doprowadził w latach 1922-1923 do irlandzkiej wojny domowej. To z Sinn Feinn wreszcie wypączkowały rządzące na zmianę współczesną niepodległą Irlandią partie Fine Gael oraz Fiana Fail. Sama Sinn Fein ma dziś dużo mniejsze znaczenie na irlandzkiej scenie politycznej. Mary Lou McDonald zapowiada zmianę tej sytuacji i powrót partii do udziału w rządach. Będzie to dla niej o tyle łatwiejsze, że w odróżnieniu od Gerry’ego Adamsa nie będzie musiała odpowiadać na żadne zarzuty dotyczące związków z IRA.

Sinn Fein działa dziś zarówno we współczesnej Republice Irlandii, jak i w Irlandii Północnej. W tym drugim kraju do 2007 r. była członkiem koalicyjnego rządu, w skład którego wchodziła także lojalistyczna Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP). Z nowym kierownictwem Sinn Fein oraz w obliczu brexitu powrót obu ugrupowań do współpracy wydaje się być bardziej prawdopodobny.

Irlandia: Kryzys polityczny zażegnany. Przyspieszonych wyborów nie będzie

Kryzys zakończyła ta sama osoba, od której się zaczęło. Wicepremier Frances Fitzgerald, której odwołania chciała wspierająca mniejszościowy rząd konserwatystów partia Fianna Fáil, sama podała się do dymisji. Przedterminowe wybory w Irlandii mogłyby skomplikować negocjacje nt. warunków brexitu, ponieważ jeden ze …